کاروان سرای نصرت آباد نگینی در جنوب کویر لوت

  • کد خبر : 34481
  • ۰۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸

گندم پرس: رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زاهدان گفت: کاروان سرای نصرت آباد نگینی در جنوب کویر لوت ایران است که از مهم ترین بناهای شاخص استان به لحاظ معماری محسوب می شود عدنان حسینی درباره کاروان سرای نصرت آباد گفت: این بنای تاریخی از مهم ترین بناهای شاخص استان به لحاظ معماری محسوب می شود […]

گندم پرسرئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زاهدان گفت: کاروان سرای نصرت آباد نگینی در جنوب کویر لوت ایران است که از مهم ترین بناهای شاخص استان به لحاظ معماری محسوب می شود

عدنان حسینی درباره کاروان سرای نصرت آباد گفت: این بنای تاریخی از مهم ترین بناهای شاخص استان به لحاظ معماری محسوب می شود و قدمت آن به دوره صفوی بازمی گردد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زاهدان افزود: این بنای شاخص و ارزشمند با مساحت هفت هزار۴۰۰ مترمربع در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حسینی افزود: هدف از ایجاد این بنا در گذشته تامین اقامت، امنیت و راهنمایی مسافرین و کاروان ها برای تجارت و بازرگانی بوده است.

وی ادامه داد: از خصوصیات بارز این بنا می توان به کاربرد اصل تقارن، شکل گیری ایوان ها در وسط اضلاع، تزئینات خاص،اندام ها و تناسبات زیبا به ویژه در طاق نماهای اطراف آن اشاره کرد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زاهدان تصریح کرد: شکل گیری این بنای باشکوه از توسعه تحولات اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و… آن دوره حکایت می کند و یادگاری از تاریخ منطقه در گذشته است.

وی افزود: مصالح به کار برده شده در این بنا خشت و ملات گل است و حصاری بلند و برج هایی مدور و همچنین تیرکش هایی برای دیدبانی و در مواقعی برای تیراندازی به دشمن دارد.

عدنان حسینی عنوان کرد: با تلاش، اراده و هدف گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مبنی به ثبت کویر لوت به عنوان نخستین پرونده میراث طبیعی در اجلاس یونسکو و با تحقق این افتخار بزرگ در سال جاری با مرمت و احیای این اثر ماندگار و ایجاد زیر ساخت های لازم این منطقه می تواند از کانون های مهم جلب گردشگران و سیاحان باشد./خبرگزاری مهر

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=34481
  • دیدگاه‌ها برای کاروان سرای نصرت آباد نگینی در جنوب کویر لوت بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.