گندمـــ پرس : نوروز سال 94 نیز با همه زشتی ها و زیباییهایش رو به پایان است و متاسفانه امسال نیز نشان دادیم که در مسابقه ای که از سالها قبل جهت عقب افتادن و بی برنامه تر بودن از سال گذشته آغاز کرده ایم , پیشرو بودیم و همان شد که انتظار می رفت […]

گندمـــ پرس : نوروز سال 94 نیز با همه زشتی ها و زیباییهایش رو به پایان است و متاسفانه امسال نیز نشان دادیم که در مسابقه ای که از سالها قبل جهت عقب افتادن و بی برنامه تر بودن از سال گذشته آغاز کرده ایم , پیشرو بودیم و همان شد که انتظار می رفت و هیچ اقدام قابل توجهی جهت زیباسازی شهر صورت نگرفت.

 

عنایت ویژه استاندار و پرداخت میلیاردی امور مالیاتی به شهرداری  و شهری که تغییری نداشت

البته در روزهای پایانی سال , با عنایت به توجه ویژه استاندار و  پرداخت نزدیک به دو میلیاردی اداره امور مالیاتی به شهرداری زابل , انتظار می رفت بخشی از این بودجه صرف زیباسازی شهر شود که تمامی آن بودجه صرف پرداخت حقوق کارکنان شهرداری شد.

( جا دارد از توجه استاندار به این مساله و تلاش مدیریت اداره کل امور مالیاتی استان و شهرستان جهت حل بخشی ازمشکلات شهر زابل تقدیر و تشکر کنیم)

باید توجه داشته باشیم که هیچ کس منکر پرداخت حقوق کارکنان خدوم و زحمتکش شهرداری زابل نیست که هیچ , بلکه بسیار هم از این بابت خرسندیم , اما سوال این است که ایا عوارضات و مالیاتی که مردم به دولت میپردازند و پس یک چرخه طولانی مدت , از سوی دولت بعنوان حق شهرداری زابل پرداخت میشود , تنها باید دراین رابطه هزینه شود؟

آیا بهتر نبود مساله حقوق کارکنان شهرداری زابل را که زیرمجموعه ای از وزارت کشور می باشد را از طریق استانداری و یا دیگر دستگاههای زیربط پیگیری می شد؟

آیا لازم نبود , حداقل بخشی از این مبلغ  صرف زیباسازی شهر می شد؟ تا وقتی همراه با مهمانان نوروزی در شهر گذری می کردیم , با صحنه های نازیبا مواجه نمی شدیم؟

بی شک زمانی که اغلب مدیران و اعضای محترم شورای شهر زابل در سفر بوده اند و صحنه های زیبا , اعم از فضای سبز شهری , المانهای جدید و مربوط با نوروز وسال نو و دیگر زیباییهای آن شهرها را مشاهده میفرموده اید , بسیاری از همشهریان سیستانی در زابل میزبان , مهمانانی از سراسر کشور بوده اند و اگر گشتی در شهر بزنید متوجه خواهید شد که با چه حالی از این مهمانان , پذیرایی کرده اند.

 

 

توزیع بروشورهای سال 92 در نوروز سال 94 در زابل !!!

از همان ورودی شهر همه چیز بخوبی مشخص است , سرویسهای بهداشتی که قبل از میدان یعقوب لیث برای حال مسافرین نوروزی طراحی شده است , نه تنها هیچ تابلویی جهت هدایت مسافرین به آن محل ندارد و اگر مسافری در تاریکی شب بدانجا مراجعه کند نیز با خاموشی آن مواجه خواهد شد , بی شک لامپهای آن را خواهند گفت که سارقین محترم زمانی که مسئول مربوطه درخواب بوده است , به یغما برده اند. اما  وضعیت بد و نامناسب بهداشتی و ظاهری آنرا چه خواهید گفت ؟

 

655

وضعیت نامناسب سرویسهای بهداشتی ورودی شهر زابل

232

 

در میدان رستم چادرهای جهت استقبال از مسافرین نوروزی طراحی شده که بسیار کار پسندیده ایست , در این چادرها بروشورهای از سوی سازمانهای مختلف توزیع می شد که درنگاه اول اقدامی قابل توجه بود , اما وقتی به بروشورها نگاهی انداختیم , عدم برنامه ریزی و عدم نظارت برکار این عزیزان بخوبی قابل مشاهده بود.

بروشوری که از سوی اداره استاندارد زابل توزیع می شد , و یک سوی آن تبریک سال نو حک شده بود , مربوط می شد به سال 92 ! ! !

 

زابل

 

یعنی حتی بخود زحمت اینکه نگاهی به بروشورها هم بیاندازند و یا از استان درخواست بروشور جدید نمایند را نیز نداده بودند که این مساله جای بسی تاسف دارد.

