گندمــــ پرس : سرکـار خـانم افـسانه رهبـری ( افـروز ) از نقـاشـان بنـام عـرصـه هنر کــه در نخستین همـایش هنر و ادب سیستان از دو نقـاشی بسیار زیبـا و حرفـه ای رو نمایی کـــرد ؛ همین امــر باعث شد کـه مصاحبه ای کــوتاه با این بانــوی هنرمند کشورمــان انجام دهیم .   گندمـــــ پرس : […]

گندمــــ پرس : سرکـار خـانم افـسانه رهبـری ( افـروز ) از نقـاشـان بنـام عـرصـه هنر کــه در نخستین همـایش هنر و ادب سیستان از دو نقـاشی بسیار زیبـا و حرفـه ای رو نمایی کـــرد ؛ همین امــر باعث شد کـه مصاحبه ای کــوتاه با این بانــوی هنرمند کشورمــان انجام دهیم .

 

گندمـــــ پرس : با سـلام خـدمت شمـا ســرکــار خـانم رهـبـری و ممنون از اینکـه وقتتـون رو در اختیار مــا قــرار دارید ، اگــر امکانش هست یه بیوگــرافی مخـتصـر از خــودتون و فعـالیتهاتون برای مخاطبین مــا بیان کنید؟

 

IMG-20151011-WA0005

 

خـانم رهـبری : با سـلام خـدمت شمـا و تیم گندمــــ پرس ، افسانه رهبری هستم، نقاش و از بچگـی نقـاشـی میکــردم و 7 سـاله است کار رنگ و روغـن انجام میدم،چنـدین نمایشگاه اختصاصی و چنـدین نمایشگـاه گــروهی داشتم ؛ مصاحبه و گزارش هایی هم  با شبکه مختلف بین المللی و داخلی از جمله press TV و شبکه های مختلف سیما داشتم ، که متاسفانه بعضی شبکه ها تصویربرداری کــردن ولی گــویا پخش نشـده تا الان (همـراه با خـنـده) .

 

گندمـــ پرس : شما به عنوان یک هنرمنـد شاخص چه شناختـی از سیستان و هنر سیستان داریـد و چه شـد کــه این طــرح را برای نقاشی انتخـاب کــردیـد؟

 

خـانم رهـبـری : راستش رو بخـواین مـن شناختی از سیستان نداشتم جـز اینکه فقط میدونستم سیستان و بلوچستان در قسمت شـرق و جنوب شرق کشـور قــرار دارد و یک روز خیلی اتفاقی عکسی رو در پیج اینستاگـرام یکـی از دوستانم کـه سیستانـی هستند دیدم، این عکس حس خیلی خـوبی به مـن داد و بعد باهـاشـون ارتباط گــرفتم و ازشون اجــازه خواستم کـه این تصویر رو بکشم و ایشون هـم استقبال کــردند و از ایشون درباره این تصویر اطلاعات خـواستم و ایشونم به گفتند که اینا بانوان سیستانی هستند که دارند نان محلی میپزند و… .

 

IMG-20151011-WA0004

 

 

و اینطــوری تحقیقات من درباره سیستان شـروع شـد و اطـلاعات کمی درباره سیستان و بلوچستان فهمیدم و ازشـون خـواستم یک زن بلوچ رو هم بهم معـرفی کنند که طـرحشون رو بکشم که از هــردو گــروه داشته باشم و چــون میدونستم سـوزن دوزی برای خانم هـای بلوچ خیلی مهم هستش یک شخصیتی رو کـشیدم که لباسش سـوزن دوزی شـده و خــودم خیلی دوسش دارم و دیگـ ه بعد اون با مردم سیستان و فرهنگ، آداب،رسومشون آشنا شدم .

 

IMG-20151011-WA0002

چیزی کـه برام از همه مهمـتر بود آشنایی با عکــاس این اثر بود ؛ آقـای حـامد غلامـی و اطلاعات بیشتری راجـع به نقاشیم پیدا کـردم و این برای من خیلی جـالب بود چـون کـه آقـای غلامـی گفتند یکـی از این خانمها کـه در حـال پختن “نان چهـل پُخلَکــی”هستـد، مــادربزرگــشون هستند و اینکـه این تنورهــا برای زنان زابلـی حـالت تقــدس داره ، با این توضیحات و اطــلاعـاتی که آقای غلامی به من دادند این نقــاشی برای مـن جــذابتــر و شیــرین تر شد .

 

 

گـندمــــ پرس : چـه توصیـه ای به سیستانیها برای اعتـلای فــرهنگــی سیستان داریـد؟

 

خـانـم رهبـری :  تا اونجایـی کــه مــن میدونم سیستان و بلوچستان دارای پیشینه فرهنگــی و تمـدن غـنـی و چندهــزار سـالـه هـست . مـن از مــردم سیستان میخـوام کـه با برگــزاری همین نمایشگـاهها و همـایش ها در اقصـی نقاط کشـور خــودشون و ،فــرهنگ و آداب رسـوم و صنـایـع دستـی و جاذبه هـای توریستی خودشون رو معــرفی کننـد و درهـای ارتباطشون رو با بقیه مــردم کـشور باز کننــد ؛ برای مـن واقعا هیچوقـت این امکـان نبود کـه به سیستان سفر کنـم ولـی باید بگــم که الان خیلـی مشتاقم کــه هــر طور شده از طریق تور و یا هرچیز دیگر، سفری به سیستان داشته باشـم .

 

گندمـــــ پرس : اگــر بخـواهـید یه قـول به مـردم سیستان بدید اون چه قـولی هست؟

 

خـانم رهبــری : سعـی میکنم در اولیـن فــرصت به سیستان سفری داشتـه باشــم و در زمینه هــای فرهنگــی هر کمکــی کــه از دستـم بر بیاد انجــام میــدم.

 

 

گندمــــ پرس : با تشکـــر از شما بانـوی هـنـرمنـد ، ممنونیم از اینکـه وقتتــون رو در اختیــار ما قرار دادید .

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه