برداشت سلیقه‌ای و برخورد غیرمنصفانه برخی از دستگاه‌ها عرصه را بر کوله‌برها تنگ نموده است

  • کد خبر : 38917
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۴
برداشت سلیقه‌ای و برخورد غیرمنصفانه برخی از دستگاه‌ها عرصه را بر کوله‌برها تنگ نموده است

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به تشریح مشکلات حوزه انتخابیه پرداخت.          به گزارش گـــنـدم خـــبـر به نقل از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیم یارمحمدی؛ نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی  امروز(چهارشنبه ۲۴ آذرماه)  مجلس شورای  اسلامی، نطق میان دستور  خود را […]

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به تشریح مشکلات حوزه انتخابیه پرداخت.

 
 
 
 

 به گزارش گـــنـدم خـــبـر به نقل از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیم یارمحمدی؛ نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی  امروز(چهارشنبه ۲۴ آذرماه)  مجلس شورای  اسلامی، نطق میان دستور  خود را بدین شرح قرائت کرد:

 

اعوذ وبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

سلام و درود می‌فرستم به روح خاتم انبیاء، روح پرفتوح امام راحل و با آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری ایام ربیع الاول را خدمت ملت مسلمان، هیأت رئیسه، همکاران و حاضرین در جلسه تبریک می گویم.

 

 

امیدوارم هفته وحدت امسال مزین به کلمه تدبیر و امید، توام با حفظ صلح و آرامش و رفع تبعیض در پهنه کشورهای اسلامی، بالاخص در بین اقوام و مذاهب، جایگاه واقعی خود را نمایان سازد.

 

 

در اولین نطق رسمی‌ام از مردم ولایتمدار زاهدان، دیار حافظان قرآن، شهر معماران وحدت شیعه و سنی (مرحومین مولوی عبدالعزیز و آیت الله کفعمی)، تشکر نموده و امیدارم بتوانم توفیق خدمت به شما مردم صبور را داشته باشم. در شرایطی که معادلات سیاسی و اقتصادی جهان به طور روزانه دستخوش تغییرات قرار می گیرد انتظار می‌رود جهت‌گیری‌های ملی و فراملی کماکان بهتر از گذشته بوده و تحرکت مهره‌های پوسیده دول معاند، بنحو احسن پیش‌بینی و هدف‌گذاری گردد. از موفقیت‌های دولت تدبیر و امید در مهار نسبی تورم، تشکر می‌کنم لکن کافی نیست. انتظار دارم طرح برجام داخلی متکی بر اقتصاد مقاومتی، امید مردم برای غلبه بر مشکلات معیشتی را افزایش داده و عزت سرپرستان خانوار برای تأمین مایحتاج عمومی قربانی نگردد.

 

 

امنای ملت

اطلس جمعیتی سیستان و بلوچستان با حضور حداکثری اهل سنت و بلوچ برخلاف چینش اطلس سیاسی و اداری است. در کشورهای چند فرهنگی که به شیوه‌ی متمرکز اداره می‌شوند اغلب پدیده‌ای اجتماعی با عنوان مرکز – حاشیه شکل می‌گیرد و در برخی حاشیه‌ها روابط مرکز – پیرامون دیگری وجود دارد که افراد را در وضعیت نابرابر قرار می‌دهد، طبیعی است مردم بنا به امکانات، واکنش‌هایی را بروز دهند که مصداق آن را در سیستان و بلوچستان میتوان جستجو کرد.

 

 

با این اوصاف کاملا واضح است پیچیدن نسخه یکنواخت عدالت برای نقاط مختلف کشور، عملی بسیار دشوار است سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور با دارا بودن ۱۵۰۰ کیلومتر مرز، شرایط ممتاز جغرافیایی، استقرار در کنار آب‌های آزاد، و صدها ظرفیت دیگر، توسعه سواحل مکران را از سوی مقام معظم رهبری رقم زده است.

 

 

دیری نخواهد پایید که تصمیمات منطقه، متأثر از انفعالات جنوب شرق کشور شده و استان سیستان و بلوچستان کانون توجه این تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد. لذا توصیه می‌شود طرح توسعه سواحل مکران بیش از این مغفول نماند.

 

 

برگزیدگان ملت: زاهدان چند مشخصه مهم دارد

 

حوزه دارالعلوم و مسجد مکی به تأسی از سنت نبوی، پایتخت وحدت اسلامی در منطقه است.

 

 

لذا به عنوان خادم ملت و نظام توصیه می نمایم به موازات مذهب رسمی از ظرفیت سایر مذاهب ایرانی در تحکیم پایه‌های وحدت به طور یکسان استفاده شود.

 

 

وجود بهترین دانشگاه ها، زاهدان یکی از قطب‌های علمی کشور است که امید دارم با درایت وزیر محترم علوم، فرهیختگان و تحصیلکردگان بلوچ مشارکت بیشتری در هیأت‌های علمی و مناصب مدیریتی داشته باشند که جایگاه فعلی نماید از تدبیر نمی‌باشد.

 

 

مردم زاهدان نماد همزیستی اقوام و مذاهب ایران هستند که با احترام به عقاید یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیزی داشته لکن ممکن است بواسطه عملکرد توأم با تعصبات افراطی برخی خواص این همزیستی به مخاطره بیافتد که شایسته ملت فرهیخته نمی‌باشد.

 

 

وجود بازاری به نام چهارراه رسولی که از سال‌ها قبل محل کسب و کار اکثریت مردم زاهدان بوده و هست این بازار با تدابیر اخیر در مرزها و سختگیری‌ تجارت چمدانی، رونق سابق را ندارد.

 

 

مسلم است نتیجه‌ی آن بیکاری جهشی جوانان بوده و ممکن است تبعاتی را در بعد امنیتی و قانون‌گریزی به دنبال داشته باشد. هر چند که ایجاد اشتغال در جامعه و برو ن رفت از معضل بیکاری به رویا تبدیل شده است.

 

 

یک نگاه گذرا به نطق‌ها و پیگیری‌های نمایندگان محترم ادوار و فعلی استان‌های مرزی و محروم حکایت از آن دارد که این استان‌ها از مشکلات مشترکی رنج می‌برند که بارها از تریبون مجلس اعلام ولی ظاهرا قرار نیست قدم‌های جدی جهت رفع این مشکلات برداشته شود. با این اوصاف مجددا، مشکلات حوزه انتخابیه‌ام را به عنوان درد مشترک استان‌های مرزی اعلام می‌کنم.

 

 

عدم مشارکت ملموس نیروهای بوم در سطح مدیریتی دستگاه‌های اجرایی استان‌های محروم و مرزی به وضوح مشاهده می‌گردد. شایسته است ریاست محترم جمهور این پدیده اجتماعی را که ممکن است موجب بی اعتمادی مردم مرزنشین گردد با تدابیر ویژه‌ای حل و فصل نماید.

 

 

حضور و فعالیت نیروهای نظامی و انتظامی، سپاه و بسیج و دستگاه‌های امنیتی، در برقراری نظم و امنیت قابل تقدیر است و آنرا مغتنم می شماریم، لکن تقاضای ما ایجاد تعادل و بهره‌گیری از جوانان منطقه در این مراکز می‌باشد زیرا یقین داریم این نیروها باعث مستحکم‌تر شدن امنیت پایدار خواهند شد.

 

 

جناب آقای دکتر روحانی؛ مشارکت در مدیریت منطقه و رفع دغدغه‌های تبعیض آمیز و نابرابری‌های ملموس از مهم‌ترین مطالبات استان‌های محروم  و مرزی است که بارها در سفرهای استانی خود قول رسیدگی دادید، این وعده‌ها چه زمانی تحقق خواهد یافت؟

 

 

وزرای محترم کشور، اطلاعات و دادگستری: وجود مرز نعمت و فرصت است. سالهاست مردم استان از طریق داد و ستد مرزی امورات خود را سپری می‌کنند. لکن برداشت سلیقه‌ای و برخورد غیرمنصفانه برخی از دستگاه‌ها، عرصه را بر کوله‌برها تنگ نموده است. از شما بزرگواران انتظار می رود توصیه فرمایند با خلق‌الله که برای مخارج روزانه خود اقدام به داد  ستد در مرز دارند با بی مهری برخورد نشود.

 

 

حاشیه نشینی از معضلات اساسی شهر زاهدان است. فقدان زیرساخت‌های شهری، مردم این نواحی را به ستوه آورده است. انتظار دارم معاونت محترم رئیس جمهور و وزرای کشور و راه و شهرسازی با اختصاص ردیف ویژه جهت برون رفت از این وضعیت دستورات مقتضی صادر فرمایند.

 

 

ناکارآمدترین بخش در استان سیستان و بلوچستان آموزش و پرورش است

چیدمان نیروی انسانی و عزل و نصب های قومی و تبدیل محیط فرهنگی به محیط سیاسی از مهمترین معضلات می باشد. جناب آقای آشتیانی توصیه می کنم مشکلات آموزشی استان به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

 

 

معضل دیگر برخی نواحی مرزنشین و حوزه انتخابیه ام هویت ملی تعدادی از افراد ایرانی‌الاصل است. وزراء محترم کشور، اطلاعات و دادگستری دستور فرمایید شورای تأمین استان برنامه جامعی جهت رسیدگی به وضعیت این اقشار ارائه نمایند.

 

 

سخن آخر:

جناب آقای دکتر روحانی: سومین سفر استانی خود به سرزمین نخل و آفتاب را بیاد دارید؟در بدو ورود عنوان نمودید چهره استان دگرگون خواهد شد برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی حضرتعالی شامل اکتشاف معادن، گازرسانی تا پایان سال ۹۴، تکمیل شبکه ریلی، ورزش و جوانان، حل مشکلات آب، احیای بازرچه های مرزی، منطقه آزاد سیستان، تثبیت شن‌های روان، اعطای وام از صندوق توسعه ملی

 

چه شده است؟

 

با اعلام برنامه های دولت خود برای منطقه، خواستار مشارکت مردم، نخبگان و علما در توسعه و امنیت استان شدید اعلام نمودید سیستان و بلوچستان پاره ی تن ایران است علی‌الیحال مردم استان هم چنان دوشادوش نظام ایستاده لکن منتظر تحقق وعده‌های حضرتعالی نیز هستند.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=38917
  • دیدگاه‌ها برای برداشت سلیقه‌ای و برخورد غیرمنصفانه برخی از دستگاه‌ها عرصه را بر کوله‌برها تنگ نموده است بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.