کویر لوت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید

  • کد خبر : 35059
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۴۹
کویر لوت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید

گندم خبر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: کویر لوت به عنوان بیست و ششمین اثر کشور و دومین اثر سیستان و بلوچستان به همراه قنات های این بیابان نیز در فهرست میراث جهانی ثبت شد ثبت دو قنات قصرقند و ناهوک نیز در دستور کار قرار گرفت. کامبیز مشتاق گوهری […]

گندم خبرمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: کویر لوت به عنوان بیست و ششمین اثر کشور و دومین اثر سیستان و بلوچستان به همراه قنات های این بیابان نیز در فهرست میراث جهانی ثبت شد ثبت دو قنات قصرقند و ناهوک نیز در دستور کار قرار گرفت.

کامبیز مشتاق گوهری که به منظور شرکت در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در استانبول ترکیه بسر می برد اظهار داشت: ۱۱ رشته قنات از ۳۷ هزار قنات کشور ایران در این اجلاس به ثبت میراث جهانی رسید.

وی گفت: یونسکو برای ثبت جهانی کویر لوت اشکالاتی را وارد کرده بود که با اطلاع رسانی دقیق و رایزنی انجام شده کشورهای عضو و رای دهنده این سازمان قانع شده و این اثر را در فهرست آثار جهانی به ثبت رساندند.

وی ادامه داد: با وجود اتفاقاتی که در ترکیه به وقوع پیوست تیم میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان تمام تلاش خود را برای به ثبت رساندن این اثر انجام داد.

وی تصریح کرد: علاوه بر کویر لوت پرونده قنات های این بیابان نیز با اجماع گسترده ای که بیش از ۱۳ کشور به آن رای مثبت دادند به ثبت جهانی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: در نشست روز جمعه این اجلاس نیز ۲ رشته قنات ناهوک و قصرقند سیستان و بلوچستان به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و در فهرست میراث جهانی به ثبت خواهد رسید.

مشتاق گوهری تصریح کرد: به ثبت رسیدن این آثار در فهرست جهانی شروعی برای ادامه فعالیتها در زمینه ثبت آثار مهمی چون کوه خواجه، مجموعه سنگ نگاران و قلعه بمپور خواهد بود که این اقدام ها نوید بخش توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان است.

وی افزود: براساس قوانین بین المللی هر کشوری فقط می تواند ۲ اثر خود را در فهرست آثار جهانی به ثبت برساند که ما باید تلاش کنیم تا سهم کشورمان را از ثبت آثار تاریخی افزایش دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: این اقدام شایسته تنها با پشتیبانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی میسر می شود.

وی افزود: به ثبت رساندن آثار تاریخی کار سخت و مشکلی است زیرا کشورهای عضو درباره این آثار تحقیق و حتی بعضی مواقع پرونده را رد می کنند و یک رقابت گسترده ای در این میان کشورها برای ثبت آثارشان وجود دارد.

وی بیان کرد: کارشناسان میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان در به ثبت رساندن این اثر نقش بسیار فعالی داشتند.

شهرسوخته سیستان و بلوچستان با بیش از پنج هزار سال قدمت به عنوان نخستین اثر جهانی این استان و هفدهمین اثر جهانی ایران در سال ۹۳ در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید./ایرنا

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=35059
  • دیدگاه‌ها برای کویر لوت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.