وقتی خشک شدن تالاب به این عظمت به راحتی انکار می شود و در روز روشن تقصیر را بر عهده ی رسانه ها می گذارند، آلودگی چاه نیمه هم انکار می شود

  • کد خبر : 36686
  • ۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
وقتی خشک شدن تالاب به این عظمت به راحتی انکار می شود و در روز روشن تقصیر را بر عهده ی رسانه ها می گذارند، آلودگی چاه نیمه هم انکار می شود

گـــندم خـــبر : نماز جمعه این هفته شهر علی اکبر به امامت امام جمعه معزز شهر علی اکبر، حضرت حجت الاسلام اشرفیان برگزار شد.   متن کامل خطبه دوم:     حجت الاسلام اشرفیان گفت: امروز جمعه ۹ مهرماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی است.   وی گفت: ملت فلسطین قریب […]

گـــندم خـــبر : نماز جمعه این هفته شهر علی اکبر به امامت امام جمعه معزز شهر علی اکبر، حضرت حجت الاسلام اشرفیان برگزار شد.

 

متن کامل خطبه دوم:

 

 

حجت الاسلام اشرفیان گفت: امروز جمعه ۹ مهرماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی است.

 

وی گفت: ملت فلسطین قریب به هفتاد سال است که گرفتار ظلم و جنایت استکبار جهانی و رژیم جعلی و مغولی اسرائیل است که غاصبانه آنها را از سرزمین مادری و خانه هایشان بیرون کردند و با شهرک سازی های گسترده، آن سرزمین مقدس اسلام را اشغال کرده اند. اسرائیل جنایتکار با حمایت مستقیم و بی واسطه ی تسلیحاتی و سیاسی آمریکای جنایتکار، قبله ی اول مسلمین و سرزمین مادری اسلام را غصب کرده و تعمد بر نابودی آثار اسلامی دارد می کشد و نابود می کند چون حمایت کشورهای مستکبری مثل آمریکا را دارد و تمام اتفاقات دیگر دنیای اسلام از جنگ های نیابتی تا اختلاف بین مسلمین و تاسیس و حمایت گروه های تروریستی برای این است که مسلمانان را به خود مشغول کند و دنیای اسلام از فکر فلسطین غافل شود. رژیم صهیونیستی بیش از همه، کودکان بی گناه را مورد تهاجم قرار داده به گونه ای که از آغاز انتفاضه الاقصی بیش از دو هزار کودک را قتل عام کرده است. دنیای اسلام این جنایت ها را فراموش نمی کند و همیشه در کنار مظلوم خواهد بود و با ظالم مبارزه می کند. خداوند را شاکریم برای خبر مرگ قاتل صدها هزار از مردم بی گناه فلسطین، شیمون پرز، نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی که موجب خوشحالی مردم فلسطین شد.

 

امام جمعه شهر علی اکبر گفت: شنبه ۱۰ مهرماه، روز جهانی سالمندان را خدمت همه ی سالمندان و بزرگان جامعه تبریک عرض می کنم. سالمندان ستارگان هر جامعه ای هستند که مهمترین نیاز آنها محبت و تکریم است.

 

وی گفت: دوشنبه اول ماه محرم الحرام و آغاز سال قمری جدید، سال ۱۴۳۸ هجری قمری است. ماه عزای اهل بیت، ماه امام حسین، ماه نوحه و عَلَم است. بنده ضمن این که این ماه بزرگ را تسلیت عرض می کنم از همه ی هیات های مذهبی، خدام مساجد، مبلغین و روحانیون معزز، جوانان پرتلاش و عاشقان حسینی می خواهم همه ی تلاش خود را انجام دهند برای اینکه این ایام به بهترین نحو مراسمات حسینی انجام شود. محرم و عاشورا یک مکتب است؛ یک جریان فکری است که به ما یاد می دهد؛ عزت و کرامت انسان با هیچ چیز معامله نمی شود. ابا عبدالله الحسین (ع) قیام کرد برای حفظ کرامت انسانی و امر به معروف و نهی از منکر. مهمترین هدف قیام امام حسین(ع) رفع مهمترین مانع تحقق اسلام ناب محمدی(ص) یعنی ظلم ستیزی بود. امام حسین(ع) قیام کرد تا روحیه ی استکبار ستیزی و مقاومت در برابر ظلم را به ما یاد بدهد. روح عاشورایی به ما یاد می دهد مقاومت و حفظ کرامت انسانی، تنها راه نجات ملت هاست؛ همان طور که در هشت سال دفاع مقدس آن را تجربه کردیم.

