لایحه مناطق آزاد در پیچ تعلل‌ دولتمردان/ مجلس همچنان منتظر نقشه های این لایحه است!

  • کد خبر : 39854
  • ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
لایحه مناطق آزاد در پیچ تعلل‌ دولتمردان/ مجلس همچنان منتظر نقشه های این لایحه است!

در حالی مردم سیستان مدتهاست چشم انداز وعده دولت در تحقق منطقه آزاد سیستان هستند که نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه مناطق آزاد نزدیک به پنج ماه است که منتظر نقشه های مصوب هیات وزیران است.       به گزارش گـــنـدم خـبـــر به نقل از عصرهامون، مردم سیستان بعد از علنی کردن خواسته خود برای ایجاد […]

در حالی مردم سیستان مدتهاست چشم انداز وعده دولت در تحقق منطقه آزاد سیستان هستند که نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه مناطق آزاد نزدیک به پنج ماه است که منتظر نقشه های مصوب هیات وزیران است.

 

 

 به گزارش گـــنـدم خـبـــر به نقل از عصرهامون، مردم سیستان بعد از علنی کردن خواسته خود برای ایجاد منطقه آزاد در سفر سال ۹۳ حسن روحانی به سیستان و بلوچستان همچنان منتظر هستند تا دولتمردان به یکی از خواسته های آنها جامعه عمل بپوشاند ولی آن گونه که به نظر می رسد دولتمردان چندان رغبتی برای عملی شدن این مطالبه مردمی که می تواند سیستان را از این وضعیت بغرنج نجات دهد، ندارند.

 

 

 

بعد از آنکه لایحه مناطق آزاد در مجلس نهم چندین بار مورد سنجه قرار گرفت اما به گفته نمایندگان به دلیل تحمیل بار اقتصادی به دولت، مغایرت این لایحه با برنامه پنجم توسعه و همچنین عملکرد ناموفق سایر مناطق آزاد نتوانست نظر نمایندگان را جلب کند و با آن مخالفت شد.

 

 

 
اما تیرماه امسال بود که حسن روحانی رئیس جمهور، لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری، صنعتی و دوازده منطقه ویژه اقتصادی را به صورت دوفوریتی برای طی تشریفات قانونی به مجلس دهم شورای اسلامی تقدیم کرد.
 

 

در پی ارسال این لایحه به مجلس که به اعتقاد کارشناسان بی ارتباط به وعده‌های رئیس‌جمهور به مردم شهرهای مختلف کشور در سفرهای استانی به آن مناطق و فضاسازی برای انتخابات سال آینده نیست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۲۳ تیر ماه با یک فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی و دوازده منطقه ویژه اقتصادی موافقت کردند و چندی بعد و در ۲۶ مرداد ماه هم کلیات لایحه مناطق آزاد در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد.

 

 
اما پس از تصویب کلیات لایحه مناطق آزاد بود که نمایندگان مردم، بررسی جزئیات لایحه را منوط به تصویب نقشه مناطق آزاد در هیات دولت اعلام کردند.
 

 

مهرماه امسال بود که پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به عصرهامون گفته بود: مجلس برای بررسی جزییات لایحه مناطق آزاد بیش از یک ماه است که منتظر نقشه های مصوب هیات وزیران است.
 

 

با توجه به تصویب کلیات لایحه مناطق آزاد در مرداد ماه امسال و ایراد مجلس به ضمیمه نبودن  نقشه ها نزدیک به پنج ماه است که نمایندگان برای بررسی جزییات این لایحه و تصویب آن معطل این نقشه ها است در هر حال به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، براساس قانون دولت مکلف است آن چیزی که در قالب لایحه برای مناطق آزاد مصوب می کند نقشه های آن را نیز به تصویب هیات وزیران برساند، اهمال دولت در این خصوص باعث شده تا مجلس عملا نتواند بررسی نهایی را بدون نقشه های مصوب هیات وزیران شروع کند.

 

 
اما احمد علی کیخا نماینده مردم سیستان در گفتگو با یکی از نشریات پرده از اهمال کاری دولت در خصوص منطقه آزاد سیستان برداشت و گفت: کلیات ایجاد مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد سیستان در مجلس تصویب و برای بررسی جزئیات به کمیسیون اقتصادی ارسال شده است که جزئیات آن هم در این کمیسیون بررسی شده است و باید این لایحه دوباره به مجلس فرستاده شود.

 

 
احمدعلی کیخا افزود: بر اساس تفسیر شورای نگهبان باید نقشه محدوده مناطق آزاد تهیه شود اما دولت نظری متفاوت دارد و معتقد است که نیازی به تهیه این نقشه نیست که این اختلاف بین دولت و شورای نگهبان وجود دارد.

 

 
وی بیان کرد: دو هفته قبل جلسه ای میان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه مناطق آزاد برگزار و تبادل نظر شد که براساس گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس قرار شد شورای نگهبان مجدد نظر دولت را بررسی کند.

 

 
وی گفت:لایحه ایجاد مناطق آزاد مراحل خود را در کمیسیون اقتصادی طی می کند و هر زمان که به پایان برسد به صحن مجلس ارسال می شود. معمولا لوایح که به کمیسیون می رود با توجه به قید فوریت در نوبت قرار می گیرد و امید است لایحه ایجاد مناطق آزاد تا پایان امسال برای بررسی به مجلس ارسال شود.

 

 
نماینده مردم سیستان بیان کرد: اگر شورای نگهبان هنوز اصرار داشته باشد که دولت نقشه محدوده ایجاد مناطق آزاد را به مجلس بفرستد و در مجلس تصویب شود حتماً باید این اتفاق بیفتد که تا این لحظه دولت برای نقشه محدوده مناطق آزاد پیشنهادی را برای مجلس ارسال نکرده است.

 

 
در همین خصوص محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با عصرهامون بیان کرد: در راستای اجرای قانون،کلیات مناطق آزاد در کمیسیون اقتصادی  تصویب شد اما به دلیل محدودیت قانونی در خصوص عدم تصویب نقشه های الحاقی از سوی هیات دولت جزییات آن منوط به ارسال این نقشه های پیشنهادی شده است و مجلس همچنان منتظر نقشه های این لایحه است!

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=39854
  • دیدگاه‌ها برای لایحه مناطق آزاد در پیچ تعلل‌ دولتمردان/ مجلس همچنان منتظر نقشه های این لایحه است! بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.