گندم پرس: در پی انتشار خبری مبنی بر حذف نام سیستان در نمایشگاه بین المللی چین و شبهات و شایعات به وجود آمده پیرامون این موضوع ،گندم پرس بنا به رسالت خویش و اهمیت مساله ،طی تماس تلفنی با گوهری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان  این موضوع را پیگیری نموده و جوابیه ایشان به […]

گندم پرس: در پی انتشار خبری مبنی بر حذف نام سیستان در نمایشگاه بین المللی چین و شبهات و شایعات به وجود آمده پیرامون این موضوع ،گندم پرس بنا به رسالت خویش و اهمیت مساله ،طی تماس تلفنی با گوهری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان  این موضوع را پیگیری نموده و جوابیه ایشان به استحضار همشهریان و مخاطبین گرامی می رسد.

۱-  اداره میراث فرهنگی هیچگونه دخالتی در این موضوع نداشته و نمی توانسته داشته باشد چرا که این شرکت به صورت کاملا خصوصی و با هزینه های شخصی در این نمایشگاه حضور یافته است.

۲_  ایشان در ادامه افزود؛ در نمایشگاههای بین المللی بر اساس قوانین ،فقط نام کشور و نام شرکت تولیدی و یا کارخانه بر روی تابلوی نصب شده، نوشته می شود که درج جمله ی 
 Haanal Baluchestan handi craft
(صنایع دستی هانال(زن اسطوره ای دوزنده) بلوچستان )
بر همین اساس انجام گرفته است.

sketch-1461745377092

وی در پایان با قاطعیت تمام گفت؛ هیچ وقت چنین اجازه ای نخواهیم داد که فردی نام سیستان و یا بلوچستان را جدا از یکدیگر بنویسد و باید در همه جا این دو نام در کنار یکدیگر نوشته و خوانده شوند.

سخنان ایشان را شنیدیم وخواندید و گرچه قانع کننده به نظر می رسید اما در این میان نکته ی مهم دیگری برای مان سوال برانگیز شد و آن مهم این است که؛

– چرا نباید تولید کننده و صنعتگر سیستانی در چنین نمایشگاهی حضور یابد؟

– و این در حالی ست که خبر برگزاری نمایشگاه مدتهاست از دور و نزدیک شنیده می شود و بسیاری از هنرمندان سیستانی با پتانسیل بالا راغب به حضوربودند.

– آیا صنایع دستی سیستان در خور و شایسته ی ارائه در نمایشگاههای بین المللی نیست؟

– آیا صنعت گر و تولید کننده سیستانی از حمایت لازم برای رسیدن به شرایط مطلوب تولید و حضور در نمایشگاهها برخوردار نیست؟

– حامیان دولتی و غیر دولتی با شعار (حفظ و پاسداری از فرهنگها و خرده فرهنگهای بومی ، معرفی آثار و تولیدات بومی به ایران و جهان، ارزش گذاری به صنایع دستی،کارآفرینی و درآمد زایی برای هنرمندان خاک خورده ی سیستانی) کجای این ماجرا ایستاده اند؟

– آیا جمله ی:” وظیفه ی ما در این همایش فقط اطلاع رسانی بوده و برگزار کننده نیستیم” از سوی مدیر کل صنایع دستی استان،می تواند دلیل موجه و توجیه مناسبی از سوی یک مقام مسول باشد در عدم توجه به این نقصان و عدم پرداخت،ریشه یابی و حل مشکلات اینچنینی؟

پاسخ جناب گوهری به سوالات ما این بود:

“معمولا روال بر این است که در نمایشگاههای استانی و ملی ،با تامین هزینه های ایاب و ذهاب ، اسکان ، پذیرایی و اجاره غرفه از سوی اداره،از صنعتگران واجد شرایط برای حضور ،دعوت به عمل می آید.
اما در این نمایشگاه بین المللی ،ماتنها وظیفه ی اطلاع رسانی را عهده دار بودیم و هیچ مسولیتی در برگزاری نداشتیم و افراد شرکت کننده خود عهده دار تمام هزینه ها بودند که معمولا از جانب اسپانسرهایی حمایت می شدند.”

امید ما گذر از شرایط بحران و رسیدن به وضعیت مطلوب و ایده آلی ست که در آن هنرمند و صنعتگر بومی،برای ارایه،معرفی و فروش دستمایه های تلاشش، با سدی از مشکلات مواجه نباشد که این همکاری قاطع و بررسی کارشناسانه ی مدیران و متولیان امر را می طلبد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه