غوغای بیکاری در جوان ترین استان/بسیاری از جوانان برای گذران روز خود به قلیان خانه ها پناه می برند

  • کد خبر : 39261
  • ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
غوغای بیکاری در جوان ترین استان/بسیاری از جوانان برای گذران روز خود به قلیان خانه ها پناه می برند

گـــنـدم خـــبـر : نشست اخیر مدیر کل ثبت احوال با اصحاب رسانه، خبر قرار گرفتن سیستان وبلوچستان در رتبه جوان ترین استان کشور را تکرار کرد تا به مسئولان این نکته را گوشزد کند، مسئولانی که از این قشر پویا و سرمایه هایی عظیم غافل شده اند.       ۷۰درصد جمعیت استان زیر ۳۰ سال دارند که […]

گـــنـدم خـــبـر : نشست اخیر مدیر کل ثبت احوال با اصحاب رسانه، خبر قرار گرفتن سیستان وبلوچستان در رتبه جوان ترین استان کشور را تکرار کرد تا به مسئولان این نکته را گوشزد کند، مسئولانی که از این قشر پویا و سرمایه هایی عظیم غافل شده اند.

 

 

 

۷۰درصد جمعیت استان زیر ۳۰ سال دارند که به طور میانگین می توان گفت از جمعیت بیش از ۵/۲ میلیون نفری استان حدود ۷/۱ میلیون نفر جوان هستند که قطع به یقین اکثریت آن ها هم در ردیف نیرو های آماده به کار، در شرف ازدواج، برو مند و تحصیلکرده قرار دارند.

 

 

 

اماسوال این جاست که آیا آماری وجود دارد که چند درصد این جمعیت شاغل هستند یا چند درصد به دلایل مختلف به شغل های کاذبی چون بنزین فروشی، قاچاق یا کار های دیگری مشغول هستند و چند درصد هم بیکار و سربار خانواده خود هستند؟ 

 

 

آیا آماری وجود دارد که چه تعداد از قشر جوان استان به دلیل بیکاری و فقر اقتصادی و مسائل مشابه از فکر ازدواج صرف نظر کرده اند و تشکیل خانواده را منوط به یافتن شغلی آبرو مند با حداقل درآمد کرده اند؟

 

 

آیا دستگاه های مرتبط به امور جوانان آماری دارند که بگویند طی سال های اخیر چه کمک های مادی و معنوی به این قشر حداکثری استان داشته اند؟

 

 

 دستگاه های فرهنگی استان آیا این جامعه بیش از ۷/۱ میلیون نفری را رصد کرده و مورد پایش قرارداده و آیا ناظران خود را به کوچه پس کوچه های شهر اعزام کرده اند تا شاهد باشند که در برخی کوچه های خلوت چه تعداد جوان بدون پشتوانه به دلایل مختلف از جمله بیکاری و نبود تفرج گاه مناسب به استعمال مواد مخدر و سیگار مشغول هستند؟

 

 

 در شرایطی که بیم آن می رود جمعیت کشور به سمت پیری برود اما در این استان هراس آن است که سرمایه های ملی بر باد روند و ریه های آن ها پر از دود قلیان و مواد سمی شود چرا که معدود اماکن ورزشی و تفریحی استان هم از حداقل امکانات لازم برخوردار نیست و بسیاری از جوانان برای گذران روز خود به قلیان خانه ها پناه می برند.

 

 

 

جوانی که قصد دارد بر پایه شرعیات و عرف جامعه تشکیل خانواده دهد اما در همان آغاز راه با سد نبود شغل برخورد می کند و دیگر قدمی در این راه بر نمی دارد و این وضع آن قدر بر او و همسالانش فشار می آورد که ممکن است به دوستی های نامشروع و خیابانی رو آورد و نتیجه آن، جز بی بند و باری اخلاقی و فاصله گرفتن جامعه از توسعه ای روزافزون و فرهنگی نخواهد بود.جوان ایرانی و خصوصاً فرزندان برو مند سیستان و بلوچستان به اذعان نهاد های بین المللی در زمره هوشمندترین افراد هستند که اگر به آن ها رسیدگی شود، تحت پوشش قرارگیرند و حمایت شوند سرمنشاء پیشرفت های بسیار خواهند بود.آنچه در این یادداشت آمده است تنها نمونه هایی اندک از مشکلات بسیار جوانان در جوان ترین استان کشور است وسوالاتی که جوانان خواهان شنیدن پاسخ های آن از سوی مسئولان هستند./خراسان

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=39261

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. باسلام
    گزارشی که تهیه کردین واقعا به جا و حرف دل همه جوان های استان خودمونه بنده خودم حدود سه سال میشه که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم هنوز موفق به پیدا کردن یه شغل حتی ساده در این استان نشدم