گفت و گو با فرماندار هندوستان کوچک و محروم ایران

  • کد خبر : 23149
  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۷:۵۶
گفت و گو با فرماندار هندوستان کوچک و محروم ایران

گندمــ پرس : فرماندار شهرستان سرباز با اشاره بر این که هنوز همه مردم این شهرستان به آب، برق، تلفن، تلویزیون و اینترنت دسترسی ندارند، گفت: مدیری که قرار است شاخص تعیین و اعتبار توزیع کند بدون بازدید از نقاط مختلف کشور نمی‌تواند اعتبارات را با عدالت توزیع کند. به گزارش گندمــ پرس به نقل […]

گندمــ پرس : فرماندار شهرستان سرباز با اشاره بر این که هنوز همه مردم این شهرستان به آب، برق، تلفن، تلویزیون و اینترنت دسترسی ندارند، گفت: مدیری که قرار است شاخص تعیین و اعتبار توزیع کند بدون بازدید از نقاط مختلف کشور نمی‌تواند اعتبارات را با عدالت توزیع کند.

به گزارش گندمــ پرس به نقل از ایسنا سرباز، واقعاً سرباز است، نه می‌تواند تلویزیون ببیند و نه کاملاً از اینترنت و تلفن همراه بهره می‌برد، شهرستانی در 1800 کیلومتری پایتخت که از حداقل ها محروم مانده و مردمش هنوز نمی‌توانند تلویزیون تماشا کنند.

فرماندار سرباز می‌گوید که 70 درصد مردم این شهرستان حتی شبکه استانی هامون را هم ندارند. اما خیلی از مردم این شهرستان که 120 کیلومتر با پاکستان هم مرز هستند برای ارتباط با دنیا بیکار ننشسته‌اند و خود اسباب این ارتباط را فراهم کرده‌اند، آنها اکنون ماهواره دارند و سعی می‌کنند در منطقه‌ای که اینترنت به سختی پیدا می‌شود و تلویزیون نیز پوشش همگانی ندارد، از ارتباط با دنیا عقب نمانند.

حمیدالدین یوسفی فرماندار حقوقدان سرباز اما با قبول محرومیت این شهرستان افزود: «عقب افتادگی هشت ساله را در یک سال نمی‌توان جبران کرد، ولی اعتبارات دولت به این شهرستان از سال گذشته تا امسال 400 درصد رشد داشته است»

این فرماندار 51 ساله با بیان این‌که مردم بلوچستان در هشت سال گذشته از افراطی‌گری بیزار شدند، ادامه داد: اگر مردم سیستان و بلوچستان بیش از 70 درصد به گفتمان اعتدال رای داده‌اند، 86.5 از مردم سرباز نیز این گفتمان را انتخاب کرده‌اند.

یوسفی حقوق‌دان، استاد فلسفه و حقوق بوده و در شهرهای مختلف بلوچستان معاون فرماندار و بخشدار بوده است، وی که یک سال است از سوی دولت اعتدال ماموریت یافته تا محروم‌ترین نقطه ایران در 1800 کیلومتری پایتخت را سر و سامان بدهد، حالا  از محرومیت‌های سرباز و برنامه‌هایش برای توسعه این منطقه می‌گوید.

شهرستان سرباز در 500 کیلومتری زاهدان قرار داشته و به دلیل تشابهات اقلیمی، کشاورزی،‌ جانوری و طبیعی با شبه قاره هند، به هندوستان کوچک معروف است، منطقه‌ای که بر اساس آمار هواشناسی در شرایط نرمال بارندگی به سر می‌برد ولی به گفته فرماندار با خشکسالی مواجه است.

 

 

50 درصد از روستاهای سرباز آب شرب ندارند

فرماندار سرباز در پاسخ به این‌که «آیا این گفته نماینده مردم منطقه شما در مجلس شورای اسلامی که شهرستان سرباز، بدترین وضعیت راه، آب و برق را در سطح استان دارد، درست است» خاطرنشان کرد: ما در زمینه راه، آب و برق با شاخص‌های استانی فاصله زیادی داریم، همان‌طور که استان با شاخص‌های کشور فاصله‌ معناداری دارد، ولی این نفی کننده خدمات نمی‌تواند باشد، ما در سال 93 یک جهش اعتباری نسبت به سال قبل آن داشتیم، اعتبارات عمرانی ما در سال 92 بیش از 11 میلیارد تومان بوده است، در حالی که ما تا امروز 54 میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای سال 93 دریافت کرده‌ایم.

