بادهای ۱۲۰ روزه سیستان؛ فرصتی که تهدید شد/کوچ اجباری ۲۵ درصد مردم سیستان به دلیل بی‌تدبیری محیط زیست

  • کد خبر : 34632
  • ۰۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
بادهای ۱۲۰ روزه سیستان؛ فرصتی که تهدید شد/کوچ اجباری ۲۵ درصد مردم سیستان به دلیل بی‌تدبیری محیط زیست

گندم پرس: نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس با انتقاد از اینکه ۲۵ درصد مردم استان به دلیل عدم چاره یابی مسئولان برای مهار ریزگردها و احیای تالاب هامون به اجبار کوچ کرده اند، گفت: این موضوعی ناشی از سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان امر است. حبیب‌الله دهمرده با بیان اینکه مشکل ریزگردها […]

گندم پرسنماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس با انتقاد از اینکه ۲۵ درصد مردم استان به دلیل عدم چاره یابی مسئولان برای مهار ریزگردها و احیای تالاب هامون به اجبار کوچ کرده اند، گفت: این موضوعی ناشی از سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان امر است.

بادهای 120 روزه سیستان؛ فرصتی که تهدید شد/کوچ اجباری 25 درصد مردم سیستان به دلیل بی‌تدبیری محیط زیست

حبیب‌الله دهمرده با بیان اینکه مشکل ریزگردها در استان سیستان وبلوچستان  با اقدامات کوتاه مدت و مقطعی رفع نمی‌شود، تصریح کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی باید شفاف‌سازی کند که تاکنون چه برنامه‌هایی اعم از کوتاه، میان و بلندمدت در این راستا طراحی کرده و چه اقداماتی قرار است در آینده انجام دهد؟ نیاز است این سازمان به صورت پیوسته و مداوم در راستای رفع معضل ریزگردها گام بردارد نه با انجام اقدامات کوتاه مدت و مقطعی.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خواسته مردم سیستان و بلوچستان از خانم ابتکار رفع مشکلات زیست محیطی استان است، افزود: مردم استان از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست انتظار دارند در مصاحبه‌ها و نشست‌های خود نیز نامی از مردم این  استان برده و برای رفع مشکلات زیست محیطی اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

دهمرده با انتقاد از کوچ اجباری ۲۵ درصد مردم سیستان به دلیل مشکلات ناشی از ریزگردها، گفت: ریزگردهای موجود در استان هم منشاء خارجی و هم داخلی دارند، در اینجا این سوال مطرح می‌شود که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون چه اقداماتی برای رفع کانون های داخلی و خارجی ریزگردها داشته اند؟

وی خروجی معضل ریزگردهای منطقه سیستان را مهاجرت و  به تبع آن حاشیه نشینی عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه مسئولان به دنبال چاره یابی برای مدیریت حاشیه نشینی هستند در حالی که باید منشا و عوامل اصلی این پدیده را شناسایی و رفع کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه مردم منطقه سیستان سالها است که با پدیده ریزگردها درگیر هستند، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت مشاوران داخلی و خارجی، پیگیری جدی حقابه هامون از افغانستان، رهاسازی آب در دریاچه هامون، کاشت درخت و گیاهان مقاوم در برابر خشکی و مالچ پاشی از جمله راهکارهایی است که سازمان حفاظت محیط زیست باید برای رفع ریزگردهای استان در دستور کار خود قرار دهد تا مردم استان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از ریزگردها به مهاجرت و حاشیه نشینی روی نیاورند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم، با بیان اینکه تاکنون اقدام عملی و موثری برای احیای  تالاب هامون صورت نگرفته است، گفت: البته به دلیل مقدار اندک آب ناشی از نزولات جوی که از افغانستان به هامون وارد شد تا حدودی وضعیت دریاچه بهبود یافت؛ سازمان محیط زیست باید همان گونه که در راستای احیای دریاچه ارومیه تلاش می‌کند تلاش موثری برای احیای تالاب هامون که حیات مردم منطقه سیستان به آن وابسته است  داشته باشد.

دهمرده با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه باید به صورت جدی پیگیر حقابه تالاب هامون از افغانستان باشد، تصریح کرد: حیات، زندگی و سلامت مردم سیستان در گروی احیای دریاچه هامون است که ضروری است سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور خارجه  در راستای مهار ریزگردهای موجود در استان توجه جدی به پیگیری حقابه تالاب هامون از کشور افغانستان داشته باشند.

