جوابیه رییس اداره آب وفاضلاب شهرستان زابل

 • کد خبر : 35574
 • ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰:۵۴
جوابیه رییس اداره آب وفاضلاب شهرستان زابل

گندم خبر:حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) می فرمایند مرد خوب با خبر خوب و مرد بد با خبر بد می‌آید؛ یعنی افراد خوب، کلام‌شان نیز خوب است برخلاف افراد بد که از دهان‌شان توهین و غیبت و تهمت خارج می‌شود. درپی انتشار سوال گندم خبر: منتظر پاسخ های شما شهروند عزیز سیستانی هستیم: نــظــرتــان […]

گندم خبر:حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) می فرمایند مرد خوب با خبر خوب و مرد بد با خبر بد می‌آید؛ یعنی افراد خوب، کلام‌شان نیز خوب است برخلاف افراد بد که از دهان‌شان توهین و غیبت و تهمت خارج می‌شود.

درپی انتشار سوال گندم خبر:

منتظر پاسخ های شما شهروند عزیز سیستانی هستیم:

نــظــرتــان راجــع بــه بــو، طــعــم و کــیــفــیــت آب آشــامــیــدنــی در ســیــســتــان چــیــســت؟!

مدیران آب روستایی و آب شهری پاسخ هایی راارسال نموده اند که به سمع نظرتان میرسد؛

 
غلامحسین لکزائیان پور ،معاونت تأمین آب وآبرسانی شرکت آب وفاضلاب روستایی سیستان وبلوچستان:
 
سلام.وقت بخیر.آب آشامیدنی روستاها ومجتمع های روستایی وبعضی ازشهرهای منطقه سیستان ازتصفیه خانه روستایی واقع درشهرزهک تأمین می گردد.این تصفیه خانه ازجمله تصفیه خانه های متعارف کشور محسوب می گردد وتصفیه فیزیکی وبیولوژیکی آب دراین تصفیه خانه صورت می گیرد.کدورت آب خروجی ازاین تصفیه خانه اکثرا”زیر ۱NTU می باشد که نشان دهنده آب باکیفیت عالی می باشد.دراین تصفیه خانه جهت گندزدایی وتصفیه بیولوژیکی آب ،دومرحله کلرزنی صورت می گیرد.آب پمپاژشده به خطوط انتقال وشبکه توزیع روستاها بصورت روزانه توسط آزمایشگاه های شیمی ومیکروبی تصفیه خانه زهک وهمچنین آزمایشگاه سیار ،مورد آزمایش وبررسی قرار می گیرد.علاوه برآن مراکز بهداشت هم درسطح منطقه سیستان از آب روستاها نمونه برداری نموده وآزمایشات میکروبی روی آب روستاها انجام می دهند.بنابراین آب شرب روستائیان محترم بصورت مداوم وروزانه تحت بررسی وآزمایش قرارمی گیرد.ممکن است دراثر شکستگی خطوط انتقال آب وبروزنشتی درلوله های شبکه داخلی روستا ها ،بعضا”رسوبات ویا گل ولای وارد لوله ها گردیده وروی کیفیت آب بصورت موقت تأثیر بگذارد.درچنین مواقعی پرسنل نگهداری شبکه درسطح هرشهرستان اقدام به شستشوو گندزدایی شبکه درمحدوده بروز نشتی می نمایند.روستائیان محترم، هرگونه تغییردر کیفیت آب را به ادارات آب وفاضلاب روستایی شهرستان خویش اطلاع رسانی نمایند تا پرسنل کنترل کیفی وکارشناسان آزمایشگاه های معاونت تأمین آب وآبرسانی شرکت،به روستای مربوطه اعزام گردیده ودرحضور خود اهالی محترم روستا، نمونه برداری وآزمایش کیفی آب صورت پذیرد.درحال حاضر نمونه برداری ازآب روستاها توسط آزمایشگاه سیار واکیپ های کنترل کیفی این معاونت وباهماهنگی وهمراهی مراکزبهداشت درحال انجام است ،خوشبختانه آب شبکه لوله کشی طرح جامع آبرسانی روستاهای سیستان ازنظرمیکروبی وشیمیایی هیچ مشکلی ندارد ،دربعضی از روستاها به دلیل بالا رفتن فشار شبکه وبروزنشتی درلوله های آب ممکن است گل.و لای درشبکه مشاهده گردد واین موضوع می تواند روی طعم ،بوورنگ آب تأثیر بگذارد ،پرسنل آب وفاضلاب روستایی پس ازانجام آزمایشات وکدورت سنجی درسطح روستاهای منطقه سیستان ،باتشکیل اکیپ هایی شروع به شستشوی شبکه داخلی روستاها نموده اند.تاکنون شبکه داخلی روستاهای سکوهه ،کنگ امام داد،توتی،جزینک،غلامان،بامری،کرباسک،حاج عیسی اشترک،جهانتیغ و…توسط پرسنل آبفای روستایی شهرستان های منطقه سیستان شستشوگردیده اندومشکل کدورت دراین روستاها برطرف شده است ،شستشوی شبکه داخلی سایر روستاهایی که کدورت آب درآنها بالا باشد نیز شستشو می گرددو اکیپ های نگهداری وکنترل کیفی بصورت مدام نسبت به شستشو ورفع مشکل اقدام می نمایند .باتشکر ازپیگیری شما.غلامحسین لکزائیان پور -معاونت تأمین آب وآبرسانی شرکت آب وفاضلاب روستایی سیستان وبلوچستان.

