عملکرد خانم های مجلس با محوریت عملکرد خانم دکتر عـالی

 • کد خبر : 17008
 • ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۰
عملکرد خانم های مجلس با محوریت عملکرد خانم دکتر عـالی

شهرگندمـــــ : ۹ صندلی وسط صحن از میان ۲۹۰ کرسی پارلمان در کنار هم می‌نشینند، در مقابل مسایل جاری در صحن هم عموما رفتاری مشابه دارند. در فعل و انفعالات سیاسی کمتر تحرکی از آنها به چشم می‌آید و اگر هم شاهد تحرکی باشیم، بیشتر مربوط به یکی، دونفری است که دارای روابط سیاسی آشکار […]

شهرگندمـــــ : ۹ صندلی وسط صحن از میان ۲۹۰ کرسی پارلمان در کنار هم می‌نشینند، در مقابل مسایل جاری در صحن هم عموما رفتاری مشابه دارند.
در فعل و انفعالات سیاسی کمتر تحرکی از آنها به چشم می‌آید و اگر هم شاهد تحرکی باشیم، بیشتر مربوط به یکی، دونفری است که دارای روابط سیاسی آشکار با برخی گروه‌های خاص نظیر جبهه پایداری هستند.
دراین نوشتار سعی شده است نگاهی گذرا به عملکرد این ۹ نماینده زن مجلس با محوریت عملکرد خانم دکتر عالی در مجلس شورای اسلامی بخصوص در مسائل مهم و کلان کشوری داشته باشیم :
 
10-3-1391_IMAGE634739878861963534
 
 
اولین قدم امضاء و پس گرفتن امضاء
 
حلیمه عالی نماینده سیستان درمجلس شورای اسلامی ,  در ابتدای شروع بکار مجلس در همان سال اول پای استیضاح وزیر ورزش وجوانان را امضاء کرد و نشان داد که با برنامه به مجلس آمده است , اما زمانی که امضای خود را آنهم دقایقی قبل از ورود وزیر به صحن علنی مجلس جهت شرکت در مراسم روز استیضاح پس گرفت , نشان داد که همکارانش نمیتوانند آنطور که باید و شاید روی حرفش اعتماد کنند.
 
 
اقدامی شجاعانه , امضای سوال از احمدی نژاد
 
اما عالی در دوران احمدی‌نژاد  تنها زنی بود که نامش در میان ۷۶ امضا‌کننده طرح سوال از رییس‌جمهور به چشم می‌خورد ,که خود نشان از شجاعت وی داشت.
 
اما او هم مانند ۹ زن دیگر مجلس نهم ، طرح استیضاح وزیرکار دولت احمدی‌نژاد به‌ دلیل انتصاب غیرقانونی سعید مرتضوی را امضا نکرده بودند.
 
در بزنگاه معرفی وزرای کابینه روحانی هم نام حلیمه عالی به‌ عنوان موافق علی ربیعی از تریبون مجلس اعلام شد. اما نوبت نطق‌ خود را به دیگر نمایندگان مرد مجلس داد تا در جریان بررسی چهار روزه صلاحیت وزرای پیشنهادی هیچ زنی پشت تریبون قرار نگیرد.
 
حضور کمرنگ در هیات رئیسه کمیسیون , به مانند دیگر زنان مجلس جدا از نقش‌آفرینی زنان مجلس در اتفاقاتی همچون استیضاح‌ها و رای اعتماد به وزرا که البته نسبت همین رفتارهای معدود هم در دوره احمدی‌نژاد و دوره کنونی تفاوت‌های معنا‌دار دارد ، دیگر وجوه پارلمانتاریستی زنان مجلس نهم کمتر نکته قابل بیانی دارد.
 
آنها در سه انتخاباتی که در آغاز هرسال کاری مجلس برای انتخاب اعضای هیات‌ رییسه برگزار شده ، نامزد احراز سمتی حتی در حد دبیری هیات‌ رییسه نیز نشده‌اند. حلیمه عالی نماینده سیستان درمجلس شورای اسلامی در سه سال اول مجلس نتوانست از اعضای هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان انتخاب شود و  در کمیسیون‌های تخصصی دیگر نیز به‌ جز لاله افتخاری که از آغاز مجلس نهم تاکنون ، دبیر دوم کمیسیون فرهنگی و فاطمه رهبر که از آغاز تاکنون نایب‌رییس دوم کمیسیون اصل۹۰ است، نیره اخوان بی‌طرف در سال‌جاری توانست به‌عنوان دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی به جمع هیات‌رییسه یکی از کمیسیون‌ها راه پیدا کند.
 
