خانواده هایی که هنوز از «کخا» کوچ نکرده اند

  • کد خبر : 38597
  • ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
خانواده هایی که هنوز از «کخا» کوچ نکرده اند

 روستای «کخا» در مهم‌ترین گذرگاه مرزی ایران یعنی مرز سیستان و بلوچستان و افغانستان واقع شده، روستایی که حالا خیلی خوب با فقر و نداری عجین شده و اگر اندک یارانه دولت نبود، مردمش نان خالی شب هم نداشتند.   به گزارش گـــنـدم خـــبـر  به نقل از ایسنا، تابه‌حال نام روستای «کخا» به گوشت خورده است؟ […]

 روستای «کخا» در مهم‌ترین گذرگاه مرزی ایران یعنی مرز سیستان و بلوچستان و افغانستان واقع شده، روستایی که حالا خیلی خوب با فقر و نداری عجین شده و اگر اندک یارانه دولت نبود، مردمش نان خالی شب هم نداشتند.

 

به گزارش گـــنـدم خـــبـر  به نقل از ایسنا، تابه‌حال نام روستای «کخا» به گوشت خورده است؟ از یک روستای کوچک در «هیرمند» می‌گویم که در مهم‌ترین گذرگاه مرزی ایران یعنی مرز سیستان و بلوچستان و افغانستان بنا شده. از روستایی می‌گویم که حالا خیلی خوب با فقر و نداری عجین شده و اگر اندک یارانه دولت نبود، مردمش نان خالی شب هم نداشتند. قبل‌ترها ۵۰ خانواده در «کخا» روزگار می‌گذرانند و حالا خیلی‌ها کوچ کرده‌اند و فقط مانده ۱۵ خانواده که توانایی کوچ‌کردن هم ندارند.
 
۸۸۰۱۳۴_۳۲۶
«عذرا» یکی از اهالی «کخا»ست که خانه‌اش به مرز چسبیده است. شوهرش به دلیل قاچاق به زندان افتاده و او باید به تنهایی از پدر  پیر و دو فرزندش پرستاری کند. او در  یک اتاق کاه‌گلی خیلی کوچک زندگی می‌کند و یک کلمن آب قدیمی، چند قابلمه و بشقاب و یک کپسول گاز که کارآیی چندانی هم برای او ندارد به اضافه لباس تنش، تمام دارایی عذرا برای زندگی است.
 
 
عذرا و بچه‌هایش مدت‌هاست غذای گرمی برای خوردن ندارند و نان خالی، شده قوت غالبشان برای زنده بودن در این روزها.
 

عذرا برای تامین آب باید به خانه یکی از اهالی برود

 

خانه عذرا آب ندارد و او مجبور است برای تامین آب خانه‌اش به بخش دیگری از روستا برود و از یکی از اهالی که خانه‌اش پمپ آب دارد، آب بگیرد؛ هر چند که خانه او هم فقط روزی دو ساعت آب دارد.

 
۸۸۰۱۳۵_۵۸۹
او هنوز نتوانسته مثل سایر اهالی از «کخا» کوچ کند و خیلی وقت است که تنهاست با همین نگاه مات و یخ‌زده و با همین صورت سوخته…
لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=38597

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. با سلام اگر این موضوع واقعیت داشته باشد واقعا باید بر برنامه ریزان ومسئولین وناظرین تاسف خورد .در کشوری که دوزدیهاش از از مرز میلیاردها میگذرد ،از کشوری که فقط قشر کارمندش باید مالیات بپردازند ومیلیاردرها فقط سود .متاسفانه باید چنین باشد عدالت یعنی همین برادر .(خجالت بکشید .)

  2. برادرعزیزمیلیاردها پول برای سیستان می آید ابتدا درکیان آباد شیلات درست می شودوقتی که به خشکسالی برمی خورد به جنگل چون زمین سفت بوده ونهال کاری جواب نمی دهد قرار است کارخانه یخ سازی درست شود وصادرات یخ داشته باشیم به سیبری صادر کنیم با پول صادرات یخ درروستای کخا برج بسازیم وتبدیل به منطقه توریست کنیم تا جهان یادبگیرند که مدیرا ن ما چقدر کاردانند.چشم نکنید.چون نخبه جهانی هستند بخصوص وووو

  3. درزمان پهلوی ملعون سیستان خراب بی پولی بود امروز سیستان ازپول زیاد خراب است فردا میگویم چطوری

  4. به خدا مسئولینی که وضعیت زندگی و معیشت مردم سیستان رو این روزها مشاهده میکنن و کاری نمیکنن اون دنیا باید جواب بدهند