واماپاسخ بسیار جالب حبیب اعلایی ریاست آب وفاضلاب زابل:

با سلام

متنی در گندم پرس شامل نظر خواهی از بو طعم و کیفیت آب آشامیدنی در سیستان در گندم پرس منتشر و توسط آقای طباطبایی در گروهها بصورت گسترده منتشر شد.

قبل از هر سخنی این سوال را مطرح میکنم رنگ و بوی و طعم این نظر خواهی از چه جنسی است؟!!!!!

برای برخی هدف وسیله را توجیه میکند. بی مسولیتی از طرف کسانی است که به قصد بی آبی حداقل ۴۸ ساعته شهر زابل شبانه مجموعه ای از خرابکاری را بر روی خط انتقال آب زابل انجام دادند از باز کردن اتصالات خط انتقال تا باز کردن شیر تخلیه و خروج آب و به صفر رساندن مخزن شهر زابل که با الطاف خداوند و تلاش همکارانم، برنامه ریزی و رفع مشکل بگونه ای صورت پذیرفت که حتی لحظه ای هم قطعی آب در شهر زابل رخ نداد.

بی مسولیتی از طرف کسانی است که بر روی شبکه فاضلاب انواع خرابکاری از مسدود کردن حداقل بیست نقطه شبکه اصلی و صدمه و تخریب پمپهای ایستگاههای پمپاژ را انجام دادند که باز هم با الطاف الهی و تلاش شبانه روزی همکارانم، نتیجه ای نگرفتند.

 

امروز نقش تخریبی به دیگرانی سپرده شده است.

 

خداوند به قلم و آنچه آنچه مینویسد قسم یاد میکند. نشود که قلم بر صراطی غیر مستقیم رود که اگر چنین شودراه ضالین خواهد بود.

 

در مبحث سلامت آب شهری و روستایی بجز حساسیتی که شرکتهای آب و فاضلاب دارند و کنترل مستمر از طرف واحد کنترل کیفی این شرکتها به دقت صورت می پذیرد با دقت و حساسیتی مضاعف از طرف مرکز بهداشت نیز تحت نظر می باشد.

علاوه بر این وجود دو تصفیه خانه مدرن هیچ دلیلی بر نامناسب بودن کیفیت آب نمیگذارد.

با شروع بکار تصفیه خانه شهرهای سیستان و خطوط انتقال آب از نظر کیفی و کمی تحولی در خدمات رسانی آب و فاضلاب ایجاد کرد. در ادامه با اصلاح و توسعه شبکه آب بطول پنجاه کیلومتر در سال گذشته گامی بزرگ در جهت نوسازی شبکه آب زابل برداشته شد طرحی که در شهر زابل بی سابقه بوده است. علاوه بر این شستشوی مداوم شبکه آبی که سالها ورود آب خام در سنوات قبل از بهره برداری تصفیه خانه موجب رسوب گذاری شده بود، بهبود کیفیت آب را موجب شد. مجموعه موارد مذکور منجر به این شد که کیفیت آب تحویلی به مشترکان در رنج استاندارد قرار گرفته و از کیفیت قابل قبول برخوردار باشد.

در موردی دیگر هم گندم پرس اقدام به انعکاس کدورت بالای آب در نقطه از شهر کرد که با پیگیری فوری و در لحظه همکارانم مشخص شد در محدوده مذکور آب در آن زمان قطع بوده و برداشت آب از شبکه ای قطع است چگونه میسر است؟!!!!

به هر حال گندم پرس و آقای طباطبایی با هر نیتی که بدبینی و بزرگنمایی در مبحث مهم سلامت آب رقم زند، موجب بخطر افتادن امنیت فکری و روانی جامعه خواهد شد و شرکت آب و فاضلاب اگر از نادیده گرفتن تلاشهای شبانه روزی همکارانش بگذرد و اگر از سیاه نمایی خدمات بی وقفه دولت خدمتگزار در مبحث آب بگذرد ولی از بخطر افتادن امنیت خاطر مردمان نخواهد گذشت.

به عموم مردم سیستان اعتماد و اطمینان خاطر در سلامت آب سیستان را میدهم و از اصحاب رسانه و کلیه شهروندان سیستان دعوت میکنم در یک تور یک روزه بازدیدی از تصفیه خانه مدرن شهرهای سیستان و تلاشهایی که در رسیدن آب سالم به مردم میشود همراه ما شوند.

به امید روزی که عقده ها بر عقیده ها چیره نگردد.

حبیب اعلائی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب زابل

درپی این سوال خبرنگارگندم خبرطی تماس تلغنی بامدیرعامل ابفااستان سیستان وبلوچستان جناب مهندس میرادی؛ایشان ضمن ابرازرضایت ازطرح چنبن سوالی اعلام آمادگی جهت نظرسنجی راجع به کل استان رانمودند.

قضاوت ومقایسه این جوابیه هارابدون هیچ سخنی به عهده شمامردم عزیز که ولی نعمت مسئولان می باشید می گذاریم.

 

                                                           نمیترسم ازکسی ولی می ترسم ازخدا    میترسم ازکسی که نمیترسدازخدا

 

یاحق

سیدمحمدکاظم حسینی طباطبائی

مدیرمسئول وبسایت خبری تحلیلی گندم خبر(پرس)

 

 

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=35574

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۹
 1. باسلام لطفا اگه امکانش هست جهت بررسی وضعیت آب شرب سری به روستای محمد صفر بزنید تا مزه وبوی بد آب را بفهمید

 2. سلام
  این مسئول عزیز و سخت کوش مایل باشد از این آب برایشان میآریم تا میل کنند. شاید آب معدنی میل میکنند که این اعم بد به مشامش کار گذار نیست.

 3. آب شرب خیابان شهید باقری که مشکلی نداره

 4. سلام،بخدا دروغ نمیگیم ،من خودم تو زهک زندگی میکنم واقعا اب اشامیدنیش خراب شده

 5. اب شرب خیابان امام خمینی هم مشکلی نداره.

 6. با سلام و احترام : آفای رئیس اگر آب شرب شهر زابل بنا به گفته خودتان صد در صد بهداشتی و بدون کدورت و نا خالصی و مطمئن میباشد چرا بیشتر مردم از دستگاه تصفیه آب در منزل استفاده و یا از مراکز تصفیه آب اقدام به تامین آّب شرب مصرفی خود میکنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 7. با سلام آب آشامیدنی زهک واقعا بدبو وبدطعم است علتش چیست ..خوب یک جواب قانع کننده بدهید…آنچه را دارد چشم ما تماشا می کند چشم تو(اداره آب وفاضلاب)دارد حاشا می کند .. ..یا همان مثال معروف هیچ پیاز فروشی نمیگه پیازام تلخه…کمی واقعگراباشیم اعدام که نمیکنندت

 8. با سلام
  خدمت شهروندان سیستانی خودم عرض کنم که شصد درصد فضای لوله های آب از گل ( اکثرا رس ) پر شده و تنها در چهل درصد باقی مانده آن آب در جریان است
  اینه که شما هر چی هم آب رو تصیه کننین در شبکه توضیع معیبوب موجود بهش گل و لای اضافه میشه و کیفیتش پایین میاد

 9. با سلام.هنوز که هنوز هیچ تغییری در مزه و بوی آب آشامیدنی حاصل نشده و بدتر هم شده. بخدا دلدرد شدیم از بس این آب غیر بهداشتی رو خوردیم. از سایت خوب گندم خبر خواهش میکنم بیشتر به این مسولین بی وجدان تذکر بدید شاید از خواب بیدار بشن