فداحسین مالکى: مردان بزرگ همیشه تاریخ سازند

 • کد خبر : 39800
 • ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۷
فداحسین مالکى: مردان بزرگ همیشه تاریخ سازند

گـــنـدم خـبـــر:  مردان بزرگ تاریخ ساز تحولات جوامع بشرى هستند و در مقابل همه سختی ها و جفاها کشتى هدایت جامعه خود را رها نمی کنند و صبورانه از گذرگاه حوادث تلخ روزگار عبور می کنند، نقش موثر و بى بدیل آیت الله هاشمى در حوادث قبل و بعد از انقلاب بر کسى پوشیده نیست […]

گـــنـدم خـبـــر:  مردان بزرگ تاریخ ساز تحولات جوامع بشرى هستند و در مقابل همه سختی ها و جفاها کشتى هدایت جامعه خود را رها نمی کنند و صبورانه از گذرگاه حوادث تلخ روزگار عبور می کنند، نقش موثر و بى بدیل آیت الله هاشمى در حوادث قبل و بعد از انقلاب بر کسى پوشیده نیست و نیز به قله هاى پر افتخار انقلاب اسلامى گره خورده است ، ایشان سیاست را متناسب با شرایط زمان و نیاز جامعه تعریف می نمودند ،این شخصیت ممتاز تحرکات سیاسى در منطقه و کشوررهاى اسلامى را به خوبى رصد میکردند و هیچگاه نسبت به تحولات داخلى و خارجى بى تفاوت نبودند و هر آنجائیکه خود نظر می دادند محکم براى اجراى آن ایستادگى می کردند و آنجائى هم که لازم بود با صراحت می گفتند” پس از مشورت با آقا(مقام معظم رهبرى) به شما می گویم چه بکنید.”

 

 

اینجانب باتوجه به مسئولیتهاى خطیر ملى و بین المللى ارتباط نزدیکى بااین بزرگوار داشتم و از این جهت خاطرات شنیدنى زیادى با ایشان دارم که اخیرا در کتابى به برخى از آنها اشاره شده است ، اما در این مجال صرفا به مواردى از آنها بسنده میکنم تا با ذهن فعال و خارق العاده ایشان بیشتر آگاه شویم :

 

– زمانى که سفیر بودم به لحاظ پیچیدگى شرایط منطقه سعى میکردم کارهاى بزرگى را در دستور کار سفارت قرار دهم و به لحاظ اهمیت موضوع نوعا با ایشان مشورت میکردم چون میدانستم صاحب نظر، جهت دهنده و با ارتباط تنگاتنگى که با رهبرى نظام داشتند با ایشان مشورت میکنند.

 

 

روزى از من پرسیدند “شنیدم میخواهى پاى روسها را در منطقه باز کنى ؟” گفتم بله حاج آقا همچین کارى میخواهم انجام دهم ، مکثى کردند و گفتند برایم بیشتر توضیح بده ؟

 

 

اخلاق آقاى هاشمى را می دانستم که اگر حرف غیر کارشناسى بزنم نمى پذیردو باید قانع شوند پس از توضیح مفصل عرض کردم به این دلیل که با ورود روسها جای پاى امریکائی ها در منطقه سست میشود و معادلاتشان بهم میریزد، فرمودند “اشکالى نداره من با آقا هم مشورت میکنم دفعه بعد که آمدى به شما میگم چکار کنى” . دو ماه بعد که خدمتشان رسیدم فرمودند : “آقا هم نظر بنده را داشتند ولى آقاى مالکى مراقب باشید که ما را در منطقه گرفتار نکنید چون روسها روباه صفتند.”

 

 

 

در دورانی که دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بودم علیرغم تلاش و زحماتى که دستگاههاى مختلف کشور در حوزه هاى گوناگون مقابله ، درمان ، برنامه هاى فرهنگى و اجتماعى می کشیدند اما نبود سیاست واحد و استراتژى مشخص خسارات جانى و مالى زیادى متوجه کشور می شد.

 

 

به جهت مشورت و راهنمایی در خصوص موضوع فوق به اتفاق برخى معاونین ستاد خدمت آقاى هاشمى رسیدیم. ایشان فرمودند : مطلب مهمى را شما گفتید و به درستى این خلا بزرگ را در کشور تشخیص دادید، لازمه اش این هست که مشورتى با آیت الله هاشمى شاهرودى داشته باشید و بعد نامه اى خدمت مقام معظم رهبرى ارسال کنید تا ایشان دستور مستقیم به مجمع بدهند ؛ خوشبختانه ایت الله شاهرودى ریاست محترم قوه قضائیه هم موافق بودند و پس از مدتى که نامه تقدیم مقام معظم رهبرى شده بود معظم له هم با نظر موافق در ذیل نامه اینجانب خطاب به ایت الله هاشمى رفسنجانى نکات کلیدى را فرمودند که در دستور کار مجمع قرار گیرد ، واین شد که جهت اتخاذ یک استراتژى واحد و برخورد مناسب با مهمترین چالش جامعه و دیگر جوامع که در معرض تهدید این پدیده شوم و خطرناک بودند، سیاستهاى کلان نظام در ١١ بند تنظیم و در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و به تائید مقام معظم رهبرى رسید.

