ما از استاندار عزیز گلایه داریم/بحران که فقط زلزله و جنگ نیست/ظاهرا ایشان موضوع آب شرب سیستات را بحران نمی دانند! پس بحران چیست؟

  • کد خبر : 36989
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
ما از استاندار عزیز گلایه داریم/بحران که فقط زلزله و جنگ نیست/ظاهرا ایشان موضوع آب شرب سیستات را بحران نمی دانند! پس بحران چیست؟

گــنــدم خـبــر: مشروح خطبه های این هفته نماز جمعه شهر علی اکبر به امامت امام جمعه معزّز، حضرت حجت الاسلام اشرفیان؛     خطبه اول:     حضرت حجت الاسلام اشرفیان گفت: در رابطه با قیام عاشورا و دلایل به وجود آمدن آن ممکن است سوال پیش بیاید که چه عاملی باعث شد جمعیت انبوهی […]

گــنــدم خـبــر: مشروح خطبه های این هفته نماز جمعه شهر علی اکبر به امامت امام جمعه معزّز، حضرت حجت الاسلام اشرفیان؛

 

 

خطبه اول:

 

 

حضرت حجت الاسلام اشرفیان گفت: در رابطه با قیام عاشورا و دلایل به وجود آمدن آن ممکن است سوال پیش بیاید که چه عاملی باعث شد جمعیت انبوهی در مقابل امام حسین(ع) بایستند؟ چرا بعضی به سادگی فراموش کردند که خودشان امام را دعوت کردند؟ هر واقعه و جریانی یک دلیل دارد. چه عامل یا عواملی باعث شد که عده ای از افراد به جای اینکه در صف دوستان اباعبدالله باشند، در صف دشمنان اباعبدالله شدند؟تاریخ همیشه تکرار می شود و بررسی جواب این سوالات برای این است که ما از این مسائل عبرت بگیریم و جلوی تکرار آن واقعه را بگیریم. یکی از این عوامل مهم موضوع نفاق است. نفاق و منافق یکی از خطراتی است که در هر زمانی می تواند یک جامعه را به انزوا بکشاند.

 

 

وی گفت: در قرآن بسیار بحث نفاق مطرح شده و بیشترین آیات نفاق در سوره توبه است که ۱۰۰ آیه راجع به نفاق آمده است. نفاق به معنی مخالفت ظاهری و باطنی افراد است. منافق از کافر بدتر و خطرناکتر است. در کربلا هم مردمی که آمده بودند به ظاهر عده ای از آنان را به نام دین به آنجا کشیده بودند و وقتی که سر مبارک اباعبدالله جدا شد الله اکبر می گفتند. جریان مقابل ابی عبدالله با نفاقی که داشت و اظهار تدینی که می کرد، افراد زیادی را در راه خودش جمع می کرد و به آیات قرآن استناد می کردند. ما در متون دینی و قرآنی سه نوع نفاق داریم:

۱- نفاق درعقیده: یعنی در باطن کافر و مشرک باشد ولی در ظاهر اظهار اسلام می کند تا سخت ترین تیشه ها را بر ریشه اسلام بزند.

۲- نفاق در اخلاق: یعنی آدم خوش اخلاق و خدا ترسی نیست ولی خودش را اینگونه نشان می دهد.

۳- نفاق در اعمال: یعنی خلوت و آشکار او یکی نیست؛ در خلوت دست به یک سری کارهایی می زند و در جلوی مردم به گونه ی دیگری است.

 

 

وی افزود: انسان منافق سه علامت دارد:
۱- هیچ اعتقادی به قول و عهدش نیست. قول می دهد که فلان کار را انجام دهد اما انجام نمی دهد و بهانه تراشی می کند.
۲- منافق به امانت خیانت می کند. امانت دار نیست. هرچیزی می تواند امانت باشد: وسیله شما،حرف شما و اسرار شما امانت است. مسئولیت یک مسئول امانت است؛

۳- منافق حرف و عملش دو تاست.ا نسانی که دروغ بگوید هر گناهی ممکن است از او سر بزند.

 

 

خطبه دوم:

 

 

خطیب نماز جمعه شهر علی اکبر گفت: روز شهادت حضرت زین العابدین امام سجاد (ع) است که خدمت همه شما عاشقان و ارادتمندان حضرتش تسلیت عرض می کنم.

 

 

وی گفت: امام اسوه تقوی، شجاعت عبادت و تهجد و انسان کامل برای بشریت است؛ کسی که با سجده های طولانی و عبادتهای با خضوع و خشوع زینت عبادت کنندگان می شود.

 

 

وی افزود: در کمک به نیازمندان آنقدر شبانه کیسه های نان و خرما را به دوش می کشید که آثار آن بعد از شهادت بر کتف مبارک حضرت نمایان بود.

 

 

وی در ادامه گفت: امام بعد از ۲۰ سال از واقعه عاشورا گریه می کرد تا ظلم بنی امیه و هدف قیام امام حسین(ع) فراموش نشود.اگر امام سجاد(ع) نبود هدف قیام امام حسین(ع) تحریف می شد. امروز هم وظیفه ماست که رسالت امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) را ادامه دهیم.

 

 

حضرت حجت الاسلام اشرفیان گفت: اما شنبه گذشته ۱۷ مهر ماه در حالی که مردم مظلوم و جنگ زده یمن در مراسم ترحیم یکی از مقامات یمن اجتماع بزرگی تشکیل داده بودند. مزدوران آل سعود با بمباران مردم غیر نظامی بار دیگر توحش و جاهلیت مدرن خود را به نمایش گذاشتند و بیش از ۷۰۰ انسان بی گناه را کشته و زخمی کردند و مجامع بین المللی و گروه های مدعی دفاع از حقوق بشر در این فاجعه انسانی سکوت مرگبار گرفته اند؛ درحالی که اگر در یکی از کشورهای غربی حادثه ای ده ها مقیاس کوچکتر از این رخ می داد فریاد وابشرای مدعیان دروغین گوش فلک را کر می کرد.

 

 

وی گفت: عربستان و چند کشور عربی با پشتیبانی آمریکا از فروردین ۹۴ و با همراهی و سکوت سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای باز گرداندن منصور هادی رئیس جمهور خائن یمن شدید ترین حملات را به فقیرترین کشور عربی آغاز کردند و کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان قراردادهای تسلیحاتی میلیاردی عربستان و امارات را امضا می کنند.

 

 

وی افزود: عربستان به دنبال تجزیه یمن و به راه انداختن جنگ داخلی در این کشور است. چرا امروز سازمان ملل صدای مظلومیت مردم یمن را نمی شنود و جنگ را متوقف نمی کند و به اظهار تاسف بسنده می کند؟ چون رشوه ها و دلارهای نفتی جلوی بیان حقیقت را گرفته است. عربستان بداند با این اعمال ننگین و غیر انسانی سقوط و نابودی خودش را نزدیک می کند. امروز یمن و سوریه صحنه واقعی عاشورای دیگر است و عربستان مصداق منافقی است که با پوشش و نام اسلام، بدترین فجایع را علیه اسلام و مسلمین انجام می دهد.

 

 

امام جمعه شهر علی اکبر گفت: هفته گذشته قرار ساخت فاز دوم سد کجکی در افغانستان با شرکت ترکیه ای امضا شد. در حالی که قبلا وزیر آب و انرژی افغانستان گفته بود با احداث سد کمال خان آب هیرمند را کنترل می کند و قرار بود قراردادهای محکمتر و جدی تری با افغانستان برای حقابه مردم سیستان امضا شود ولی با این قرارداد جدید افغانستان یعنی همان آب باریکه ای هم که به تالاب هامون می آمد، جلویش گرفته می شود و دیگر امیدی به احیای تالاب نیست. این یعنی نابود کردن سیستان و خطر مهاجرت بیش از پیش مردم. وزارت خارجه، محیط زیست و دولت محترم ورود کنند.

