زابل فرزند ناتنی استانداری , ضعف در جذب منابع و یا عدم توجه به شهرداری زابل

 • کد خبر : 18564
 • ۱۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۷
زابل فرزند ناتنی استانداری , ضعف در جذب منابع و یا عدم توجه به شهرداری زابل

شهرگندمـــــ : شهرداری زابل از دیرباز با مشکلات خاص خود مواجه بوده و همواره از فراز و نشیب هایی نیز برخوردار بوده است , در دوره تمامی شهرداران دو دهه گذشته که مطالعه کنیم این فراز و نشیب ها بخوبی قابل مشاهده است , حال در برخی دوره ها این مسائل و مشکلات نمایان و […]

شهرگندمـــــ : شهرداری زابل از دیرباز با مشکلات خاص خود مواجه بوده و همواره از فراز و نشیب هایی نیز برخوردار بوده است , در دوره تمامی شهرداران دو دهه گذشته که مطالعه کنیم این فراز و نشیب ها بخوبی قابل مشاهده است , حال در برخی دوره ها این مسائل و مشکلات نمایان و در برخی دوره ها نیز این مسائل درهمان لایه های مدیریتی و داخلی شهرداری حل و فصل شده است .

اما در دوره کنونی شورای شهر با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی و وبسایتهای محلی بیش از هر زمانی فعال هستند , بسیاری از مسائل رسانه ای شد و مردم نیز از آن مطلع شدند.

دکتر خمر با سرو صدای فراوان شهردار زابل شد و پس از مدت یکسال شورای شهر تصمیم به تغییر وی گرفت , تصمیمی که بدون شک متاثر  از مسائل خاص بود.

جدای از ضعف مدیریتی در آن دوره , یکی از اصلی ترین مسائلی که شهرداری را دچار مشکل کرده بود , نارضایتی مجموعه استانداری و استاندار از عملکرد شهرداری و شخص شهردار بود که در آن زمان به عدم تعامل شهردار با مسئولین بالا دست از آن یاد میشد و این نقدی بسیار جدی بود که به دکتر خمر و مجموعه تحت امرش وارد می دانستند.

 

به درخواست جمعی از کارشناسان فضای سبز و برنامه ریزی شهری , جلسه ای کارشناسی جهت نقد و بررسی عوامل رکود فعلی شهرداری زابل برگزار و مشکلات این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

 

31750836148894874758

در ابتدای جلسه یکی از حضار درخواست کرد که آنچه بیان می شود مورد توجه قرار گیرد و تصویر و یا نامی از افراد در مجله منتشر نشود , این مساله با تائید اکثر حضار اولین مصوبه جلسه پربار و بسیار خوب با این عزیزان بود .

 

حرفها و درد دلهای بسیاری مطرح شد , گلایه های فراوانی وجود داشت که مقرر شد به مرور به آنها پرداخته شود و از کلی گویی دراین موارد پرهیز و هر از گاهی یکی از مقوله ها و معضلات شهرداری زابل بر روی خروجی مجله قرار گیرد. 

 

مسائل مهمی همچون آسفالت شهری , فضای سبز , پارکها و . . . مطرح شد .

اما یکی از اصلی ترین مسائلی که در نهایت نیز با تائید حاضرین قرار شد در اولین یادداشت بدان پرداخته شود عدم نگاه ویژه مجموعه مدیریتی استانداری به زابل و شهرداری های سیستان بود که از سخنان عزیزان و کارشناسان این مساله بسیار دردناکتر به نظر می رسید.

یکی از حاضرین با یادآوری یادداشت تقی رخشانی در خصوص مشکلات شهرداری خواستار انعکاس  مجدد آن شد و تاکید داشت که به هر شکل ممکن از مسئولین امر جوابیه دریافت شود و موضع خود را درخصوص این سخنان بیان کنند .

وی معتقد بود اگر این مساله صحت داشته باشد که برخی از مجموعه استانی به شورا فشار و یا توصیه کرده اند که خمر تغییر کند و یا بودجه ها به این دلیل به شهرداری تخصیص نیافته , جای بسی نگرانی و تاسف دارد .

 

زابل گروگان مسئولین استان : اگر بودجه میخواهید دکتر خمر را برکنار کنید!!

در آن دوره و زمان در محافل خصوصی و عمومی بیان میشد که استاندار , دکتر خمر را بعنوان شهردار قبول ندارد و کمک مالی آنچنانی جهت حل مشکلات شهرداری زابل انجام نمی دهد , در همان روزها از سوی دکتر تقی رخشانی از افراد مطلع و از نزدیکان دولت کنونی اعلام شد که برخی مسئولان استان با انتقاد از رفتار و سخنان شهردار زابل به برخی از اعضای شورای شهر زابل پیام داده اند که اگر خواهان همکاری و اختصاص بودجه برای برخی پروژه های شهر زابل هستید نسبت به تغییر شهردار و برکناری دکتر خمر اقدام کنید!!!!

وی از این مساله تاسف آور بعنوان شهر زابل در گروگان نام برد و از مسئولین استانی انتقاد کرد و توصیه کرد تا جهت حل مشکلات در کنار هم باشند و از تقابل خودداری کنند.

 

 

شخص دیگری که خود را معرفی هم نکرد از گوشه دیگر مجلس با صدای بلند گفت : اگر مشکل دکتر خمر بود , حالا که او رفته است و شخص جدید هم فردی با میزان تعامل بالاست , پس چرا حال وضعیت اینطور است و کمکی به شهرداری نمی شود , من خودم درمجموعه شهرداری مشغول بکار هستم عملا تغییری در سیاستهای آقایان مشاهده نکردم و . . . 

 

تعامل خصوصیت بارز سرپرست فعلی شهرداری زابل

در پایان آن غائله , همانگونه که قابل پیش بینی بود دکتر خمر با همه خوبیها و بدیهایش از شهرداری رفت و مهندس نوری بعنوان سرپرست شهرداری , جانشین وی شد.

با شناختی که از مهندس نوری وجود داشت , تعامل یکی از خصوصیات بارز وی می باشد, در همان روزهای اولیه وی با تعامل با مدیران تامین اجتماعی مشکل دفترچه بیمه کارگران شهرداری را حل کرد که نشان دهد دراین مساله دارای برنامه است و حداقل این نقد که بر مدیر قبلی وارد بود بر وی وارد نیست.

 

شهر در کما : تعامل سازنده مدیران شهرداری و  عدم تغییر رویکرد مسئولین استانی

اما حال پس از گذشت بیش از یکماه از آن اتفاق عملا مشاهده می شود که مشکلات شهرداری همان مشکلات قبلیست و مسائل مالی یکی از اصلی ترین دغدغه های اعضای شورای شهر و سرپرست جدید شهرداریست !!!!

 

حال سوال این است که جناب آقای استاندار , اگر مشکل دکتر خمر و اخلاقیات وی بود , حال که آن مسائل وجود ندارد , پس چرا  نگاهی خاص به دومین شهر بزرگ استان نمی شود ؟؟ حال چرا بصورت ویژه بودجه ها دراختیار شهرداری قرار نمیگیرد تا از این باتلاق نجات کنیم ؟

 

 

دیگری پس از کلی حرف و درد  و دل با ابراز گلایه از عملکرد رسانه ها و بخصوص شهر گندمــــ در خصوص پرداختن به این مساله گفت:  شهر گندمـــ هیچ شباهتی به گندمـــ پرس ندارد , انگار شما یا ناامید هستید یا مماشات می کنید   , ایشان پس از کلی اعتراض نسبت به عملکرد ما گفت : به نظر می رسد مشکل مجموعه مدیریتی استان با شخص خاصی نیست بلکه اراده ای جهت حل مشکلات مردم زابل و دیگر شهرهای زابل وجود نداره .

 

DSC_0037

 

شهرداری زابل , فرزند ناتنی استانداری !!!

آقای استاندار , روزی شهر در گروگان شما بود و حال شهر درکماست , هر دوی این مسائل ناشی از نگاه شما به شهر زابل و مردم آن است که اوضاع را از روزهای ابتدایی که به استان تشریف آوردید بسیار وخیم تر کرده و شهروندان بسیار آشفته تر .

واقعا وقت آن نرسیده که به واقع فکری به حال بیماری که نفسهای آخر خود را می کشد بکنید ؟

آیا بجز این است که شهرداری زابل با کمتر از ده میلیارد تومان سرو سامان میگیرد ؟ اگر چنین اراده ای جهت سرو سامان دادن به مشکلات شهری کهن وجود ندارد , حداقل به ما بفرمائید که این مقدار بودجه را دراختیار ندارید تا بیش از این دراین باتلاق دست و پا نزنیم و ما هم طبق خواسته بسیاری از نزدیکانتان ترک دیار و آنجه دوستش داریم , کنیم .

 شهرداری زابل را اگر فرزند ناتنی استانداری هم فرض کنیم بی شک باید بیش از اینها بدان توجه شود , نوعی  برخورد جهت حل مشکلات و رفع احتیاجات این فرزند ناتنی مشاهده میشود  , که گویا ناخواسته سرپرستی این فرزند را پذیرفته اید.

 

تصورات اشتباه درخصوص کم کاری شورا و شهرداری : گره کار در جای دیگریست

نوع نگاه و تخصیص بودجه ها هم یادآور دریافت یارانه برخی از مردمانیست که در دیار کهن سیستان تنها بدان دل بسته اند و در روستاها با همان روزگار می گذرانند و تنها میتوانند روزگار بگذرانند و هیچ کاری دیگر نمیتوانند انجام دهند.

حال شهرداری زابل نیز با بودجه های که در اختیار دارد به همین منوال مدیریت می شود و تنها روزگار میگذراند و ناسزای مردمی را گوش می دهد که فکر می کنند فرزندانشان که در شهرداری و شورا شاغل هستند کم کاری می کنند , غافل از اینکه مشکل و گره کار بدست دیگری باز می شود.

 

 

عزیز دیگری که خود را از هواداران دولت کنونی معرفی کرد گفت : کشور الان با رکود مواجه است و بودجه ها تحقق پیدا نکرده , زیرا قیمت نفت هم بشدت کاهش پیدا کرده و مشکلاتی که دولت قبلی برای مردم بوجود آورده نیز هنوز ادامه دارد و دولت در حال حاضر با آن مشکلات نیز درجنگ است 

این سخن  وی با واکنش یکی دیگر از حضار مواجه شد و گفت : یعنی می خواهید بگید هر اتفاقی رخ داده بر گردن دولت قبلیه ؟ چطور میشه باور کرد که دولت در کلان و مسئولین استانی شهری با این مشکلات و این جمعیت را روبروی خود ببینند و هیچ کاری نکنند.

 

مهندس هاشمی استانداری با نفوذ در دولت , ضعف در جذب منابع و یا  عدم توجه به شهرداری زابل ؟

قابل باور نیست که تامین چند میلیارد تومان بودجه برای استانداری با نفوذ که از بزرگان اصلاحات و از بزرگان دولت کنونی محسوب می شوید باشد , حال چرا چنین اراده ای وجود ندارد , سوالیست که مدتهاست بی پاسخ مانده است ؟

بنظر نمی رسد استانداری با نفوذ همچون مهندس هاشمی , مشکلی برای تامین اعتبار در این حد داشته باشد , و شاید همان درست است که اراده ای جهت تخصیص منابع مالی به شهرداری زابل آن طور که باید و شاید وجود ندارد و اگر وجود دارد هم ما از آن بی اطلاعیم.

 

درنهایت و پس از پایان این جلسه عزیزان حاضر خواستار پیگیری این مساله و دریافت جوابیه از دفتر استاندار و یا دیگر مسئولین ذیربط شدند , و مجموعه شهر گندمـــ نیز متعهد شد در صورت عدم دریافت پاسخ قانع کننده این مساله را نیز همچون یک خبر به اطلاع عموم برساند .

 

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=18564

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 18در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۸
 1. اقایان تا زمانی که این اقا استاندار هست فقط قول وعده وعید است وخبری از اقدام عملی نیست حداقل از دولت تقاضا داریم وقتی زابل را نمیخوان چرا نمیدن به افغانستان بلکه عبدالله بر ما بهتر باشه!!!!!!!!!!!!!!!اصلا چرا استان جدایی اعلام نمیکنند. چون ما کسی را نداریم.اگه همه طوایف بسیج بشن و اب به زاهدان را قطع کنند به حرف ما گوش خواهند کرد چند نفر سیستانی هم که در استانداری هستند میزشان را محکم دارند

  • بنده بارها وبارها مسئله تشکیل استان جدید سیستان را مطرح کرده ام و فقط عده بسیار قلیلی که منافعشان در محرومیت بیشتر سیستان گره خورده است ، با این موضوع مخالفت کرده اند ، یعنی ما عرضه نداریم که استانمان را مدیریت بکنیم ، فراموش نکرده ایم که امثال دکتر دهمره در لرستان مدیریت شکوفایی داشته اند ، فقط باید به خودباوری برسیم و یرای خودمان تعیین تکلیف نماییم نه اینکه از بیرون تعیین و تکلیفمان نمایند !

 2. درگیری و عدم تعامل دکتر خمر با استاندار و سایر افراد، ساخته و پرداخته شورای شهر زابل هست !!دکتر خمر با دست خالی چهره شهر رو عوض کرد و خیلی کارهای دیگه که شورای شهر اجازه نداد!! مردم زابل شورا و افرادی که انجا هستند رو خوب میشناسن و میدونن چه اهدافی رو دنبال میکنن!!!!!

  • خجالت جدول ها و خیابان ها و پارک ها و اماکن عمومی شهر زابل را بکشید!!! ظاهراً تا کنون به شهرهای دیگر سفر نکرده اید… آقای خمر کدام ظاهر شهر را عوض کرده دلتون خوش است اموات شما را خدا بیامرزد.

 3. بودجه بدن که به خورد کارمندای شهرداری بشه حالا این بودجه هم رسید حقوق عقب افتاده اون همه کارمند داده شد ماههای بعد رو می خوان چکار کنید.

 4. سلام
  بی شک عمران وآبادانی هر شهر با حمایت مسئولین رده بالای آن استان واختصاص بودجه لازم جهت این امر امکان پذیر می باشد دوستان اگر بهترین شهردارباتجربه وشاخصی همچون چناب آقای دکتر قالیباف هم در مدیریت شهرداری زابل قرارگیردولی اگر بودجه ای دراختیار نداشته باشد که به کوچکترین موضوع پیش پا افتاده شهری به پردازد به سرنوشتی همچون شهرداران سابق زابل دچار می شود دوستان منصف باشیم حداقل چندین مورد شهردار با دانش وکاردان در راس شهرداری زابل بودند ولی مگر بادست خالی می شودشاهکارکرد مردم زابل حق دارند از عملکرد شهرداری دراین سالها ناراضی وگله مند باشند چون هیچ حرکتی رو به پیشرفت درظاهر شهر مشاهده نمی شودبلکه هرروز در مقایسه با شهرهای دیگررو به ویرانی می باشد گره کور معضلات شهرداری وشهر زابل با نظرمثبت استاندار محترم باز می شود حالا که بیش از یکسال از استقرار آقای استانداردر استان می گذرد باید شناخت خوبی از مشکلات ومعضلات ونقاط قوت وضعف استان پیدا کرده باشند دوستان زابل جزئی از خاک مقدس ایران هست لطفادرخصوص اختصاص بودجه جهت رشد وشکوفائی این شهر بهانه کمبود بودجه وتحریم ها و…. را پیش نکشیم چطور میشه بودجه های میلیاردی جهت طرح ها وپروژه های شهرهای بزرگ وکوچک ایران اسلامی انجام می شود میگیم آسفالت خیابانهامعضل مردم شده بهانه گرانی قیمت وتحریم به زبان مسئوولین گرانقدرجاری می شود چطوره که صدهاطرح آسفالت درشهرهای ایران انجام می شودآنجا تحریم ها وافزایش قیمت مطرح نمی شود ولی موقعی که نوبت به شهر قدیمی وباسابقه زابل درشرق ایران می رسد بحث تحریم وگرانی مطرح می شود خوبه همانطورکه به شهری ساحلی استان توجه خاص می شه شهرهای شمال استان هم موردلطف ومحبت دوستان قرارگیره دوستان سیستان افراد نخبه وبرنامه ریزوشایسته ودانشمند بسیاری تحویل جامعه داده وخواهد داد اگه ازلحاظ بودجه وامکانات یاری گر ما باشید خودمان عمران وابادی شهرمون رو دردست میگیریم وشهری زیبا ودرخورشان برای مردم ولایت مدار زابل می سازیم وانشاء الله لبخند رضایت بر لبان این مردم صبور ونجیب ببینیم

 5. مشکل اصلی ما وجود اکثریت مدیرانی هست که صرفا به فکر منافع خودشون هستن و جلوی کار کردن اقلیت مدیران دلسوز و کاربلد رو میگیرن! متاسفانه نمایندگان مجلس و شورای شهر ما ………………….. که باعث میشه اون روحیه مطالبه گری از رده های بالای مدیریت کشور رو نداشته باشن (که البته این هم به نوعی از فرهنگ رایج مردم منشا میگیره)! مزید بر علت اون هم وجود افرادی در استانداری هست که اگرچه دوست دارن کمکی به حالی مردم زابل بکنن ولی الزام قطعی برای خودشون در این کار قایل نیستن! نتیجه هم اینه که میبینیم اوضاع شهر و خشکسالی و انجام نشدن هیچ پروژه دلگرم کننده توی خود زابل از یه طرف و از طرف دیگه انتقال با شتاب آب از زابل به زهدان با خط لوله های متعدد از طرف دیگه،در صورتی که برای تامین آب زاهدان چندین راه دیگه میشه پیش رو داشت!

 6. آقا یه جوری ما رو سانسور کردی هرکی بخونه فکر میکنه بد و بیراه گفتیم به نمایندگان خدوم مجلس و شورای شهر!!!

 7. سلام شهر گندم بزرگوار درست هست اهل تعامل اقای نوری با اعضای شورا کاملا در نحوه عملکرد سی روزه مشخص هست که چقد گوش به حرف اعضای شهر خصوصا اقایان و خانمها است …………………….

 8. نمی دونم منظور از تعامل چیه اما هر چی بود شهردار قبلی از مدیرانی بود که دست کج نداشت

 9. دکتر خمر فردی بود که از شهرداری حقوقش رو برداشت نمیکرد در حالی که افرادی هستن در همین استان شهردار هستن و ماهیانه 25 میلیون تومان حقوق میگرن!!!!

 10. زابل که الان شده مثل یه بچه یتیم که هرکی از راه میرسه میزنه توسرش و هیچکسی هم به فکرش نیست….

 11. آقای دهمرده عزیز
  اصلا شما میدانید تعامل یعنی چه؟
  بهتر نبود به جای تعامل بنویسید ……
  آقای دکتر خمر،چون اهل همین تعامل……. نبود برداشته شد.
  وقتی او نتوانست کاری برای زابل بکند مطمئن باش …………

 12. در جواب شما باید عر ض کنم که دکتر خمر اهل تعامل بودن ولی این تعامل از جنس باج دادن نبود و فقط در جهت منافع شهر گام برداشتن و برایه سیستان هم تونستند قدم بردارن و ای کاش….؟؟؟؟؟؟

 13. شما دوستان عزبز چرا فقط نمایندگان رو هدف قراردادین از آقای دکتر خمر و مهندس نوری بپرسید چقدر نمایندگان ما تلاش کردن خصوصا سیدباقرحسینی همیشه با خمر در تماس بودن همچنین خال نیز با مهندس نوری درارتباط ههستندمشکل ما عدم توجه استانداری به سیستآن است

 14. با سلام
  خدمت دوستانی که از جناب آقای دکتر حسینی عزیز این قدر اطلاعات دارن یه سوال داشتم اگه بخواهیم با ایشون ملاقات حضوری داشته باشیم چه جوری امکانش هست لطفا راهنمایی بفرمایید

 15. باسلام ودرود
  لطفا از استاندار بپدسید دلیل بی مهری ایشان در حق سیستان چیست؟؟

 16. برادر گاودار وقتی استاندار ودیگران از فرماندار شدن یک تحصیل کرده زابلی در دولت تدبیر وامید که جنابعالی سنگ ان را به سینه می زنی می زنی می ترسند چگونه انتظار بی جای استان شدن زابل را در سر داری خداوند با این تفکر به داد تو و همفکرانت برسد