 

 

 

جناب هاشمى را پس از سالها تجربه بنا به فهم خودم اینگونه تعریف میکنم ؛ ایشان یک اسطوره به معنى واقعى بودند در حوزه هاى سیاسى ، بین المللى و اقتصادى یک تئوریسین بود و دنیا را شگفت زده میکرد همانطوریکه رحلت ناگهانى اش همه را بهت زده کرد ، ایشان علی رغم تصور غلط کج اندیشان هیچ موقع با رهبرى نظام زاویه نداشتند و این واقعیت تاریخى را به وضوح دیده‌ام و شنیده ام.

 

 

مصداق بارز و روشن آن پیام سنگین و عمیق مقام معظم رهبرى ؛ همچنین در مقابل همه حوادث تلخ روزگار خم به ابرو نمیاوردند ! که این خصلت مردان بزرگ بوده و هست ؛ در انتخابات سال ٩٢ بعد از آنکه ایشان رد صلاحیت شدند به اتفاق یکى دیگر از مسئولان کشور خدمتشان رفتیم. ابتدا فکر میکردیم که شکوه از روزگار کنند ! اما از آنچه که در جبین و سیمایش دیدیم حیرت زده شدیم و باز هم باید گفت این منش مردان روزگار بوده و خواهد بود ، هاشمى به تنهائى یک تاریخ بود که ملت دیروز در تشییع پیکرش بخشى از این تاریخ کهن را مرور کردند. همه بودند ؛ چپ ، راست ، اصولگرا ، اصلاح طلب ، با حجاب ، کم حجاب خصوصا جوانان پرشور و آینده ساز که با حضورشان بذر امید را با این تکریم به دل جامعه پاشیدند ؛ ایشان مدیران دلسوز نظام را جدا از هر خط و خطوتى دوست میداشت و حمایت میکردند ، هاشمى هیچگاه کینه توز نبود و برای مخالفانش هم احترام قائل بود !

 

 

پس از رقابت پرفراز و نشیبی که با احمدى نژاد داشت به ایشان صبح شنبه قبل از تشکیل جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام اطلاع دادیم که پدر ایشان فوت شده اگر صلاح میدانید امروز به پاس احترام ایشان جلسه لغو شود ، آقاى هاشمى پشت تلفن ضمن ابراز تاسف به خود من فرمودند به اعضای مجمع زنگ بزنید که جلسه تشکیل نمی شود.

 

 

باور داشته و دارم که انسانهاى بزرگ را به هیچ وجه نمی شود کوچک کرد همانگونه که انسانهاى کوچک را با همه ابزار نمیشود بزرگ نمود ؛ بزرگ بزرگ است ؛ کوچک کوچک ؛

 

 

روز گذشته که در جماران ناباورانه به پیکر بى جان ایشان نگاه میکردم ، بخودم گفتم عجب دنیاى بى وفایی، چند وقت جلوتر به من فرمودند” یک روز بیائید که پیرامون مسائل سیستان و بلوچستان و همچنین اوضاع افغانستان و منطقه با هم صحبت کنیم” ! و این هفته قرار بود خدمتشان برسم اما اراده حق چنین شد، روح بلندش شاد که رفتنش هم همانند بودنش وحدت آفرین و امیدبخش دلسوزان نظام شد و نیز مایوس کننده دشمنان و کج اندیشان انقلاب گردید.

 

فداحسین مالکى

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=39800

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
 1. باسلام واحترام ..عرض تسلیت بمناسبت درگذشت حجت الاسلام آیت الله هاشمی رفسنجانی..
  بی شک ما یکی از پایه واساس جمهوری اسلامی راازدست دادیم.. این واضح وآشکاراست که
  دربدترین سخت ترین ودشوارترین لحظات درکناررهبری بادرایت وصبوری نسبت به امورات .
  مشورت وهمدلی داشتند.مگرنبوده وندیدیم که ایشان در انتخاب رهبری نقش بسزایی داشتن
  درتمام موقعیتهاهمه کشورهای وابسته به امزیکا ازسیاست وتدبیر.اندیشه وافکارایشان در..
  حراس بودن چراکه نقطه عطف شان فقط عدالت محوری ومبارزه باظلم وستم بودهیچوقت
  زیر سلطه ابرقدرتهانرفته وبه همه دست اندرکاران آموختن جهموری اسلامی به هیچ کشوری
  وابسته نیست ونخواهد..هرچه از زحمات وشایستگیشان گفته شود کم است..بهرجهت در .
  تمام دنیا انتقادات خوب وبد است.. مخلف وموافق اما با مشورت وهمدلی وبرنامه ریزی ..
  مشکلات رفع میشود خداوند همه مارا عنایت وتوفیق عطافرماید که ادامه دهنده راه ..
  شهدأ باشیم..ارادتمند..شما معلم.

 2. درود بر شما بزرگ مرد عرصه سیاست