وی کاشت گیاهان و درختان مقاوم در برابر خشکی و گرما را در مسیر شن های روان در مهار ریزگردهای سیستان و بلوچستان موثر خواند و از بی توجهی مسئولان ذی ربط نسبت به مالچ پاشی  انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه به این مهم نه توجهی شده و نه بودجه ای برای این منظور در نظر گرفته شده در حالی که در طول تاریخ حتی در جمهوری اسلامی از این روش برای مدیریت ریزگردها استفاده می‌شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از شیوع انواع بیماری های ناشی از ریزگردها در منطقه سیستان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه علاوه بر مشکلات تنفسی شاهد انواع بیماری های واگیر  ناشی از این معضل هستیم در حالی که اگر به فکر احیای تالاب هامون و استفاده بهینه از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان بودیم در حال حاضر بودجه دولت صرف هزینه درمان این بیماری ها نمی شد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم، با بیان اینکه بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به علت گرد وخاک از تهدیدات منطقه به شمار می رود، افزود: بادهای ۱۲۰ روزه سال ها است که زندگی مردم منطقه سیستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده  و به شکلی تهدید محسوب می شود در حالی که در صورت مدیریت درست و صحیح می توان آن را به فرصت تبدیل کرد البته تهدید یا فرصت تلقی کردن بادها بستگی به عملکرد و نوع نگاه مسئولان امر دارد.

دهمرده با تاکید بر اینکه با کار کارشناسانه و علمی می‌توان از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان نهایت استفاده را برد، تصریح کرد: در گذشته که دریاچه هامون پر آب بود وزش بادهای ۱۲۰ روزه همانند یک تهویه طبیعی و کولر، هوای سرد را از دریاچه به سایر نقاط منطقه منتقل می‌کرد و در تعادل دما موثر بود ولی در حال حاضر وزش این بادها که در گذشته به عنوان نعمت تلقی می‌شد به دلیل گردوخاکی که با خود به همراه دارد در زمره تهدیدات منطقه به شمار می‌رود، در حالی که با بکارگیری این انرژی می‌توان علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمدزایی، تامین انرژی منطقه و رفع ریزگردها نسبت به صادرات آن به کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان نیز اقدام کرد زیرا از این کشورها درخواست هایی وجود دارد.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده مردم استان سیستان وبلوچستان این سوال برای من مطرح می‌شود که وزارت نیرو و سازمان محیط زیست چرا تاکنون کوچکترین قدمی در این راستا نداشته‌اند؟ آیا وقت آن نرسیده که مسئولان تولید انرژی پاک را در دستور کار خود قرار دهند؟ تا کی و چه زمان قرار است از انرژی فسیلی استفاده کنیم؟ برای رفع مشکلات زیست محیطی باید به صورت جدی در راستای تولید انرژی پاک حرکت کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری خشکی کامل هامون در سال ۱۳۵۰، گفت: در این سال مردم به مدت ۹ ماه با خشکی کامل هامون مواجه شدند که این معضل منجر به مهاجرت تعداد زیادی از مردم منطقه به کلانشهرهای کشور شد به همین دلیل دولت وقت از ظرفیت تعدادی از مشاوران کشور ژاپن  برای احیای دریاچه استفاده کردکه این مشاوران با در نظر گرفتن چاله های طبیعی آب نیمه با ایجاد کانال هایی ورود آب به این مخازن را تسهیل کردند بنابراین در حال حاضر وجود چاه نیمه ها در فصل خشکسالی برای مردم منطقه بسیار ارزشمند هستند.

دهمرده استفاده از ظرفیت مشاوران و متخصصان داخلی و خارجی را در راستای احیای تالاب هامون و رفع ریزگردهای ناشی از آن بسیار موثر خواند و ادامه داد: انسان هرچه قدر با تجربه باشد بی نیاز از دانش دیگران نیست؛ آیا زمان آن نرسیده مسئولان ذی ربط از ظرفیت مشاوران خارجی استفاده کرده و نسبت به احیای هامون و رفع مشکلات مردم سیستان اقدام کند؟

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با ابراز تاسف نسبت به اعلام زابل به عنوان آلوده ترین شهر دنیا از سوی بهداشت جهانی گفت: وجود ذرات معلق و هوای آلوده  موجب بروز مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی در استان شده که وزارت بهداشت نیز به خوبی به این امر واقف است و به همین دلیل نیز زابل به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی شده ولی جای سوال است که چرا عده ای به دنبال انکار این موضوع هستند./خبرگزاری خانه ملت

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=34632

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. امیدواریم نمایندگان طرح هایی که قول داده بودند عمل کنند مانند توربین های بادی

  2. بعد این همه هیا هو فقط عضو کمیسیون!!!!!!!!! یعنی از نماینده های قبلی هم پایین تر. ببین دل به کیا بستیم

  3. سلام دکترجان قبلا هم این مطالب رادیگران گفتند برنامه جنابعالی چیه

  4. اقای دکتر دهمرده چرا خانم ابتکار برای موضوع ریز گردها اومد تو مجلس اعتراض نکردید چرا سکوت اختیار کردید مردم زابل از شما انتظار یاری دارند