حمید‌الدین یوسفی با بیان این‌که سرباز 313 روستای بالای 20 خانوار دارد، عنوان کرد: 70 روستای بالای 20 خانوار ما فاقد برق است و 50 درصد از روستاهای ما شبکه آب شرب سالم ندارند، البته آبرسانی به برخی از این روستاها با تانکر انجام می‌شود ولی همه آب شرب ندارند.

وی اضافه کرد: بر اساس شاخص توزیع جمعیت در کشور، 70 درصد مردم ایران در شهرها و 30 درصد از آنها در روستاها سکونت دارند، ولی اکنون 86.5 درصد از جمعیت شهرستان سرباز در روستاها زندگی می‌کنند و تنها 13.5 درصد از مردم شهر‌نشین هستند، البته اقتضای منطقه و اقلیم شهرستان نیز این طور ایجاب می‌کند، بنابراین به یقین خدمات رسانی به این روستا‌ها ساز و کار خاصی دارد، ولی در مجموع هنوز فاصله‌ها زیاد است.

 

حق مردم سرباز بیش از اینهاست

وی با بیان این‌که دلایل مختلفی در محروم ماندن سرباز دخیل بوده است، افزود: مدیری که قرار است شاخص تعیین و اعتبار توزیع کند بدون بازدید از نقاط مختلف کشور نمی‌تواند اعتبارات را با عدالت توزیع کند، دوری از مرکز و کوهستانی بودن شهرستان در محروم ماندن این منطقه دخیل بوده است، 95 درصد از وسعت شهرستان سرباز کوهستانی است، یعنی پروژه‌های عمرانی در آن گران تمام می‌شود، یعنی اگر برای ساخت یک کیلومتر راه آسفالته در نقاط دیگر کشور هفت میلیارد تومان هزینه لازم است، بر اساس برآورد‌های ما در سرباز 21 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. علاوه بر این زمان احداث یک کیلومتر راه در مناطق کوهستانی به اندازه احداث 10 کیلومتر راه در مناطق دیگر زمان‌بر است، از طرفی هزینه پیمانکاران در استان، به ویژه در سرباز بالاتر از نقاط دیگر کشور است.

این مسئول ادامه داد: حق مردم شهرستان سرباز بیش از این‌هایی است که اکنون دارند، آنها حق دارند از راه مناسب، برق و آب آشامیدنی سالم بهره‌مند شوند، البته آبرسانی به 40 روستا و برق‌رسانی به 30 روستا را برای امسال در دستور کار داریم.

 

برق در سرباز گران است

یوسفی در پاسخ به این‌که «مردم سرباز تعرفه‌های برق را گران می‌دانند، آیا شما هم این تعرفه‌ها را گران می‌دانید»، گفت: سرباز، منطقه‌ای گرمسیری است. ما، هم اعتقاد داریم که مردم مدیریت مصرف را در دستور کار داشته باشند و هم وزارت نیرو در تعرفه‌ها تجدیدنظر کرده و تعرفه‌های مناطق گرمسیری را لحاظ کند، گرچه اکنون در سه ماه از سال تعرفه‌های گرمسیری لحاظ می‌شود ولی با توجه به گرمای حاکم منطقه، مدت زمان لحاظ تعرفه‌های گرمسیری باید افزایش یابد، اکنون در چابهار که در همسایگی ما قرار دارد تعرفه‌ها، گرمسیری است، این در شرایطی است که فقط رطوبت این شهر زیاد است و به لحاظ دمایی با ما تفاوت چندانی ندارد. از طرفی این‌که هواشناسی در طول سال شهر «راسک» مرکز شهرستان ما را بارها به عنوان گرمترین نقطه کشور و استان اعلام می‌کند، یعنی این منطقه واقعا گرم است.

 

با وجود بارندگی‌های نرمال، سرباز گرفتار خشکسالی است

این مسئول در بخش‌ دیگری در پاسخ به این‌که چرا سرباز با وجود بارش‌های نرمال در خشکسالی به سر می‌برد، گفت: «شما یادتان رفته است، ما در سال‌های گذشته خشکسالی‌های مفرطی در استان و کشور داشته‌ایم، حتی ‌آبرسانی آب شرب به روستا‌ها به وسیله تانکر انجام می‌شد، در این مقطع زمانی، مزارع و باغات زیادی از بین رفتند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که «نماینده مردم شما در مجلس می‌گوید که در سرباز مشکل بارندگی وجود ندارد ولی در مهار آب مشکل داریم» عنوان کرد: ما در سرباز با بارندگی‌های فصلی رو به رو هستیم، نمونه آن طوفان «گنو» در چند سال گذشته است که سبب آسیب به اکثر باغات و اراضی حاشیه رودخانه شد. وقتی رودخانه بر اثر بارش و طوفان شدید طغیان کرد، قنوات، باغات و اراضی که دیوار حفاظتی نداشتند، تخریب شدند.

یوسفی در ادامه لازمه جلوگیری از خسارت‌های بارش‌های فصلی در این شهرستان را ساماندهی رودخانه سرباز دانست و افزود: برای ساماندهی رودخانه سرباز باید طرح جامع این رودخانه اجرا شود که اجرای آن نیز اعتبارات ویژه‌ای نیاز دارد، امسال برای این بخش 3 میلیارد و 800 میلیون تومان پیش‌بینی شده است تا ضمن تزریق اعتبار به پروژه‌های نیمه تمام قبلی، بر اساس اولویت، دیوار‌های حفاظتی در رودخانه ایجاد شود که اراضی و روستاها از آسیب در امان مانده و از آب ذخیره شده در این بخش نیز استفاده شود.

این مسئول در ادامه افزود: ساماندهی رودخانه سرباز کار پر حجم و گسترده‌ای است که شروع شده، اگر در گذشته در بالا دست طرح‌های آبخیزداری انجام و تعدادی سد نیز در سر شاخه‌های آن زده می‌شد امروز از ورود روان‌آبها و سیلاب‌ها به مزارع و روستاها جلوگیری شده و از آب‌های باران استفاده مطلوبی می‌شد.

 

باغ‌های مرکبات سرباز از بین رفته است

رییس کارگروه توسعه بخش کشاورزی شهرستان سرباز با بیان این‌که 15 هزار هکتار از اراضی سرباز زیر کشت محصولات زراعی و باغی است، افزود: سرباز معروف به باغات مرکبات بوده ولی اکنون این باغات از بین رفته‌اند، ما باغات پرتقال، لیمو و نارنگی زیادی در سطح شهرستان داشته‌ایم که متاسفانه در اثر خشکسالی‌های اخیر و ورود آفات به این باغ‌ها، این بخش آسیب‌های زیادی دیده که بعضا سبب از بین رفتن باغات نیز شده است.

وی با اشاره بر این‌که از بین رفتن باغات سبب بیکاری باغداران و کشاورزان نیز شده است، در مورد احیای آنها عنوان کرد: این مساله یک کار تحقیقاتی نیاز دارد، برای احیای باغات از مرکز تحقیقات کشاورزی بلوچستان کمک خواسته‌ایم، آنها نیز برای کمک ورود پیدا کرده‌اند، کارشناسان باید به این نتیجه برسند که چگونه می‌توان باغات را احیا کرد، آیا خاک کشاورزی نیاز به اصلاح دارد یا خود آفت راه درمانی دارد، در مجموع این کار شروع شده است.

یوسفی ادامه داد: این احتمال نیز وجود دارد که آفات از کشور‌های همسایه به باغات ما رسید باشد ولی در این مورد کارشناسان باید اظهارنظر و کار میدانی بکنند.

 

پزشک متخصص زنان در سرباز نداریم

یوسفی در بخش دیگری به کمبودهای حوزه بهداشت و درمان سرباز پرداخت و اظهار کرد: در سرباز 31 پزشک کار می‌کنند که 7 پزشک خانم هستند، متاسفانه اکنون پزشک متخصص زنان در سطح شهرستان نداریم، بیماران برای دسترسی به متخصص زنان یا انجام یک «سونوگرافی» باید به چابهار و ایرانشهر در فاصله 160 تا 100 کیلومتر از سرباز بروند. در این حوزه پیگیر هستیم که نیروی پزشک مورد نیاز شهرستان را تامین کنیم.

این مسئول افزود: بیمارستان سرباز یک ماه قبل افتتاح شده و تکمیل کادر درمانی آن به زمان نیاز دارد، برای تکمیل کادر به پزشک نیازمندیم، هر چند از یک سال گذشته تا کنون وضعیت بهداشت و درمان در سطح شهرستان بهتر شده ولی هم‌چنان نیاز به توجه به بخش درمان وجود دارد، در بدو مسئولیتم مهم‌ترین مطالبه مردم جبران کمبودها در کادر پزشکی بود، ما در این برهه 14 پزشک داشتیم که اکنون تعداد پزشکان را به 31 پزشک رسانده‌ایم.

وی با بیان این‌که اکنون هیچ درمانگاهی در سرباز فاقد پزشک نیست، اضافه کرد: از یک سال گذشته تا کنون تعداد درمانگاه‌ها را از 14 به 22 درمانگاه افزایش داده‌ایم، ایجاد 8 درمانگاه در یکسال نشان از نیاز به این بخش است، این شهرستان 190 هزار نفر جمعیت دارد یعنی در یک سال قبل به ازای هر 15 هزار نفر یک پزشک داشته‌ایم ولی اکنون این عدد را به زیر 10 هزار نفر رسانده‌ایم، علی رغم همه این موارد ما بر اساس شاخص‌های جمعیتی و استاندارد‌های موجود در حوزه بهداشت و درمان، نیاز به توسعه داریم.

 

انجام عمل جراحی در سرباز ممکن نیست

فرماندار سرباز در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، فاصله شاخص‌های بهداشتی سرباز را با استانداردهای موجود “زیاد” توصیف کرد و گفت: تا همین چند وقت پیش، بیمارستانی که در سرباز احداث شده بود شناسنامه نداشت، یعنی نمی‌توانست نیرو داشته باشد، ولی اکنون این بیمارستان شناسنامه‌دار شده و می‌تواند در دفترچه انتخاب رشته دوره‌های دستیاری ثبت و از امسال پزشکان عمومی‌ از سهمیه آن استفاده کنند.

وی با بیان این‌که لازمه ماندگاری نیروی انسانی در شهرستان‌ها، تربیت نیروهای بومی است، افزود: اکنون بخش ‌داخلی و اورژانس بیمارستان سرباز فعال شده ولی هنوز بخش جراحی فعال نشده است، تلاش می‌کنیم ‌فعلا به صورت دوره‌ای از متخصصان مناطق همجوار استفاده کنیم تا کلینیک بیمارستان هم فعال شود، علاوه بر این امیدواریم از محل توزیع دستیاران دوره تخصصی که از مهرماه شروع می‌شود سهمیه‌ای برای ما دیده شود تا از پزشکانی که قرار است طرح دوره تخصصی خود را طی کنند استفاده شود.

فرماندار سرباز در ادامه با موفق خواندن طرح تحول نظام سلامت، گفت: این طرح از برنامه‌های برجسته و موفق دولت بوده است، دولت به خوبی در یک سال و نیم گذشته به ین حوزه ورود پیدا کرده و موفق هم بوده است. هنوز یادمان نرفته که در دولت قبل چقدر از بیماران ما به دلیل نبود دارو‌های خاص جان شان را از دست دادند.

 

بخش عمده شهرستان در پوشش تلفن همراه مشکل دارد

رئیس شورای اداری شهرستان سرباز در بخش دیگری، وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه در سطح شهرستان سرباز را نامطلوب خواند و افزود: یکسال قبل رئیس شرکت مخابرات استان وعده کرده که این مشکل را حل کند، ولی هنوز پوشش تلفن‌همراه در بیشتر نقاط شهرستان کامل نیست، پوشش تلفن ثابت هم این گونه است.

یوسفی با بیان این‌که هنوز نمایندگی شرکت مخابرات در این شهرستان فعال نشده است، ادامه داد: منطقه کوهستانی بوده و در پوشش تلفن همراه مشکلات زیادی وجود دارد، به همین تناسب مردم هم گلایه‌های زیادی دارند، چون مشکل دارند. اینها حداقل‌های شرایط امروز جامعه ماست.

وی در پاسخ به این‌که چند درصد منطقه پوشش تلفن همراه ندارد، افزود: این‌که ما خط کش بیاوریم و درصد بگیریم تا حالا این کار را نکرده‌ایم، ولی بخش عمده شهرستان 190 هزار نفری سرباز در آنتن‌دهی تلفن همراه مشکل دارد.

وی هم‌چنین از عدم پوشش تلفن ثابت در همه نقاط این شهرستان خبر داد و در پاسخ به این سوال که « وقتی در تلفن ثابت مشکل دارید پس سرباز اکنون جهانی نیست و فاقد شبکه اینترنت است» نیز گفت: نمی‌توانیم بگوییم که فاقد فاقد است. در شهرها، بخش‌ها و برخی مراکز دهستان‌ها اینترنت داریم. در مجموع در برخی از دهستان‌ها و بخش‌ها مراکزی وجود دارد که نیازهای ضروری به اینترنت را تامین می کند.

 

محرومیت 70 درصدی مردم سرباز از تماشای تلویزیون

این مسئول در بخش دیگری گفت: بالای 70 درصدِ مردم سرباز شبکه استانی هامون را دریافت نمی‌کنند، بخشی از این مشکلات به شرایط اقلیمی منطقه بازمی‌گردد که 95 درصد کوهستانی است.

وی با تایید این‌که در برخی از نقاط مردم سرباز امکان تماشای شبکه‌های یک، دو، سه و چهارم سیما را ندارند، عنوان کرد: برای حل این مشکل تفاهم‌نامه‌ای با ریاست سازمان صدا و سیما و استانداری سیستان و بلوچستان منعقد شده که بر اساس آن پوشش تلویزیون دیجیتال در سراسر استان کامل می‌شود که به تبع این تفاهمنامه، سرباز نیز از این پوشش بهره‌مند می‌شود.

فرماندار سرباز در پاسخ به سوال دیگری در باره این‌که «خیلی‌ها معتقدند که مردم بلوچستان اصلاح‌طلب هستند، آیا شما که فرماندار دولت اعتدال هستید، موافق این هستید؟» اظهار کرد: اصلاح روند موجود چیز بدی نیست، رای 70 درصدی مردم به آقای روحانی نشان می‌دهد که مردم ما از افراطی‌گری، تفریط و بداخلاقی بیزار هستند، بعضی وقت‌ها در چارچوب قانون، نیاز به تغییر مدیریت‌ها وجود دارد، چون مردم عدالت را متناسب با فطرت‌شان می‌دانند مردم این استان و مردم بلوچستان در پیشینه تاریخی خود عشق به میهن، عشق به وطن و عشق به کشور و نظام خود را نشان داده‌اند، مردم ما مرزبندی و درجه‌بندی بین اقوام را برنمی‌تابند و در هر دوره‌ای که با این نگاه‌ها مواجه می‌شوند به اصلاح روند موجود متناسب با چارچوب‌های تعریف شده و قانونی روی می‌آورند.

یوسفی ادامه داد: سرمایه اصلی هر دولتی، اعتماد مردم آن است، اعتمادی که از سر اعتقاد است، اعتقادی که از سر شعور است نه شعار. چون کاری که اعتماد واقعی می‌کند، میلیاردها اعتبار ریالی نمی‌کند، زیرا این مصنوعی نیست بلکه باید حس شود، نباید به مردم دروغ بگوییم و مردم این را باور کنند.

وی با بیان این‌که «اگر مردم حس کنند که آنها را باور کردیم در سختی‌ها و بحران‌ها کمک خواهند کرد» افزود: این رابطه عاطفی که بین دولت و ملت متناسب با همان شعاری که مقام معظم رهبری امسال را نام‌گذاری کردند در عرصه مذاکرات هسته‌ای خود را نشان داده، ناشی از همین باور و اعتماد است. امروز اگر فرزندان ملت ایران در عرصه دیپلماسی به دنیا فهماندند که با این ملت نمی‌توانند با زبان تحریم و تهدید صحبت کنند، این نشان از همین قدرت مردمی است . ایران حق «وتو»ی مردمی دارد، قدرت‌ها جهانی هم این به این قدرت پی برده‌اند.

این استاد حقوق در بخش دیگری تنوع اقوام در ایران را مایه زیبایی کشور دانست و خاطرنشان کرد: این تنوع قومی تهدید نیست بلکه یک ویژگی است که همه کشورها از آن بهره‌مند نیستند، همین تنوع اقوام و فرهنگ‌های مختلف است که فرهنگ ایران را شکل داده است، به هر حال هر گاه دیدگاه ما مسئولین مبتنی بر این‌که توزیع نگاه ما بر اساس عدالت باشد این اعتماد هم توسعه می‌یابد، بر خلاف این نیز در هر جای کشور حس شود که از این بخش غفلت شده، مردم با حفظ چارچوب‌ها، خواهان اصلاح این روند خواهند بود.

 

بازدید استاندار از نقاطی که از اول انقلاب هیچ مسئولی آنجا را ندیده است

یوسفی در ادامه با اشاره به این‌که مردمی که با بیش از 70 درصد، گفتمان تدبیر و امید را انتخاب کرده‌اند، یعنی به آن اعتماد کرده‌اند، اضافه کرد: مشخص است که اعتماد مردم به دولت یازدهم زیاد است، در شهرستان سرباز 86.5 درصد به آقای روحانی رای داده‌اند.

وی ادامه داد: تا کنون دولت به زیبایی این اعتماد را پاسخ گفته است، آقای رئیس جمهور در سال گذشته دو بار به سیستان و بلوچستان سفر کرده، آقای استاندار چهار بار به شهرستان سرباز و مناطقی که از ابتدای انقلاب هیچ مسئولی به آنجا نرفته، سفر کرده است، نگاه دولت اکنون معطوف به استان شده است، چون استانداری توسعه محور، دارای نگاه توسعه‌ای و داری نفوذ زیاد در دولت داریم، علاوه بر اینها پروژه‌های کلانی در استان کلید خورده و شیب اعتبارات هم روانه استان شده است .

 

دولت نگاه اعتمادآمیزی به سیستان و بلوچستان داشته است

این کارشناس مسائل حقوق نگاه دولت به سیستان و بلوچستان را «اعتمادآمیز» خواند و عنوان کرد: اعتبارات عمرانی سرباز در سال 92 بیش از 11میلیارد تومان بوده و در سال 93 که هنوز چهار ماه از سال مالی آن باقی مانده، 54 میلیارد تومان افزایش یافته است، این یک افزایش اعتبار نیست بلکه یک جهش اعتباری است، گرچه نیاز‌ها زیاد است ولی انتظار هم این نیست که مشکلات تلنبار شده قبل را با وجود این وضعیت اقتصادی کشور، در یک سال حل کنیم.

یوسفی ادامه داد: امروز استان تبدیل به کارگاه عمرانی شده است، در طول سال 93 تعداد 648 نفر در شهرستان سرباز بیمه تامین شده‌اند، یعنی شاغل شده‌اند، کار اجرایی کارخانه سیمان سرباز به عنوان پروژه حیاتی ما شروع شده است .

وی اضافه کرد: در سال قبل یک میلیارد تومان اعتبار در بازارچه رسمی پیشین سرمایه‌گذاری شد، ما زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم و اکنون آماده‌ایم تا ترانزیت کالا را از این مرز شروع کنیم، اگر کشور مقابل آماده همکاری باشد ما حتی آمادگی داریم که بخش گذرنامه را نیز در این بازارچه فعال کنیم، همه اینها نشان از یک تحول است.

 

سیستان و بلوچستان جزو امن‌ترین استان‌های کشور

فرماندار سرباز در بخش دیگری با بیان این‌که در مرکز استان مصوب شده که تنها معاون امنیتی استاندار می‌تواند در مورد مسائل امنیتی صحبت کند، در پاسخ به این سوال که آیا موافق هستید در کشور از سیستان و بلوچستان یک چهره خشن و ناامن معرفی شده است، گفت: چهره خشن ناشی از انعکاس ناصحیح و نادرستی است که از استان نشان داده شده است، سوال این است که آیا در هیچ استانی خرده شرارت اتفاق نمی‌افتد؟ جواب کاملا مثبت است، ولی گروه‌های خبری آنها اجازه انتشار به این اخبار را نمی‌دهند چون نمی‌خواهند چهره استان‌شان را بد جلوه بدهند و عامل فرار سرمایه و سرمایه‌گذار شوند.

یوسفی، سیستان و بلوچستان را «امن‌ترین» استان کشور در بسیاری از شاخص‌ها‌ی امنیتی خواند و با بیان این‌که نباید مسائل استان بزرگ نمایی شود، اضافه کرد: امنیت مطلق را نمی‌توان در هیچ جای دنیا پیدا کرد، چون تامین امنیت یک مقوله نسبی است، اعتقاد داریم که استان ما جزو امن‌ترین استان‌های کشور است و چهره زیبایی دارد، سیستان و بلوچستان با ظرفیت‌های موجودش می‌تواند در تولید ملی و اقتصاد کشور سهم داشته باشد که ایفای این نقش نیز به فضای آرام نیاز دارد.

رئیس شورای تامین سرباز درباره برنامه‌های تامین امنیت در این شهرستان نیز عنوان کرد: سیستان و بلوچستان یک مرز یکطرفه و طولانی با دو کشور بی‌ثبات دارد، 1200 کیلومتر از این مرز خشکی و 300 کیلومتر آن دریایی است، شهرستان سرباز هم در جوار 120 کیلومتر از این مرز با کشور پاکستان قرار دارد، اعتقادم این است که مرز همزمان یک تهدید و یک فرصت است، هم نعمت دارد و هم نقمت. در مجموع همان‌طوری که ما به دنبال توسعه هستیم دشمن نیز بدنبال آسیب زدن به کشور است.

 

ضرورت ایجاد دو بازارچه مرزی جدید در سرباز

عضو شورای اداری سیستان و بلوچستان در ادامه بازارچه‌های مرزی را فرصت‌های بزرگ اقتصادی در مناطق مرزی استان خواند و اظهار کرد: بازارچه مرزی «پیشین» از بازارچه‌های فعال سیستان و بلوچستان است که در سال 1376 به بهره‌برداری رسیده است، این بازارچه در سال 93 بالاترین میزان صادرات کالا را از بدو تاسیس تا کنون داشته است، این بازارچه توانسته تا پایان اسفند پارسال 16 هزار و 436 تن کالا به ارزش 14 میلیون و 575 هزار دلار صادرات داشته باشد، علاوه بر این 5200 تن واردات کالا نیز داشته است.

او عمده کالاهای صادراتی را سیمان، لبنیات و مواد خوراکی عنوان کرد و افزود: این حجم از مبادله کالا نشان از رویکرد صادرات محور در فعالیت بازارچه‌هاست، علاوه بر این گمرک پیشین نیز فعالیت ویژه‌ای دارد، در سال 93 مقدار 32 هزار و 575 تن کالا از گمرک پیشین صادر و 4 هزار و 694 تن نیز وارد کشور شده است.

یوسفی در ادامه از پیگیری خود برای ایجاد دو بازارچه مرزی دیگر در شهرستان سرباز خبر داد و گفت: در این باره کارهای اولیه انجام شده است، هر بازارچه به صورت مستقیم برای حدود یکهزار نفر شغل ایجاد می‌کند، علاوه بر این در رشد اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری در استان نیز موثر است.

 

به شش مصوبه سفر استانی رییس جمهور نیاز فوری داریم

نماینده عالی دولت در سرباز به مصوبات سفر استانی رییس جمهور به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اجرای مصوبات در یک بازه زمانی چهار ساله تعیین شده و قرار نیست ظرف یک سال همه چیز آماده شود، بر اساس برنامه امسال روند افزایش ارتفاع تاج سد پیشین برای بالا بردن حجم ذخیره آب در پشت این سد شروع می‌شود، هم‌چنین موافقتنامه‌های پرداخت یک میلیارد تومان اعتبار برای تامین آب شرب شهری انجام شده و در دستور کار آب و فاضلاب شهری قرار گرفته است، بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان نیز که آماده بود ولی نیروی انسانی نداشت، یک ماه قبل به بهره‌برداری رسید.

وی همه مصوبات سفر رییس جمهور به سرباز را اولویت این شهرستان خواند و اضافه کرد: سه سالن ورزشی در دست ساخت داریم که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، علاوه بر این برای جبران کمبود‌ فضای ورزشی در شهرستان به دهیاران گفته‌ایم که اگر شرایط محیطی به آنها اجازه می‌دهد، زمین‌های ورزشی روباز را در روستاها ایجاد کنند.

وی با بیان این‌که در سرباز زمین ورزشی چمن وجود ندارد، افزود: ما سالن ورزشی سرپوشیده و استخر شنا در سطح شهرستان داریم.

 

چرا سرباز هندوستان کوچک است؟

فرماندار سرباز در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چرا به سرباز«هندوستان کوچک» می‌گویند، عنوان کرد: ایران ویژگی‌های خاص زیادی دارد، یکی از این ویژگی‌ها داشتن همه اقلیم‌های چهارگانه در یک بازه زمانی است، یعنی در شرایطی که ما در یک استان بارش برف داریم، در استان دیگر هوای گرم یا بهاری داریم، همین ویژگی را ما در استان سیستان و بلوچستان و در شهرستان 350 کیلومتری سرباز نیز داریم. ما در یک فصل از سال در قسمتی از شهرستان سرباز میوه سردسیری نظیر هلو، زرد آلو و انار تولید می‌کنیم و در قسمت دیگران آن میوه‌های گرمسیری از قبیل انبه،‌ چیکو، داریم.

وی اضافه کرد: هندوستان کوچک به این معنی است که آنچه در شبه‌قاره‌ی هند وجود دارد در شهرستان سرباز نیز می‌توانید ببیند، ویژگی‌ آب و هوایی یکسان و تولید میوه‌های استوایی از ویژگی‌های مشترک سرباز و شبه قاره هند است.

او ویژگی‌ آب و هوایی سرباز را یک ظرفیت برای تولید میوه‌های خاص دانست و افزود: ما اکنون 1400 هکتار باغ انبه در سیستان و بلوچستان داریم که 40 درصد از این باغات در شهرستان سرباز قرار گرفته است، ما بزرگترین باغ انبه کشور را به وسعت 100 هکتار در بخش پیشین داریم. علاوه بر این از طریق نهالستان موجود در بخش «پیشین» نهال مورد نیاز چهار استان گرمسیری کشور را تامین می‌کنیم، استان‌های هرمزگان، بوشهر و کرمان نهال‌های انبه، چیکو، کنار و دیگر نهال‌های گرمسیری خاص را از سرباز تهیه می‌کنند.

