نجات دریاچه هامون و چاه نیمه ها با لایروبی/ چاه نیمه ها ظرفیت خوبی برای ذخیره آب دارند

  • کد خبر : 40207
  • ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۴
نجات دریاچه هامون و چاه نیمه ها با لایروبی/ چاه نیمه ها ظرفیت خوبی برای ذخیره آب دارند

نماینده زاهدان در مجلس با تاکید بر نجات دریاچه هامون و چاه نیمه های موجود در منطقه سیستان، استان سیستان وبلوچستان گفت: باید با لایروبی رودخانه هیرمند و ورودیهای چاه نیمه ها، از آب های موجود در استان بیشتر بهره برد و به فکر نجات دریاچه هامون و چاه نیمه ها بود.       […]

نماینده زاهدان در مجلس با تاکید بر نجات دریاچه هامون و چاه نیمه های موجود در منطقه سیستان، استان سیستان وبلوچستان گفت: باید با لایروبی رودخانه هیرمند و ورودیهای چاه نیمه ها، از آب های موجود در استان بیشتر بهره برد و به فکر نجات دریاچه هامون و چاه نیمه ها بود.

 

 

 

به گزارش گـنــدم خـبــر  به نقل از بولتن نیوز؛ حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات دریاچه هامون و چاه نیمه ها در  سیستان، به مشکلات چاه نیمه ها و دریاچه هامون استان سیستان وبلوچستان اشاره کرد و گفت: برای استفاده بهینه از آب که از طرف کشور افغانستان به داخل ایران می آید، لایروبی رودخانه ها ضرورتی انکار ناپذیر است.

 

 

 

وی افزود: باید رودخانه هیرمند لایروبی شود و ورودیهای چاه نیمه ها هم به لایروبی نیاز دارند تا هم آب به راحتی وارد آنجا شود و هم بتوان از این آب ها برای ذخیره سازی و استفاده بهتر در کشاورزی بهره برد.

 

 

 

نماینده زاهدان در مجلس با تاکید بر حل مشکل رودخانه هیرمند و چاه نیمه ها تصریح کرد: چاه نیمه ها ظرفیت بسیار خوبی برای ذخیره آب دارند و باید مسئولین برای لایروبی آنها اقدام کنند.

 

 

 

شهریاری با اشاره به نیاز بودجه برای لایروبی رودخانه ها در سیستان گفت: لایروبی هم هزینه بر است و هم زمان بر. البته مسئولین چاره ای ندارند جز آنکه در این زمینه با برنامه ریزی اقدام کنند.

 

 

 

وی با اشاره به ظرفیت ذخیره سازی چاه نیمه ها گفت: چاه نیمه ها چهار گودال طبیعی بزرگ هستند که برای تامین آب کشاورزی وشرب منطقه سیستان وزاهدان استفاده می شود و قبل از انقلاب کارشناسان ژاپنی سه تا از این چاه نیمه ها را آماده کرده بودند.

 

 

نماینده زاهدان در مجلس با بیان اینکه چاه نیمه چهارم حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی آب دارد، افزود: این چاه نیمه در سال ۸۵ به بهره برداری رسید که اکنون نیاز به لایروبی دارد.

 

 

 

شهریاری تصریح کرد: سیلابهایی که از کشور افغانستان به سمت ایران می آید، رسوباتی به همراه دارند و این رسوبات باید با لایروبی برداشته شوند تا آب به اندازه کافی در این چاه نیمه ها ذخیره شود.

 

 

 

وی گفت: باید با ذخیره سازی آب در این چاه نیمه ها، در مواقع کم آبی از آنها برای مصارف کشاورزی و صنعتی بهره برد.

 

 

چاه نیمه در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر زابل و ۵ کیلومتری شهرستان زهک و در کنار روستای قلعه نو قرار دارد. آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به این چاه نیمه ها هدایت می‌شوند اما وجود رسوبات در وردودیهای این چاه نیمه ها، باعث شده تا آب به داخل به راحتی به داخل آنها وارد نشود.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=40207
  • دیدگاه‌ها برای نجات دریاچه هامون و چاه نیمه ها با لایروبی/ چاه نیمه ها ظرفیت خوبی برای ذخیره آب دارند بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.