تعیین حق آبه از رودخانه هیرمند راهکاری برای بهبود وضعیت تالاب هامون

 • کد خبر : 35401
 • ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰
تعیین حق آبه از رودخانه هیرمند راهکاری برای بهبود وضعیت تالاب هامون

گندم خبر: نماینده مردم زابل،زهک،هیرمند،نیمروز و هامون درمجلس با بیان اینکه قسمت اعظمی ازتالاب هامون خشک شده است،گفت:قراردادی میان ایران و افغانستان برای تعیین حق آبه برای برداشت از رودخانه هیرمند درنظر گرفته شود تا مشکلات کم آبی تالاب هامون برطرف شود. حبیب الله دهمرده درباره وضعیت تالاب هامون درکشور،گفت:یکی از  مشکلات ما  در زمینه […]

گندم خبر: نماینده مردم زابل،زهک،هیرمند،نیمروز و هامون درمجلس با بیان اینکه قسمت اعظمی ازتالاب هامون خشک شده است،گفت:قراردادی میان ایران و افغانستان برای تعیین حق آبه برای برداشت از رودخانه هیرمند درنظر گرفته شود تا مشکلات کم آبی تالاب هامون برطرف شود.
تعیین حق آبه از رودخانه هیرمند راهکاری برای بهبود وضعیت تالاب هامون

حبیب الله دهمرده درباره وضعیت تالاب هامون درکشور،گفت:یکی از  مشکلات ما  در زمینه ریزگردها دراین حوزه انتخابیه ناشی از وضعیت رودخانه هامون است و  به همین علت دولت باید اقدامات کارآمدی در راستای بهبود این وضعیت بی اندیشد.

نماینده مردم زابل،زهک،هیرمند،نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کار جدیدی برای  بهبود وضعیت تالاب هامون انجام نشده است،تصریح کرد:بدیهی است که با توجه به اینکه منابع آبی در دریاچه هامون رو به کاهش است و باتوجه تبخیر شدن  منابع آبی،دامداران نیز در این راستا با مشکلاتی  روبرو می شوند.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی برای سیستان و دریاچه هامون وجود ندارد،ادامه داد:بهبود وضعیت تالاب هامون نیازمند طرحی است تا آینده این تالاب را مشخص کند.

وی  با بیان اینکه حق آبه از رودخانه هیرمند دراختیار کشورمان قرار بگیرد تا بتوانیم وضعیت دریاچه هامون را سرو سامان ببخشیم،  ادامه داد:قسمت اعظمی از دریاچه هامون خشک شده است.

عضوکمیسیون  آموزش و تحقیقات مجلس،یادآورشد:تقریبا۴۴۰ کیلومترمربع دریاچه هامون به اصطلاح در کانون بحران قرار دارند و این درحالی است که درحدود بیست سال است که آب در آن جریان ندارد و به همین علت این محدوده تبدیل به کانون بحران شده است./خانه ملت

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=35401

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. تا زمانی که تالاب زنده نشودسیستان زنده نخواهد شد

 2. با سلام. وضعیت هامون باید سالها همین گونه باشد تا هر چهار سال یکبار بزرگواری بیاید و بپا خیزید و بگوید دیگران نتوانستند .من می توانم حق آبه رو بگیرم چند سالی بر کرسی مجلس نشیند و نتواند و باز دیگری به همین بهانه برود و بازگردد. اساتید بزرگواری در همین زابل هستند که راه حل مشکل را می دانند و با هزینه ی بسیار کم راه حل می دهند.حتی اگر سخنشان فرضیه باشد.آزمون و خطا کنیم شاید سیستان نجات کند.از جمله ی این اساتید.استاد گرانقدری به نام آقای سراوانی هست که پس از اینکه چندین بار اوصاف و سابقه ی دلسوزی ایشان را نسبت به سیستان و مردم عزیزش شنیده و در برخی سایتها دیده ام.چند روز قبل اتفاقی با ایشان هم کلام شدم و از همکلامی ایشان لذت بردم.پیشنهادات بسیار خوب و سازنده ای برای معضل ریزگردها و اشتغال جوانان و بخصوص بیکاران روستا نشین داشتند که لازم است از نظرات ایشان استفاده شود.لازم به ذکر است آقای ابراهیم سراوانی دبیر آموزش و پرورش زابل و پیشنهاددهنده ی ایجاد هنرستان های بهیاری زابل و دارنده ی چند عنوان کتاب و مقاله در سطح ملی و بین المللی است.

 3. آقای دهمرده چشم بسته غیب گفتن

 4. ما هم میدونیم که زابل مشکل اب داره و باید دریاچه هامون پر اب بشه .اقای دکتره به تو رای ندادیم که حرف معمولی و ساده بزنی البته انگار این روال همه نمایندگانه که تا قبل مجلس رفتن خیلی وعدها میدن و بعد راهیابی به مجلس حرفای مفت و بی ارزش می زنند. به قول اقایا خانم سنچولی تو نظر قبلی چشم بسته غیب فرمودین اقای دهمرده!!!!!!!!!!!!!!!

 5. بزرگترین مشکل اقای دهمرده نداشتن اطلاعات تحلیلی درست متناسب با نیاز های توسعه ای منطقه و متناسب با روند تهدید های پیش رو در حوزه های آب ، کشاورزی ، دیپلماسی آب ، حقوق و قوانین بین المللی اب ، الزامات مدیریت یکپارچه منطقه ای .ضرورت تدوین برنامه های پایدار منطقه ای در حوزه های مبتلا به با شاخص های قابل ارزیابی است. امیدوارم بیش از این فرصت ها از دست نرود. گفتن حرف های تکراری مخصوصا برای کسی که خودش استاندار این استان بوده و برای حل ان قدمی بر نداشته قابل قبول نیست.

 6. با سلام. ای کاش دکتر دهمرده سری به روستا های زابل می زدند و وضعیت اسفبار مردم روستا های زابل از جمله کرباسک را می دیدند. فلکه ی ورودی نازیبا. بلوار ورودی مزین به تمثال شهدا و شبیه مخروبه. مخابرات رها شده. اینترنت با سرعت بسیار پایین و ده بار قطع و وصل درسته و صدامشکل دیگر…..

 7. زمان شعار گذشت موقع عمل فرا رسیده