گندمـــ پرس : دانشگاه آزاد زابل ! نامی با مسما که یادآور رشد و پیشرفت در منطقه می باشد , امـا وقتی سـری به درون آن مـی زنیم و اوضـاع آشفته اش را مشاهده می کنیم , به یاد مثل معروف : ” آواز دهـل از دور شنیدن خوش است” می افتیم و ابعاد فاجعه […]

گندمـــ پرس : دانشگاه آزاد زابل ! نامی با مسما که یادآور رشد و پیشرفت در منطقه می باشد , امـا وقتی سـری به درون آن مـی زنیم و اوضـاع آشفته اش را مشاهده می کنیم , به یاد مثل معروف : ” آواز دهـل از دور شنیدن خوش است” می افتیم و ابعاد فاجعه آمیز که ناشی از عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح دراین دانشگاه می باشد را مشاهده می کنیم.

 

همانگونه که عرض شد ابعاد فراوانی از هرج و مرج در این دانشگاه می توان نام برد , اما تنها به ذکر چند نکته مختصر اکتفا می کنیم تا شاید تلنگری شود به مدیریت این دانشگاه و فکری به حال رفع این معضلات بکند تا ما هم نیز همچون ناکجا آباد سفلی  , دانشگاه آزادی خوب و شایسته ی شهر فرهنگی سیستان , داشته باشیم.

 

ناکجـا آباد سفلی کجـاست ؟ منظور از ناکجا آباد سفلی , همان شهرهای کوچکی ست که در آنها دانشگاه آزاد رشد خوبی داشته و ساختمانهای زیبای آن در شهر خود نمایی می کند , مساله ای که در  چند سال گذشته در دانشگاه آزاد زابل مورد غفلت قرار گرفته و این روزها شاهد هستیم که معضلات اساسی برای دانشجویان و اساتید به وجود آورده است . و البته دست آورد نوینی نیز داشته که آن ایجاد مکانی جهت پرورش شتر مرغ بوده است ! آنهم دانشگاهی که هیچ رشته مرتبط با پرندگان ندارد.

 

نام شتر مـرغ به میان آمـد , وقتی که بحث پرورش شتر مـرغ از ذهن عزیزان مــدیر دانشگـاه تراوش کرد , خوشبینانه فکـر کردیم شاید در فکـر اضافه کردن رشته های مرتبط با آن هستند , اما زهی خیال باطل !!!!  نه تنها این چنین نشد بلکه چند رشته قبلی از دانشگاه نیز حذف شد!!!!

 

از بحث حذف چندین رشته کاردانی و کارشناسی در سال اخیر از کد رشته های دانشگاه آزاد زابل و کم کاری و عدم توان مدیریتی این دانشگاه که بگذریم , اما باز هم مایه تاسف و سوال است که چرا و چگونه در دیگر واحدهای دانشگاه آزاد همه ساله چندین رشته جدید اضافه و در زابل همان رشته های موجود نیز از دانشگاه گرفته می شود و اجازه ثبت نام دانشجو به دانشگاه داده نمی شود ؟

 

 حتما آقایان مسئول برای این مساله جوابی قانع کننده دارند که ان شالله به زودی منتشر خواهد شد , البته اگر دل مشغولی شترمرغها این اجازه را بدهد!

 

اما حکایت غریب این روزهای دانشگاه را مرور کنیم , مدتی قبل شنیده شد که دانشگاه آزاد زابل در چند رشته، دانشجوی کارشناسی ارشد ثبت نام می کند , این مساله جای خوشحالی دارد و تشکر , اما وقتی سر به دانشگاه زدیم تا از نحوه آموزش این دانشجویان مطلع شویم , مسائل نگران کننده ای دیده می شد که جا دارد بدان توجه ویژه شود .

 

از مسائل آموزشی و مباحث مربوط به اساتیدی که دروس ارشد را تدریس می کنند بگذریم , در حال حاضر علیرغم اینکه چندین رشته از زابل سلب شده است , اما دانشجویان جدید بازهم جایی برای نشستن ندارند , باور کردنی نیست , اما این یک واقعیت است که دانشجو و استاد حاضر هستند و آنچه موجود نیست کلاس خالی جهت برگزاری جلسه آموزش می باشد ,اکنون در دهه اول آبان قرار داریم و هنوز هم این معضل رفع نشده و دانشجویان و اساتید زیادی حیران این مساله هستند .

 

آنچه در بررسی چند روزه مشاهده کردم این بود که؛  عده ای سرگردان به دنبال کلاس در راهروها رفت و آمد می کنند و به هر کلاس می رسند سرک می کشند و نا امید می گذرند , دقت کردم و متوجه شدم که شخصی که در جلوی جمع راه می رود استاد و باقی دانشجویان هستند که به دنبال استاد , در جستجوی کلاس درس هستند که درنهایت هم تلاششان بی نتیجه باقی ماند .

 

بی اختیار به یاد دسته پرندگان مهاجری افتادم که جهت یافتن منطقه ییلاقی به دنبال پرنده مادر در حرکت هستند , با این تفاوت که آنها در نهایت، ییلاقی برای زندگی می یابند اما دانشجویان ما کلاسی نه.

 

– آیا برنامه ریزی برای برگزاری منظم کلاسها اینقدر سخت و نشدنی است که از پس آن برنمی آییم ؟

 

– اگر مکانی برای نشستن دانشجو نداریم , چگونه می شود که در یک رشته کارشناسی ارشد بیش از 100 دانشجو ثبت نام  می شوند ؟

 

 از مباحث آموزشی بگذریم , از کیفیت آموزش بگذریم , اما چقدر خوب است کمی به این موضوع فکر کنیم که:به جای صرف فکـر، وقت،انـرژی و هـزینه برای نگهداری شترمـرغ هـا ابتدا به فکـر تامین مکانی برای تشکیل کلاسهای درس باشیم تا دانشجویان به کتابخانه و نماز خانه جهت تشکیل کلاس هجوم نیاورند که البته همان نیز در برخی اوقات یافت نمی شود .

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه