ساز مخالف وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد منطقه آزاد سیستان

  • کد خبر : 37932
  • ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳
ساز مخالف وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد منطقه آزاد سیستان

به گزارش گـــنـدم خـــبـر : وزیر راه و شهرسازی که دیروز مهمان مردم سیستان و بلوچستان بود به ایجاد منطقه آزاد تجاری،صنعتی سیستان رای منفی داد.     آخوندی، وزیر راه در جلسه ستاد راهبردی ومدیریت اقتصاد مقاومتی استان گفت : بنده با ایجاد منطقه آزاد سیستان مخالفم و عقیده دارم تجربه ایجاد مناطق آزاد […]

به گزارش گـــنـدم خـــبـر : وزیر راه و شهرسازی که دیروز مهمان مردم سیستان و بلوچستان بود به ایجاد منطقه آزاد تجاری،صنعتی سیستان رای منفی داد.

 

 

آخوندی، وزیر راه در جلسه ستاد راهبردی ومدیریت اقتصاد مقاومتی استان گفت : بنده با ایجاد منطقه آزاد سیستان مخالفم و عقیده دارم تجربه ایجاد مناطق آزاد نشان داده منطقه آزاد همه جا موفق نیست.

 

 

وی افزود: منطقه آزاد دروازه ورود اجناس بنجل به کشور می شود.

 

 

این بیانات جناب وزیر در حالی صورت گرفت که درآمد های میلیاردی از صادرات نفت و ترانزیت از مرز میلک مدتها و سالهاست به خزانه دولت واریز می شود و یکی از منابع درآمدی دولت در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود.

 

 

درآمدهای میلیاردی تنها سودش برای مردم این خطه از میهن عزیزمان ایران، تخریب محورهای مواصلاتی، مرگ و میر حاصل تصادف خودروهای سوختی بوده است.

 

 

ایکاش جناب استاندار وزیر محترم را برای دیدن مرز میلک و ازدحام حضور وسایل نقلیه سوختی و ترانزیتی به سیستان همراهی می کردند تا ایشان و هیئت همراه از صادرات در این منطقه بیشتر اطلاع پیدا می کردند و در این بین کمی هم از راهها و پروژه های ناتمام این وزارت خانه بخصوص مسیر زابل به زاهدان اطلاع بیشتری دریافت و مشاهده می کردند.

 

 

اظهار نظرهای دولتمردان در مورد منطقه آزاد سیستان که به گفته کارشناسان تنها امید مردم منطقه برای ماندن و جلوگیری از مهاجرت به حساب می آید پایانی ندارد و امید داریم استاندار برتر کشور با سیاست کاری موفق به پایتخت نشینان دولت تدبیر و امید اعلام کنند که مردم سیستان در حال حاضر تنها امیدشان برای ماندن تاسیس منطقه آزاد است.

 

 

و لازم می دانیم بیان کنیم که مناطق آزادی که دروازه ورود اجناس بنجل به کشور شده اند ضعف نظارت را در بر می گیرد که متولی آن نیز دولت محترم می باشد.

 

 

در پایان نیز خوشحالمان خواهید کرد، اگر کمی هم از مصوبات سفر وزیر محترم راه و شهرسازی به استان را بیان کنید و این موضوع را شفاف سازی کنید که آیا مشکلات مالی ادارات راه شهرسازی شمال و جنوب پهناورترین استان کشور حل خواهد شد و چه تدابیری برای معضل پروژهای نیمه تمام در سیستان و بلوچستان اندیشیده شده است.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=37932

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 6در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۶
  1. باسلام،باکدام زیرساخت (بزرگراه،مسیرریلی،فرودگاه متناسب بامناطق آزادو…)ازمنطقه آزادشدن سیستان دفاع می کنید؟نگاهی به چابهارومردم مظلوم بلوچ ساکن چابهاربیندازیدوثمره منطقه آزادرابرای مردم شریف چابهارببینید.حاشیه نشینی،گسترش فاصله طبقاتی،عدم سرمایه گذاری متناسب بامعافیتهای فراوان طی سالیان گذشته،تغییر بافت جمعیتی،وروداجناس بی کیفیت ،عدم تولیدو… ثمره منطقه آزادچابهاربرای بومیان .وکسب زمین گرانبهاباپرداختی کاملاناچیزووامهای میلیاردی واشتغال در پستهای اداری ومالی باحقوق زیادبرای غیربومیان .آیاسیستان قابل قیاس با چابهارهست؟ابدا.تنهاراه نجات سیستان تامین آب کشاورزی به هرنحوی،تغییرالگوی کشت،تشکیل شرکتهای تولیدی دامی وکشاورزی تعاونی ونیزفرآوری محصولات دامی وکشاورزی است.تولیدمحصولات بانیازآبی کم نظیرزعفران،گیاهان دارویی،محصولات باغی،محصولات خارج فصل،کارگاههای تراش سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی ونیزگسترش خدمات است ومهمترازهمه تغییرنگاه راحت طلبانه نگاه به واردات است.