 

وی افزود: سه شنبه ۱۳ مهر، روز نیروی انتظامی را خدمت همه ی سبزپوشان غیور و دلاورمردان فداکار نیروی انتظامی تبریک عرض می کنم.

 

 

وی گفت: امنیت از بزرگترین نعمت هایی است که بخش عمده ی آن توسط نیروهای نظامی و انتظامی تامین می شود. بر اساس روایات امنیت نعمت مجهول و ناپیدایی است که شکر آن به جا آورده نمی شود، چون ما غرق در این نعمتیم. به برکت خون شهدا و رهبری حکیمانه ی ولیّ فقیه مدبر و متقی و جانفشانی همه سربازان اسلام و نیروهای مسلح به ویژه نیروهای فداکار انتظامی مفهوم ناامنی را درک نکرده ایم. آن چیزی که رمز موفقیت و اقتدار و محبوبیت نیروی انتظامی بوده، این است که در عین حالی که قانون را ملاک و خط قرمز خود می داند و هیچ فرد یا گروهی را مستثنی نمی داند با مردم رابطه ی مهربان و محبت آمیزی دارد و مردم را از خودشان می داند. به همین علت است که با حضور نیروی انتظامی مردم احساس امنیت و آرامش می کنند. نیروی انتظامی باید امنیت را در همه ی عرصه های فردی- اجتماعی، روانی و فرهنگی جامعه فراهم کند، این امکان ندارد مگر با همکاری همه ی مردم.

 

امام جمعه شهر علی اکبر گفت: در چند روز گذشته موضوعی که همه ی رسانه های داخلی و خارجی را به خودش مشغول کرد، موضوع نهی رهبری از کاندیدا شدن رئیس جمهور سابق برای انتخابات سال ۹۶ ریاست جمهوری بود که یک نهی ارشادی و دلسوزانه و به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری، برادرانه بود.

 

 

وی گفت: نهی الزام آور نبود و دلیل آن هم برای حفظ وحدت و جلوگیری از دو قطبی شدن کشور بود. این اقدام رهبری برای جلوگیری از برپا شدن آتش فتنه بود. چراکه جریان فتنه با عناوین مختلف در کشور فعال است و برای انتخابات ۹۶ برنامه ریزی کرده و جریانی در کشور تحت تفکر فتنه گران به عنوان غربگرایان ایرانی هستند که نقش پیاده نظام دشمن را فراهم می کنند.

 

 

وی در ادامه گفت: شواهد و اسناد نشان می دهد که دشمن خود را برای فتنه ی بزرگتر از ۸۸ آماده کرده بود تا در نظام دو قطبی و دوگانگی و تقابل شدیدی بین نیروهای انقلابی به وجود بیاورند که الحمدلله با کیاست و دقت مقام معظم رهبری این توطئه ی بزرگ خنثی شد به گونه ای که بسیاری از رسانه ها بعد از این موضوع با تعجب فراوان اذعان کردند رهبری ایران مدیریت فضای انتخاباتی را در دست گرفته تا جلوی تفرقه و اختلافات احتمالی را بگیرد. دشمن خود را آماده کرده بود.

