گیاهان دارویی سیستان یک ظرفیت بزرگ و استثنایی برای توسعه و رشد منطقه است

  • کد خبر : 43302
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
گیاهان دارویی سیستان یک ظرفیت بزرگ و استثنایی برای توسعه و رشد منطقه است

گــنـــدم خــبـــر: مهدی کشته گر، در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه امروز زابل با تبریک و گرامیداشت ۱۶ مرداد سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۵۹ به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی ( ره ) ضمن تبیین پیشینه تاسیس این نهاد انقلابی و وظایف آن در ابتدای انقلاب خاطرنشان کرد : جهاد دانشگاهی نهادی […]

گــنـــدم خــبـــر: مهدی کشته گر، در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه امروز زابل با تبریک و گرامیداشت ۱۶ مرداد سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۵۹ به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی ( ره ) ضمن تبیین پیشینه تاسیس این نهاد انقلابی و وظایف آن در ابتدای انقلاب خاطرنشان کرد : جهاد دانشگاهی نهادی است انقلابی که رسالت های سنگینی از توسعه آموزشی و گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی تا تقویت بنیه علمی و پژوهشی کشور را برعهده دارد.

 

سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه زابل به تعاریف مقام معظم رهبری از این نهاد انقلابی اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری بارها از جهاد دانشگاهی به عنوان مولود مبارک انقلاب اسلامی یادکرده اند و تاکید فرموده اند که جهاد دانشگاهی از آن نهادهایی ست که ما به آن امید داریم برای آینده علمی کشور.

 

این جهادگر دانشگاهی با تبیین جایگاه ارزشمند جهاد دانشگاهی در شرایط امروز کشور بیان داشت : جهاد دانشگاهی در هر حوزه ای که ورود کرده است توانسته سرآمد باشد و امروز می بینیم در بحث سلولهای بنیادین جهاد دانشگاهی وظایف خود را در سطح بین الملل تعریف می کند.

 

مهدی کشته گر با اشاره به فعالیت های جهاد دانشگاهی در منطقه سیستان افزود : تکمیل حلقه آموزش در منطقه سیستان یکی از برنامه های بود که به طور جد در دستور کار این نهاد قرار گرفت و خوشبختانه با همراهی هایی که صورت گرفت، موفق به راه اندازی مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت در شهرستان زابل شدیم که در همین چند ماه فعالیت این مرکز تاکنون ۲۲۰۰ نفر آموزش های حرفه ای و مرتبط با مشاغل خاص را فرا گرفته اند و تلاش در این مرکز بر شناسایی ظرفیت های استغال در منطقه و برگزاری دوره های تخصصی برای آن حرفه هاست.

 

مدیر جهاد دانشگاهی ساخت و آماده سازی ساختمان جدید مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی زابل را از توفیقات بزرگ جهاد دانشگاهی در منطقه سیستان یاد کرد و بیان داشت: ما و همکاران مان در جهاد دانشگاهی معتقدیم باید شرایط مناسبی برای تحصیل دانشجویان بومی منطقه فراهم گردد و با توجه به این رویه و نگاه ساخت و اماده سازی ساختمان جدید مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی زابل در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه در اردیبهشت ماه امسال این پروژه به اتمام رسید و این مرکز عالی اموزشی به ساختمان جدید که به صورت استاندارد و فضایی آموزشی مناسب آماده شده است منتقل شد و یکی از خواسته های به حق دانشجویان این مرکز با عنایت پروردگار محقق شد.

 

کشته گر افزود : در حوزه فرهنگی نیز برای افزایش میل به کتابخوانی و مطالعه دوره های کتابخوانی در سطح دانشگاه های منطقه برگزار شده است.

 

مهدی کشته گر تصریح کرد : ایجاد باور گفت و گو و مناظره یک رسالت فرهنگی مهم است برای جهاد که این مهم را برای نخستین بار بین دانشجویان کل دانشگاه های منطقه سیستان برگزار کردیم و دانشجویان پیروز مرحله شهرستانی به مرحله استانی اعزام شدند.

 

مدیر جهاد دانشگاهی بیان داشت : گیاهان دارویی سیستان یک طرفیت بزرگ و استثنایی برای توسعه و رشد منطقه است که می تواند زمینه ساز تحول در سیستان باشد.

 

کشته گر تصریح کرد : محققان و پژوهشگران جهاد دانشگاهی پس از مدت ها تحقیق و بررسی بر روی گونه های مختلف گیاهی در منطقه به نتایج قابل ملاحضه ای دست یافتند که بر اساس آن نتایج طرح ایجاد دهکده گیاهان دارویی سیستان را مطرح نمودیم که خوشبختانه با توجه به نتایج بدست آمده با طرح راه اندازی این دهکده  موافت شد و در حال حاضر فاز اول این پروژه در حال اجرا می باشد.

 

مدیر جهاد دانشگاهی زابل افزود : ما در این پروژه صرفا کار تحقیقاتی انجام نمی دهیم بلکه نگاه ما تجاری سازی و برندسازی گیاهان دارویی سیستان است که در این مورد ۳ گیاه در فاز اول مورد بررسی قرار خواهند گرفت و ان شالله در فازهای بعدی تلاش ما بر استقرار کارخانه فرآوری محصولات دارویی ست تا بدین طریق جهاد دانشگاهی بتواند نقش تاریخی خود در توسعه منطقه را ایفا نماید.

 

مهدی کشته گر گفت : جهاد دانشگاهی در شهرستان زابل مجموعه ی نوپایی ست که نیازمند همراهی و همکاری دستگاه های مختلف و مسئولین و مردم است تا بتواند ظرفیت های بزرگ جهاد دانشگاهی را برای توسعه منطقه به کار گیرد.

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=43302

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. آقای کشته گر فقط گیاهان دارویی نیست که ظرفیت استثنایی در سیستان داشته باشد بلکه در شرایط فعلی پرورش طیور(مرغ محلی-بوقلمون-اردک-غاز) میتواند؛ هم نیازهای مصرف روستائیان را تامین؛ و مازادش وارد بازار مصرف شده و از این طریق منبع معاش روستائیان باشد ودر دراز مدت نیز با توجه به ابیاری قطره ای که ان شاءالله راه خواهد افتاد بتوانیم با توجه به پتانسیلی که در سیستان در ارتباط با کشت پسته وجود دارد گام های مثبتی رو برداریم که این منوط به همکاری نیروهای متخصص بومی خواهد بود.ان شاالله.