به این ترتیب از میان ۱۴ کمیسیون تخصصی مجلس ، سه‌نفر از ۹ زن بهارستانی به هیات‌رییسه این کمیسیون‌ها راه یافته‌اند تا حضور کمرنگ خود در صحن مجلس را تا حدودی در کمیسیون‌ها جبران کنند.
 
 
پس گرفتن امضاء استیضاح وزیر علوم , آخرین قدم شبیه به اولین قدم
 
آخرین آزمون خانمهای مجلس , مربوط میشود به استیضاح وزیر علوم دولت روحانی که حلیمه عالی نیز بعنوان سومین زن مجلس این استیضاح را امضاء کرد تا سهم زنان دراین استیضاح پررنگ باشد اما بطور ناباورانه ای روز قبل از استیضاح امضای خود از این استیضاح را پس گرفت تا بار دیگر در آزمونی دیگر از مجلس , حضور زنان مجلس کمرنگ شود.
 
 
عملکرد مثبت در تذکر و سوال از وزراء
 
البته از حق نمیگذریم و منصفانه اگر قضاوت کنیم , نمایندگان زن مجلس و بخصوص خانم دکتر عالی در تذکر دادن و سوال پرسیدن از وزراء کارنامه قابل قبولی دارند.
 
 
نطقهای آتشینی که در شهادت معلم شهید خاموش شد
 
هواداران و نزدیکان وی همواره از وی بعنوان بانوی نطق آتشین مجلس یاد میکنند و معتقدند حلیمه عالی با نطقهای آتشین خود بارها گره های کوری از مشکلات مردم و منطقه را حل کرده است , البته چند سخنرانی بسیارخوب ایشان گواه این مدعاست , اما در جریان شهادت معلم شهید سرگزی که در قصرقند به شهادت رسید , تنها حسینعلی شهریاری و سید باقر حسینی درمجلس تذکراتی شفاهی به مسئولین دادند و اعتراضات شدید الحنی نیز درمحافل عمومی و خصوصی دراین خصوص بیان داشتند و اما خبری از نطقهای آتشین ایشان نشد و سکوت وی دراین برهه زمانی و با توجه به اتفاقی که رخ داده بود و دل بسیاری از مردم را به درد آورده بود , موجبات نارضایتی و کم شدن محبوبیت وی را فراهم نمود.
وی اما بیش از دوهفته پس از شهادت رضا سرگزی در پی فشارهای افکار عمومی در تذکری شفاهی که در صحن علنی مجلس قرائت شد درخصوص ایجاد ناامنی های بوجود آمده به مسئولین تذکر داد.
 
index
 
 
لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=17008

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. متاسفانه نمایندگان ما فقط در فکر منافع جناحی و حزبی هستند و در این میان سیستان اصلا مطرح نیست ولی اگر جاده های علی آباد کتول خراب باشه با توجه به اینکه نماینده علی آباد کتول از اعضای هیئت مدیره جبهه پایداری می باشد ، سرکار خانم به وزیر راه در مورد خرابی جاده های علی آباد کتول مرتبا تذکر می دهند

 2. سلام
  عملکرد سرکار خانم دکتر در این ۳ سالی که گذشت چیز قابل گفتنی نبود تنها چیزهایی که در ذهن ها مانده قضیه افتتاح دستگاه ام ار ای بود و انتصاب سوال برانگیز جناب مهندس عالی به سمت ریاست اداره راه و شهرسازی زابل و زهک

 3. دستگاه ام آر آی هم که فقط اسمن افتتاح شده ولی شروع ب کارنکرده.

 4. وقتی از روی لج بازی واحساسات نماینده انتخاب میکنیم همینه فکر و منطق ما کجا رفته. خدا کنه تجربه شود

 5. آدم می مونه چی بگه والا!!!

 6. Harf khasi vase goftan nadashtin.Kash ehsasi harf nazanim.nemigam ishon movafagh bode .AMA Dar bede Heston siasi etefaghati miofte ke khobe Az on manzar tahlil konim.agarche kenar keshidan ………………….

 7. مردم سیستان عزیزم
  سلام
  وخدا قسم مشما هر بار که مره پو صندوق رای و خیله ساده بدون توجه و سوابق عملکرد رای مده تا روزه که ایجور بشه انتظار پیشرفت زابل مشمه ره ندشته بشه تا روزه که قومی قبیله ای رای بده تا روز که نماینده که راهی منه شان جایگاه و نفوذ که یگ نماینده متنه دشته بشه تو تصمیمات کلان نظام درک نکنه چهار سال عقبگرد منه مرسه سر خونه اول خا
  شمه ره به لفظ جلاله الله قسم مدا بره شهره که نمایندگان قدرتمند داره بررسی کنه حداقل 5 دوره نماینده بوده نه هر 4 سال یکه

 8. ضمن سلام و احترام به دوست بزرگوارم لورگ باغی بنده هم با نظر حضرتعالی موافقم.