 

 

وی گفت: منافقین را در پاریس، دموکراتهارا در کردستان و اشرار را در مرزهای شرقی ساماندهی کرده بودند. عربستان میلیونها دلار برای ضربه کردن نظام هزینه کرده چون از اختلاف نظر رئیس جمهور سابق و فعلی اطلاع دارند و می خواستند با کشیدن هواداران آنها به خیابان ها به نفع خودشان و علیه نظام توطئه کنند که با زیرکی مقام معظم رهبری این توطئه خنثی شد.

 

 

وی در ادامه گفت: همه می دانند اختلاف و دو قطبی شدن کشور، خلاف مصلحت است. ما تشکر می کنیم از ولایت مداری و پایبندی به فرامین رهبری که رئیس جمهور سابق به محض دریافت امر رهبری، نامه نوشتند و تبعیت خود را اعلام و به دلیل شرایط خاص جامعه از اعلام حضور در انتخابات ۹۶ کنار کشیدند. البته اینکه رهبری از فردی می خواهد که بنا بر شرایط خاص جامعه در انتخابات شرکت نکند به معنای عدم صلاحیت نیست بلکه مصلحت نظام را در نظر گرفتند و این یعنی برای حفظ مصلحت نظام هیچ فرقی بین اصولگرا و اصلاح طلب نیست و هر کدام به سهم خودش باید در مواردی ولایتمداری و وفاداری اش به ملت و نظام را اثبات کند. بعد از این اتمام حجت رهبری کسانی که مدام سعی می کردند دشمن فرضی از خود مردم برای مردم بسازند، آیا توجیه دیگری پیدا می کنند یا شیوه همان است و اسم عوض می کنند؟!

 

 

خطیب جمعه شهر علی اکبر در رابطه با موضوع اجساد چاه نیمه چهارم گفت: که هفته گذشته بر اساس مشاهدات میدانی مطالبی را عرض کردم و خواستار پیگیری این موضوع شدم، اما با توجه به این که تذکر داده بودم موضوع را سیاسی نکنید متاسفانه بعضی سیاسی کردند.

 

 

وی گفت: بعضی از مسئولین هم به راحتی این موضوع را تکذیب کردند، بدون اینکه مستندات عینی را بتوانند بپوشانند و یا دلیل کوتاهی خودشان را بیان کنند.

 

وی افزود: وقتی خشک شدن تالاب به این عظمت به راحتی انکار می شود و در روز روشن تقصیر را بر عهده ی رسانه ها می گذارند، آلودگی چاه نیمه هم انکار می شود. ارتباط چاه نیمه چهارم با دیگر چاه نیمه ها هم انکار می شود. آن وقت مسئولی که از روی وجدان اخلاقی مصاحبه کرده و بر اساس واقعیاتی که دیده، احتمال آلودگی می دهد، او را هم تحت فشار قرار می دهند تا مجبور به تکذیب شود.

 

 

تکذیب تنها چیزی است که هزینه ندارد و می توانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. ما نگفتیم علت اصلی تغییر طعم و بوی آب سیستان از چاه نیمه چهارم است اما ۲ سوال دارم که می خواهم کسانی که فقط در مصاحبه ها تکذیب می کنند جواب بدهند.

 

 

سوال اول: اگر علت اصلی این تغییر طعم آب جلبک هاست چرا تا به حال این موضوع اتفاق نیفتاد و این جلبک ها از کجا و چگونه به وجود آمدند؟ مگر نه این است که وقتی سیکل طبیعی یک امر خلقت و طبیعت را به هم بزنید این مشکلات به وجود می آید؟

 

 

بنابر نقل بعضی از کارشناسان علت رشد این جلبک ها نبود ماهیانی است که باید در آب باشند و خوراکشان همین جلبک هاست.

