ریزگردهای شرق کشور به عدم توانایی دولت در گرفتن حقابه از افغانستان بازمی‌گردد

  • کد خبر : 35132
  • ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
ریزگردهای شرق کشور به عدم توانایی دولت در گرفتن حقابه از افغانستان بازمی‌گردد

گندم خبر: نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری یکی از علل وجود ریزگردها در منطقه سیستان را خشکسالی و توجه نکردن به حقابه کشورمان دانست و گفت: دولت ما نسبت به پروتکل آب با افغانستان توانایی لازم را نشان نداده که حاصل آن نیز ریزگردها هستند. حجهالاسلام والمسلمین عباسعلی سلیمانی درباره علت ریزگردها و […]

گندم خبرنماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری یکی از علل وجود ریزگردها در منطقه سیستان را خشکسالی و توجه نکردن به حقابه کشورمان دانست و گفت: دولت ما نسبت به پروتکل آب با افغانستان توانایی لازم را نشان نداده که حاصل آن نیز ریزگردها هستند.

حجهالاسلام والمسلمین عباسعلی سلیمانی درباره علت ریزگردها و گردوخاک در منطقه سیستان و بلوچستان و به‌ ویژه زابل اظهار کرد: یکی از علت‌های این پدیده توجه نکردن به پروتکل آب در طی سالهای گذشته است.

وی ادامه داد: در دورانی که حکومت در اختیار طالبان بود ما نمی‌توانستیم آنها را به عنوان دولت قانونی بدانیم بنابراین پس از اینکه دولت رسمی افغانستان فعالیت خود را آغاز کرد انتظار داشتیم که پروتکل آب و حقابه میان دو کشور مدنظر قرار گیرد.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در خبرگان رهبری تصریح کرد: متأسفانه بعد از احداث سد کَجَکی در افغانستان بهانه‌هایی آوردند که آنجا حقابه ما است و دولت ما نیز نسبت به این پروتکل و حقابه توانایی لازم را نشان نداد که حاصل آن نیز در حال حاضر ریزگردها هستند.

سلیمانی خاطرنشان کرد: متأسفانه در پروتکل آب با افغانستان حقابه را وصول نکردیم که یکی از عوامل  ریزگردها هم توجه نداشتن به همین موضوع است؛ باید به حق و حقوق خود در این جهت توجه کنیم و امیدواریم مسئولان ذیربط به درستی به این مهم توجه کنند.

وی توجه به هامون و هیرمند در سیستان و بلوچستان را ازالزامات دانست و گفت:‌اگر حقابه ما داده می‌شد این منطقه به این وضعیت کنونی نمی‌افتاد که باید هر چه زودتر این موضوع مورد اهمیت دو طرف قرار بگیرد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: متأسفانه حقابه مورد نظر برای توسعه کشت خشخاش و تحت حمایت آمریکا استفاده می‌شود و باید طرفین پروتکل و حقابه را مورد لحاظ قرار دهند.

سلیمانی با بیان اینکه اگر برای مردم سیستان فکری نشود زندگی آنها به مخاطره می‌افتد، اظهار کرد: در روزهای اخیر نزدیک به پنج هزار نفر به علت گردوخاک و ریزگردها راهی مراکز درمانی شده‌اند و تعدادی از مردم نیز از خانه‌ها بیرون نیامده و برخی دچار افسردگی و یاس شده‌اند.

وی ادامه داد: باید مشکلات سیستان و بلوچستان هرچه زودتر حل و فصل شود؛ اگر تالاب هامون آب نداشته باشد تمامی خیر و برکت تبدیل به ریزگرد می‌شود؛ اگر آب وجود داشته باشد کشاورزی نیز رونق می‌یابد و خشکسالی که یکی از عوامل ریزگردها و مهاجرت است از بین می‌رود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در سیستان و بلوچستان یکی دیگر از علتهای ریزگردها و گردوغبار در منطقه سیستان را عدم توجه به مالچ پاشی و نهال کاری دانست و گفت:‌ این کار مهم که باعث جلوگیری از حرکت ریزگردها می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است که بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل‌گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

اما وزش باد همراه با گرد و غبار در روزهای گذشته میزان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را به ۶۰ برابر حد مجاز و ۲۲ برابر حد بحرانی رساند؛ این وضعیت موجب شده که تاکنون ۴ هزار و ۵۹۲ نفر در سیستان به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کنند./تسنیم

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=35132
  • دیدگاه‌ها برای ریزگردهای شرق کشور به عدم توانایی دولت در گرفتن حقابه از افغانستان بازمی‌گردد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.