پاسخ مدیر کل به حذف نام سیستان

  • کد خبر : 33368
  • ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
پاسخ مدیر کل به حذف نام سیستان

گندم پرس: در پی انتشار خبری مبنی بر حذف نام سیستان در نمایشگاه بین المللی چین و شبهات و شایعات به وجود آمده پیرامون این موضوع ،گندم پرس بنا به رسالت خویش و اهمیت مساله ،طی تماس تلفنی با گوهری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان  این موضوع را پیگیری نموده و جوابیه ایشان به […]

گندم پرس: در پی انتشار خبری مبنی بر حذف نام سیستان در نمایشگاه بین المللی چین و شبهات و شایعات به وجود آمده پیرامون این موضوع ،گندم پرس بنا به رسالت خویش و اهمیت مساله ،طی تماس تلفنی با گوهری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان  این موضوع را پیگیری نموده و جوابیه ایشان به استحضار همشهریان و مخاطبین گرامی می رسد.

۱-  اداره میراث فرهنگی هیچگونه دخالتی در این موضوع نداشته و نمی توانسته داشته باشد چرا که این شرکت به صورت کاملا خصوصی و با هزینه های شخصی در این نمایشگاه حضور یافته است.

۲_  ایشان در ادامه افزود؛ در نمایشگاههای بین المللی بر اساس قوانین ،فقط نام کشور و نام شرکت تولیدی و یا کارخانه بر روی تابلوی نصب شده، نوشته می شود که درج جمله ی 
 Haanal Baluchestan handi craft
(صنایع دستی هانال(زن اسطوره ای دوزنده) بلوچستان )
بر همین اساس انجام گرفته است.

sketch-1461745377092

وی در پایان با قاطعیت تمام گفت؛ هیچ وقت چنین اجازه ای نخواهیم داد که فردی نام سیستان و یا بلوچستان را جدا از یکدیگر بنویسد و باید در همه جا این دو نام در کنار یکدیگر نوشته و خوانده شوند.

سخنان ایشان را شنیدیم وخواندید و گرچه قانع کننده به نظر می رسید اما در این میان نکته ی مهم دیگری برای مان سوال برانگیز شد و آن مهم این است که؛

– چرا نباید تولید کننده و صنعتگر سیستانی در چنین نمایشگاهی حضور یابد؟

– و این در حالی ست که خبر برگزاری نمایشگاه مدتهاست از دور و نزدیک شنیده می شود و بسیاری از هنرمندان سیستانی با پتانسیل بالا راغب به حضوربودند.

– آیا صنایع دستی سیستان در خور و شایسته ی ارائه در نمایشگاههای بین المللی نیست؟

– آیا صنعت گر و تولید کننده سیستانی از حمایت لازم برای رسیدن به شرایط مطلوب تولید و حضور در نمایشگاهها برخوردار نیست؟

– حامیان دولتی و غیر دولتی با شعار (حفظ و پاسداری از فرهنگها و خرده فرهنگهای بومی ، معرفی آثار و تولیدات بومی به ایران و جهان، ارزش گذاری به صنایع دستی،کارآفرینی و درآمد زایی برای هنرمندان خاک خورده ی سیستانی) کجای این ماجرا ایستاده اند؟

– آیا جمله ی:” وظیفه ی ما در این همایش فقط اطلاع رسانی بوده و برگزار کننده نیستیم” از سوی مدیر کل صنایع دستی استان،می تواند دلیل موجه و توجیه مناسبی از سوی یک مقام مسول باشد در عدم توجه به این نقصان و عدم پرداخت،ریشه یابی و حل مشکلات اینچنینی؟

پاسخ جناب گوهری به سوالات ما این بود:

“معمولا روال بر این است که در نمایشگاههای استانی و ملی ،با تامین هزینه های ایاب و ذهاب ، اسکان ، پذیرایی و اجاره غرفه از سوی اداره،از صنعتگران واجد شرایط برای حضور ،دعوت به عمل می آید.
اما در این نمایشگاه بین المللی ،ماتنها وظیفه ی اطلاع رسانی را عهده دار بودیم و هیچ مسولیتی در برگزاری نداشتیم و افراد شرکت کننده خود عهده دار تمام هزینه ها بودند که معمولا از جانب اسپانسرهایی حمایت می شدند.”

امید ما گذر از شرایط بحران و رسیدن به وضعیت مطلوب و ایده آلی ست که در آن هنرمند و صنعتگر بومی،برای ارایه،معرفی و فروش دستمایه های تلاشش، با سدی از مشکلات مواجه نباشد که این همکاری قاطع و بررسی کارشناسانه ی مدیران و متولیان امر را می طلبد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=33368

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. مسئولین سیستانی باید به این قضیه اعتراض بکنن سکوت جایز نیست!

  2. با سلام .اقایان چرا جوک میگید .خوب از سیستان هم نماینده می فرستادید صنایع فوق مال بلوچستان است
    اقای مدیر گندم پرس کمی فکر کن ………..

  3. کی به فکر سیستانه؟
    اگه بشه خارج از استان و با رسانه و مسولین خارج استانی پیگیری کنن. احتمالا به جواب برسن . اینجوری به جواب نمیرسن

  4. از رسانه ملی حتما استفاده کنین.و مسولین استانی دلسوز با مسولین خارج استان لینک نشوین