 

 

وی تاکید کرد: مردم اگر ۱۹ سال خشکسالی و شدت ریزگردها و آلوده ترین شهرجهان را با همه مشکلاتش تحمل کردند برای این بود که منتظر بودند وعده های دولتمردان در موضوع احیای تالاب و منطقه آزاد عملی شود؛ اما نه خبری از احیا و حقابه تالاب شد تا اینکه افغانستان با ساختن سد های جدید، آب پاکی را روی همه شعارهای بی محتوا ریخت و نه خبری از منطقه آزاد شد که مدت ها تیتر بوقهای تبلیغاتی بود.

 

 

وی در ادامه گفت: چه کسی مسئول اصلی پیگیری تامین آب شرب مردم است؟ ما از استاندار عزیز گلایه داریم.

 

 

وی افزود: چند ماه است آب سیستان شرایط بدی پیدا کرده وطعم و بوی آن تغییر کرده و موجب ناراحتی مردم شده است. بنده هم بر اساس تکلیف و جهت یادآوری با ایشان در میان گذاشتم، اما ظاهرا ایشان موضوع آب شرب را بحران نمی دانند! پس بحران چیست؟ بحران که فقط زلزله و جنگ نیست. هر شرایطی که زندگی عادی مردم را دچار چالش کند و آرامش روانی و اجتماعی جامعه را بر هم بزند می شود بحران.

 

وی گفت: شما نمی بینید صفوف در مراکز تصفیه آب را و موج ناراحتی و اضطرابی که از آب شرب به وجود آمده؟ مردم انتظار دارند که استاندار به عنوان نماینده ارشد دولت در استان جلسه ستاد بحران را در خود سیستان تشکیل دهد. اگر هزینه بر است، هزینه اصلاح لوله ها و جا به جایی خطوط باید تامین شود تا مردم ببینند که این دولت در برابر مشکلات مردم بی خبر و بی تفاوت نیست و همه ی تلاش و توانش را برای حل این معضل به کار بسته است.

 

 

وی گفت: اگر مشکلاتی در خطبه ها مطرح می شود به معنای نادیده گرفتن خدمات دولت نیست صرفا برای این است که هر چه زودتر حل و بر طرف شود تا جلوی تبعات اجتماعی آن گرفته شود.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=36989

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. واقعا با این دیدگاه مسولین استان باید فاتحه مردم را خواند.از اینها هیچ آبی برای ما گرم نمیشه.

  2. تا بچه گریه نکند مادر بهش شیر نمی دهد مردم سیستان به این تو سری خوردن عادت کردند صدای هیچ مسول باغیرتی هم در نمیاد از ترس اینکه صندلیشو از دست ندهد و سیستان توسط این مسولین در این چند سال در حال نابودیست و مردم فقط دعا کنند زلزله ایی بیاد تا همه جا را یکرنگ کند از همان اول دولت مشخص بود که سیستان رها شده است و جالب اینجاست که نماینده زابل ادعا می کند شما بیاید جلو دادو بیداد کنید تا من هم دفاع کنم این هم از نماینده ایی که روز اول می گفت من بند کجکی را باز میکنم و حالا جرات دفاع از حوزه انتخابیش و مردم محرومی که حتی از نعمت اب محرومند را ندارد.

  3. درود بر امام جمعه ی فهیم شهر علی اکبر و اما سخنی با دکتر دهمرده که به جز خودش کل عالم و آدم را مقصر تصویب نشدن منطقه آزاد سیستان می دانند. کجاست آن بلند پروازی ها و دست دزد قطع کردنهایت. وضعیت آب شرب را درست کن. منطقه آزاد پیشکش شما…

  4. همیشه از دکتر دهمرده سخن می گوییم چرا از دکتر کیخا صحبت نمی شود هیچ پیدا نیست کجاست شعار های نمایندگان کجاست نمایندگان محترم بیایید ببینید وضعیت مردم را منطقه ازاد و غیره … را ویل کن چرا وضع سیستان روز به روز بد میشود میگویید شما بلند شوید تا نماینده قوت بگیرد نیرو بگیرد اگر اون جوری میبود پس چرا شماها را انتخاب کردند شما باید به وظیفه خود اشنا باشید شما مطالبه کنید دولت جواب میدهد