بروشورهای مربوط به هلال احمر زابل اگر چه بروزتر بود اما هفته نامه ای که باعنوان پیام هلال پخش می شد نیز مربوط بود به بهمن ماه سال گذشته !!!!!!!!!!! ( البته این مساله نباید باعث شود که قدردان زحمات زحمتکشان هلال احمر زابل در ایام نوروز نباشیم)

 

هلال احمر سیستان و بلوچستان

 

دراین بخش , یعنی تهیه و توزیع بروشور اما شهرداری زابل بروزتر و بهتر از دیگر دستگاهها عمل کرده بود و بروشوری جدید طراحی کرده بود که در آن علاوه بر پیام تبریک شهردار به مسافرین نوروزی , نقشه , مکانهای دیدنی سیستان نیز معرفی شده بود که این اقدام بسیار پسندیده و بجا بود.

 

شهرداری زابل

 

 

کمبود نقشه شهر در فضای مجازی

اگر چه شهرداری زابل در اقدامی مشابه دیگر شهرهای کشور , علاوه بر اینکه نقشه شهر را در بروشوری که اعلام شد منتشر کرده بود و همان طرح را نیز بر روی یک بنر در میدان امام حسین (ع) قرارداده بود , اما جای خالی نقشه شهر زابل در وبسایت شورا و شهرداری زابل حس می شود , که پیشنهاد میگردد دراین راه نیز اقدامات لازم صورت گیرد تا مسافرینی که نیاز به نقشه دارند بهتر و راحت تر بتوانند بدان دسترسی داشته باشند.

 

شهری که رنگ و بوی نوروز ندارد

میادین شهر گل کاری شده , چند سفره هفت سین هم در میادین مختلف شهر پهن شده  است که کاریست بسیار زیبا , اما شهر رنگ و بوی بهار و نوروز ندارد , دریغ از یک المان جدید و یا درخت و گلی جدید در بلوارها.

 

IMG_7569

 

رنگ و روی بلوارها از بین رفته و متاسفانه بکار بردن مصالح نامرغوب آفتی برای مدیریت شهری شده است , زیرا برای مثال بلوار کارگر که مدتی قبل رنگ آمیزی شده بود , پس از مدت کوتاهی رنگ و روی خود را از دست داد که عزیزان شهرداری مجبور شدند مجدد , انهم در ایام نوروز !!!!!  این بلوار را رنگ کنند , سوال این است که آیا بهتر نیست کار را یکبار , بصورت اصولی و با مصالح مرغوب انجام دهیم .

 

20150329074923

 

ورودی شهر از سمت نهبندان , بصورت نیمه کاره آسفالت شده و همان آسفالت نیز در همان روزهای اول تخریب شده است , تا براحتی شاهد از بین رفتن بودجه های باشیم که به سختی بدست آمده است , حال باید دید که علت اینکه آسفالت جدید این بلوار , چرا در مدت بسیار کوتاهی تخریب شده است ؟ وچرا بصورت نیمه آسفالت شده و چنین وضع آشفته ای دارد ؟

آیا تا بحال عزیزان و مدیران مسئول شهری , اعم از اعضای محترم شورای شهر و شهردار محترم به این مساله فکر کرده اند که اگر خودمان به شهری وارد شویم و با این صحنه ها مواجه شویم , چه فکری درخصوص آن شهر , مدیرانش و مردمانش می کنیم ؟

آیا بجز این است که این مسائلی که در شهر رخ می دهد را نمی توان جز  در عدم نظارت صحیح بر امورات دانست؟

 

زابل

 

20150327_140641

 

امیدواریم آنچه گفته شد , مانند همیشه به مثابه تخریب محسوب نشود و عزیزان اگر دراین مدت عملکردی مثبت داشته اند اعلام نمایند تا به اطلاع مردم برسد و مغفول باقی نماند.

بهتر است بجای اینکه به این فکر کنیم صدای یکدیگر را خاموش کنیم , تلاش خود را برای بهتر شدن شرایط زندگیمان بیشتر کنیم , البته گفته های بالا دلیلی برنادیده گرفتن  تلاشهای شبانه روزی کارکنان خدوم شهرداری زابل نیست , اما کمبودهای که اعلام شد , یک از صدها موردیست که در شهر باستانی زابل وجود دارد و چاره ای باید کنیم این رنج را , ورنه افعی می رباید گنج را

پیشتر نکاتی جهت بهتر شدن شرایط بصورت مقاله های جداگانه و گزارشاتی که از جلسات جمعی از متخصصین حوزه شهرسازی منتشر شده بود را یادآور شده بودیم که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته و بی برنامه گی و عدم نظارت صحیح  در مجموعه شهری بخوبی قابل مشاهده است.

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه