مدیرکل محیط زیست: نمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد، هامون یک فرهنگ است

  • کد خبر : 40691
  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
مدیرکل محیط زیست: نمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد، هامون یک فرهنگ است

گـنــدم خـبــر : مدیرکل محیط زیست در جمع شرکت کنندگان راهپیمایی ۲۲ بهمن شهرعلی اکبر گفت: نمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد، هامون یک فرهنگ است که اگر هامون نباشد، مشکلات اجتماعی و امنیتی پیش خواهد آمد.       پورملایی گفت: «نزدیک به دو دهه است که سیستان […]

گـنــدم خـبــر : مدیرکل محیط زیست در جمع شرکت کنندگان راهپیمایی ۲۲ بهمن شهرعلی اکبر گفت: نمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد، هامون یک فرهنگ است که اگر هامون نباشد، مشکلات اجتماعی و امنیتی پیش خواهد آمد.

 

 

 

پورملایی گفت: «نزدیک به دو دهه است که سیستان دچار خشکسالی و تغییر اقلیم شده است، همین که امروز در بهمن ماه به جای هوای زمستانی، هوای بهاری را شاهد هستیم اثرات تغییر اقلیم در ایران و خاورمیانه است.

 

 

وی ادامه داد:دیگر مثل گذشته شاهد ورود آب فراوان به کشور نخواهیم بود، پس بر همه ی ما واجب است که آب را به بهترین شکل مدیریت کنیم، تنها ۸ درصد از حوزه آبریز هامون در داخل ایران است و قسمت اعظم آن در کشور افغانستان است که از حدود اختیار ما خارج است.

 

 

مدیرکل محیط زیست ادامه داد: طرح مدیریت یکپارچه هامون با مشارکت همه ذی نفعان، مردم و مسئولین تصویب شده است. در ایران کمتر تالابی است که این طرح برای آن تصویب شده است. بعد از تصویب این طرح قطعا شاهد اختصاص بودجه برای هامون خواهیم بود. اگر برای دریاچه ارومیه بودجه در نظر گرفته شده، به این دلیل بوده که قبلا طرح آن به تصویب رسیده است.

 

 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به ورود آب، سعی ما بر این است، آب به جاهایی هدایت شود که هم مسئله ی ریزگردها حل شود و هم پویایی اکوسیستم را پایدار کند.

 

 

وی یادآور شد: باید هر سال با توجه به مقدار آبی که وارد می شود تصمیم مناسب و شایسته ایی بگیریم چرا که مقدار آب ورودی هر سال با سال دیگر متغیّر است و باید تصمیم گیریها به روز باشد.

 

 

وی در پایان گفت: مطالبه داشتن خوب است اما باید هر دستگاه با توجه به شرح وظایف خود، پاسخگو باشد. امیدوارم ما به عنوان سازمان محیط زیست، که هم سلامت جامعه و هم پویایی اکوسیستم در دست ماست، خداوند توفیق خدمت بدهد.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=40691
  • دیدگاه‌ها برای مدیرکل محیط زیست: نمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد، هامون یک فرهنگ است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.