یوسفی به فعالیت باغ تحقیقاتی انبه در سرباز اشاره کرد و گفت: این باغ تحقیقاتی به کشاورزان کمک می‌کند تا تولید با صرفه‌ی اقتصادی داشته باشند، ما تا کنون در این مرکز 8 گونه‌ی مختلف انبه عمل آورده که به مرحله تولید انبوه نیز رسیده است.

 

تنها زیستگاه تمساح ایرانی در سرباز و چابهار

این مسئول در بخش دیگری گفت که نمی‌تواند مساله مهاجرت تمساح ایران به پاکستان را که گفته شده به دلیل خشکسالی اتفاق افتاده را تایید کند، وی با تایید خسارت‌های خشکسالی به اکثر بخش‌ها در سرباز افزود یک سال است فرماندار شده و از این تاریخ تا کنون هیچ تمساحی به پاکستان مهاجرت نکرده و اگر مهاجرتی اتفاق افتاده مربوط به سال‌های قبل بوده است.

یوسفی در مورد برنامه‌هایش در باره این جانور که یک ظرفیت توریستی ایجاد کرده نیز گفت: تنها زیستگاه تمساح ایرانی یا همان تمساح پوزه کوتاه در منطقه حفاظت شده‌ای به وسعت 460 هزار هکتار در شهرستان‌های سرباز و چابهار است، ما پیگیر بازنگری در وسعت منطقه حفاظت شده هستیم، چون اکنون برخی مکان‌ها ضرورت ندارد حفاظت شده باقی بماند و برخی نقاط جدید هم باید به این زیستگاه اضافه شود، منطقه حفاظت شده «گاندو»(نام بومی تمساح پوزه کوتاه) در سال 1349 به تصویب رسیده و اکنون نیاز جدی به بازنگری دارد. علاوه بر این تصمیم داریم یک فستیوال ملی برای شناسایی این جانور در این شهرستان برگزار کنیم که کارهای اولیه آن انجام شده است.

وی در ادامه سرباز را داری قابلیت‌ها و جذابیت‌های طبیعی، جانوری و تاریخی دانست و افزود: رشد سفر گردشگران در نوروز 94 بیش از 23 درصد نسبت به نوروز 93 بوده است، تا 15 فروردین امسال 124 هزار و 300 نفر از مناطق گردشگری ما دیدن کردند که این یک اتفاق مثبت برای استان است.

 

صنعت شیلات برای سرباز مهم است

وی در پایان به صنعت شیلات این شهرستان اشاره کرد و گفت: مدیریت شیلات درگذشته متناسب با ظرفیت‌های ما نبود، خوشبختانه مدیریت جدید در شیلات تلاش زیادی دارد، شهرستان سرباز نیز که از ظرفیت سد پیشین بهره‌مند است از ظرفیت صنعت آبزی پروری می‌تواند به شکل گسترده‌ای بهره مند شود.

 

گفت‌وگو از: محمد فرتوت عنایت خبرنگار ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=23149

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  1. درود بر گندمــ پرس
    کاش بعضی دوستان که شما و جنوب می کنند این مطلب را می دیدند

  2. باسلام خدمت خوانندگان عزیز درموردمهاجرت تسماح بایدگفت این حیوان به هیج عنوان مهاجرت نکرده چون نه بال براپروازداردونه پای برای پیاده روی پس این فرماندارعزیز وسخت کوش بهتراست یکم معلومات خودرابالاترببره

  3. باسلام برام یک سئوال پیش آمده بود میخواستم ببینم تمساح چطوری مهاجرت میکنه؟یابایدپروازکنه یاپیاده روی که هیج کدوم ایناامکان پذیرنیست.ویک چیزه دیگه واقعا”این فرماندارازیک سال پیش نگذاشته تمساحی مهاجرت کنه باید اسمشوتوکتاب گینس به ثبت برسونن

  4. جناب آقای یوسفی فرماندارعزیزوگرانقدربه اطلاع میرساندتمساح هیچگونه مهاجرتی نداردبلکه ازیک برکه به برکه دیگری می رود آن هم درصورتی که برکه اولی خشک شده ویاغذای درآن نباشد.ازرودخانه سربازتامرزپاکستان چندکیلومتراست؟آیادرتوان این حیوان هستش که بتواندپیاده خودرابه آنسوی مرزبرساندباتوجه به گرمای بالای هوا؟بایدمسئولین محیط زیست به آقای فرماندارلوح تقدیربدن که اززمانی که سکان فرمانداری روگرفتن حتی یک تمساح مهاجرت نکرده