 

 

پس چرا اجازه رهاسازی بچه ماهی در این آب ها را ندادید و چرا وقتی این همه ماهی در تالاب تلف شدند، این ماهی ها را منتقل نکردید به چاه نیمه چهارم؟ تا جلوی تلف شدن این همه ماهی گرفته شود و مردم خودجوش آمدند در صحنه و ماهیانی که در مسیرهای کم عمق بود را در مسیرهای عمیق تر بردند تا زنده بمانند. شما که می فرمایید آب چاه نیمه چهارم برای کشاورزی است، چرا اینها را منتقل نکردید تا مردم مجبور نشوند برای معیشت و اشتغال به استان های دیگر مهاجرت کنند؟!

 

 

وی گفت: آقای مسئولی که بر کرسی نشستی و فقط مصاحبه می کنی و تکذیب می کنی آخرین بار کی رفتی این موضوع را بررسی کردی؟ بد نیست یک تور گردشگری با تعدادی از کارشناسان خبره بگذارید و علت را بررسی کنید.

 

امام جمعه شهر علی اکبر گفت: کارشناسان می گویند علت رشد جلبک جلوگیری از رهاسازی ماهی است؛ شما اکوسیستم طبیعت خداوند را وقتی مخدوش کنید نتیجه اش این می شود که زندگی مردم هم ازجهت اشتغال و هم از جهت تامین آب شرب با چالش مواجه می شود. خداوند ماهی را برای تطهیر آب و خوردن این جلبکها خلق کرده است.

 

سوال دوم: اگر قبلا کوتاهی بوده الان چرا اجازه رهاسازی بچه ماهی نمی دهید؟! بسیاری از کارشناسان شیلات برای رها سازی بچه ماهی اعلام آمادگی کرده اند. تا قبل از سال ۹۳ هم این کار انجام می شد، اما چرا الان انجام نمی شود؟! اگر این آب شرب نیست چرا کاری نکردید؟ آیا ماهی مرده جمع کردن اشتغال زایی است یا رها سازی بچه ماهی و ایجاد اشتغال پایدار برای هزاران خانوار سیستانی؟ شما ببینید وقتی مقداری آب کشاورزی رها می شود چقدر زمین کشاورزی توسط همین جوانان پرتلاش و زحمت کش زیر کشت جالیز می رود و این محصولات با کمترین قیمت به فروش می رسد.

 

 

وی افزود: این گونه کشاورزی دوامی ندارد اما اگر شما چاه نیمه چهارم را برای رهاسازی بچه ماهی اختصاص دهید بزرگترین اشتغال زایی ایجاد می شود. تنها راه معیشت و ارتزاق مردم چاه نیمه چهارم است. بنده به عنوان یک مرجع فرهنگی در حال حاضر مهم ترین مشکل و دغدغه ی مردم را معیشت آنها می بینم، تا معیشت و اشتغال مردم حل نشود هیچ کار فرهنگی نمی تواند به اندازه کافی جواب بدهدو در حال حاضر چاه نیمه چهارم بهترین فرصت اشتغال زایی برای مردم است.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=36686

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. مطالب واقعا به جا و زیبا بود.واقعا چاه نیمه چهار برای کشاورزی بوده؟اگر اینچنین بوده مسولین ظلم نابخشودنی از جهت عدم اقدام برای اشتغال مرتکب شده اند.

  2. اتفاقا سوالات امام جمعه محترم در مورد چاه نیمه چهارو عدم رهاسازی ماهی با عنایت به صحبت گذشته آقای ناظری فرماندار زابل و بعضی از مسولین دیگر مبنی بر اینکه آب این چاه نیمه اختصاص به کشاورزی داشته و دارد و ربطی به شرب ندارد در ذهن ما هم مطرح بود چرا که اگر این کار صورت می گرفت خیلی ظرفیت ها را ایجاد می نمود واز بسیاری مشکلات جلوگیری می شد.از دوستان گندم خبری خواهشمندیم این موارد را از مسولین مربوطه به خصوص شیلات و فرمانداری زابل و امور آب و محیط زیست استان بپرسند و طور جد مطالبه نمایند.با تشکر از گندم خبری های عزیز