شرق و غرب کشور بحرانی شد/ ۱۸ برابر حد مجاز در زابل و ۱۰ برابر در خوزستان

  • کد خبر : 36707
  • ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳
شرق و غرب کشور بحرانی شد/ ۱۸ برابر حد مجاز در زابل و ۱۰ برابر در خوزستان

گندم خبر : بار دیگر هوای زابل و خوزستان بحرانی شد تا محیط زیست به دنبال ابتکاری برای انداختن توپ به زمین سایرین باشد. به گفته علی ملاشاهی کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان میزان مجاز ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در […]

گندم خبر : بار دیگر هوای زابل و خوزستان بحرانی شد تا محیط زیست به دنبال ابتکاری برای انداختن توپ به زمین سایرین باشد.
به گفته علی ملاشاهی کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان میزان مجاز ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان واقع در شمال استان  (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون)در این مدت به ۲ هزار و ۷۸۰ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است. 
 
غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به ۱۸ برابر حد مجاز رسید
وی ادامه داد: در این مدت سرعت وزش باد در سیستان به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید که مشکلات زیادی را برای مردم منطقه به همراه داشت.
وزش طوفان میزان غلظت ذرات معلق در هوای شمال استان را در شبانه روز گذشته به ۱۸ برابر حد مجاز و ۶ برابر حد بحرانی رساند.
ملاشاهی خاطرنشان کرد: هنگام وقوع طوفان و بحرانی‌شدن وضعیت میزان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان کودکان و افراد سالمند باید به‌جز در مواقع ضروری از خروج از منازل خودداری کنند.
 
 
گرد و غبار در خوزستان به ۱۰ برابر حد مجاز رسید
همچنین در غرب کشور نیز گرد و غبار به ۱۰ برابر حد مجاز رسید به طوری به گفته مدیر ملی کارگروه مقابله با گرد و غبار سازمان محیط زیست با بیان اینکه حد مجاز غلظت گرد و غبار ۱۵۰ است اما امروز در خوزستان و برخی استان‌های جنوبی به ۱۵۰۰ رسیده است گفت: با آغاز فصل پاییز پیش بینی می‌شود بیشتر با این پدیده مواجه باشیم.
وی ادامه داد: آخرین توده گرد و غبار ساعت ۳ بامداد در مرکز عراق شکل گرفت و به استان‌های جنوبی رسیده است به گونه‌ای که میزان غلظت آلاینده‌ها به ۱۵۰۰ رسید که با توجه به اینکه حد مجاز ۱۵۰ است می‌توان گفت تقریبا چند برابر حد مجاز است اما بر اساس آنچه مشاهده می‌شود هم اکنون میزان غلظت آلاینده‌ها تقریبا رو به کاهش است.
 
 
هر چند امروز تنها شرق و غرب کشور نبود که بحرانی شد بلکه بسیاری از شهرهای کشور نیز در وضعیت ناسالم روز را سپری کردند .
حال باید منتظر ماند تا ببینیم این بار بانوی سبز دولت تدبیر و امید توپ آلودگی هوا را در زمین چه کسی می اندازد و این بار مقصر آلودگی هوای کشور چه کسی معرفی می شود؟
علی ای حال پیش از این نیز مقصر آلودگی هوا داعش، رئیس جمهور سابق، عدم ربط داشتن آلودگی هوا به سازمان محیط زیست و عدم توانایی در دستور دادن به باران جهت بارش ذکر شده بود که شرایط فاجعه آمیز برخی شهرهای کشور این روز ها تنها به دستاویز سیاسی بدل شده است که هیچ فردی درباره راهکار عملی لااقل کوتاه مدت برای مردم این منطقه سخن نمی گوید و به جای راهکار عملیاتی با فرار رو به جلو تقصیرها را گردن این و آن می اندازد./عصرهامون
لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=36707

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. در تعجبم چرا ادارات و مدارس سیستان امروز تعطیل نشد ؟ آیا ریه بچه های مدارس سیستان از سنگ هست ؟