گندم پرس : معصومه ابتکار ریاست سازمان محیط زیست کشور در صفحه اینستاگرام شخصی خود از رایزنی های گسترده با رئیس امور اجرایی دولت افغانستان ” عبدالله عبدالله ” برای احیای هامون خبر داد.

عبدالله عبدالله رییس امور اجرایی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در سفر به ایران با مقامات مختلف کشورمان دیدار و پیرامون مسایل گوناگون منطقه گفت و گو کرد

یکی از مسایل بسیار مهم مشترک بین ایران و افغانستان علاوه بر مسایل تجاری و اقتصادی، بحران فعلی هامون است که کل منطقه سیستان و حتی استان سیستان و بلوچستان را دچار چالش بزرگی نموده ، مواردی چون از بین رفتن کشاورزی، نابودی دامداری ها، گرد و غبارهای شدید، گسترش فقر و اعتیاد و در نهایت مهاجرت های گسترده که نیازمند چاره جویی ویژه ای از سوی دو کشور ایران و افغانستان می باشد.

ابتکار۲

با سفر عبدالله عبدالله به ایران احیای هامون به عنوان یک خواست عمومی بار دیگر به صدر مطالبات برگشت تا همگان چشم انتظار توافقی عملی برای احیای هامون هستند.

در همین زمینه معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست کشور در مطلبی کوتاه با اعلام رایزنی ها با عبدالله عبدالله برای احیای هامون نوشت : طی مذاکراتی که صبح دیروز با آقای عبدالله عبدالله رئیس امور اجرایی دولت افغانستان در تهران داشتم در مورد همکاری های محیط زیستی به ویژه در خصوص توان افزایی فنی و علمی در مراکز منطقه ای کنوانسیون های مهم بین المللی بازل، رامسر و اکو صحبت شد. همچنین برای احیای تالاب بین المللی هامون و همکاری برای تصویب این تالاب به عنوان پارک صلح بین مرزی در یونسکو قرار شد از آقای مصطفی ظاهر به عنوان عالی ترین مقام مسئول افغانستان در این زمینه دعوت به عمل آید تا ابعاد گوناگون کاری و عملیاتی موضوع در نشست کارگروه احیاء تالاب هامون در تهران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.