  2. سیر را غم گرسنه نیست .آقای وزیر مسکن وشهرسازی، آیا میدانید که خیلی از طفل های معصوم در سیستان شب شکم گرسنه سر به زمین می گذارند.آقای وزیر نمیدانم چه دین و مذهبی دارید. فقط میدانم که اگر سکولار هم بودید با پا برهنه گان سیستانی چنین برخوردی نمی داشتید.لا مصیبه اشد من الجهل.

  3. اگر منطقی بخواهیم به موضوع نگاه کنیم در شرایط فعلی افزایش مناطق آزاد به ضرر کشور می باشد چرا که موفقیتی در مناطق ۷ گانه تجاری و صنعتی مشاهدهنشده و تنها چیزی که برای سیستان مناسب هسته بازگشایی بازارچه های مرزی می باشد تا مردم منطقه بتوانندد به تجارت چمدانی بپزدازند

  4. سلام.نماینده …. در این جلسه حضور داشته است.دکتر کیخا

  5. ضمن احترام به نظربزرگواریکه سیستان راقابل مقاسه باچابهارنمیداند،بایدعرض شودکه نه تنهاسیستان کمترازچابهارنیست بلکه بهترویالااقل مکمل چابهارکه هست.درهمسایگی ماکشوروبازاری گرسنه وجودداردکه میتوان بامدیریت ومراوده مناسب ازچوب کبریت گرفته تا….راصادرنمودکجاچابهارچنین پتانسیلی دارد؟اصولاازچابهارچه میتوان صادرنمودجزکالاهای فاخر؟آیامیتوان بازارهای دبی ومسقط و..راتسخیرنمود؟وقس علیهذا.بنابراین چابهارمنبع واردات است نه صادرات.مگرفعال کردن کریدورشرق(نقل به مضمون فرمایش رهبر)غیرازاین میتواندباشدکه کالاهایی راازچابهارواردوازطریق سیستان صادرنمود؟ودراین رهگذرهزاران هزارشغل برای جوانان ایجادنمودوچه اشکال داردکه سرمایه گذاران ازمزیت منطقه بهره برده وسرمایه خودرادرمنطقه بکاربندندکه خودبخودسبب رونق وشکوفایی منطقه ورسیدگی بیشتربه زیرساختهاگردد..مشوق باشدوسرمایه گذاربیایددرصنعت توریسم،بارژی بادوخورشیدو…سرمایه گذاری کنداشکال دارد؟درکنارتغییرالگوی کشت و….بایدبپذیریم که نسل فعلی وبعدی به الگوی زندگی دیگری میاندیشندکه زیرپوست شهروباامیدبه ایجادمنطقه آزادماندگارشده اندولاغیر.قطعیست که بصرف امیدبه صادرات هم نبایدبودبایدواردات نیزانجام شودولی اماسازماندهی شده .معتقدم اول برادری ثابت بشه مسلمابعدامیتوان ادعای ارث ومیراث هم کرد.یکصداوهماهنگ منطقه آزادرابخواهیم تاتصویب بشودسپس زیرساختهایی چون جاده،گاز،فرودگاه،تلاش برای رفع معضل ریزگردهاو…ونیزخودبخودخواهدآمد.یعنی ناگزیربه آمدن هستند.ضمن آنکه ماندگاری مردم نیزبیشترخواهدبود.درکنارهمه اینهاپیگیری حق آبه هامون انکارناپذیرخواهدبودکه خودبجث دیگریست..چرامنطقه ازادسیستان به ضررکشورباشد؟؟؟؟؟؟اتفاقایکی ازمناطقی که به نفع کشورخواهدبودهمین منطقه سیستان است .مگرالان بنفع کشورهزاران میلیارددرآمدزایی نمیشود؟کدام منطقه آزادکشورچنین پتانسیلی دارد؟؟فقط بایدراهکاری اندیشیده شودکه بنفع مردم وزریساختهای منطقه نیزتوجه گرددهمان حرفی که امام جمعه معزززابل وسایرامامان جمعه منطقه میفرمایند.

  6. دکتر کیخا که این قدر ادعایش می شد در زمان انتخابات چه واکنشی نشان دادند