راه دشوار بی شناسنامه ها , ایرانیانی بدنبال هویت و اثبات ملیت

 • کد خبر : 19207
 • ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۱
راه دشوار بی شناسنامه ها , ایرانیانی بدنبال هویت و اثبات ملیت

شهرگندمــــ : شناسنامه مهمترین مدرک شناسایی و برتمامی جوانب زندگی افراد تاثیرگذار و در برخورداری افراد از امکانات رفاهی جامعه نقش بسزایی دارد.مشکل فاقدین شناسنامه در استان ما با توجه به وسعت و پراکندگی جمعیت و همچنین همجواری با دو کشور آسیب پذیر افغانستان و پاکستان , نسبت به دیگر مناطق و استانهای کشور بسیار […]

شهرگندمــــ : شناسنامه مهمترین مدرک شناسایی و برتمامی جوانب زندگی افراد تاثیرگذار و در برخورداری افراد از امکانات رفاهی جامعه نقش بسزایی دارد.
مشکل فاقدین شناسنامه در استان ما با توجه به وسعت و پراکندگی جمعیت و همچنین همجواری با دو کشور آسیب پذیر افغانستان و پاکستان , نسبت به دیگر مناطق و استانهای کشور بسیار حادتر و مشهود میباشد
براساس آمارهای رسمی و غیر رسمی شهرستانهای نیمروز , هیرمند , نیکشهر و . . . ساکنان بسیاری دارد که فاقد شناسنامه هستند.

paper_mache_plain_masks

اولین آسیبی که متوجه این افراد میشود دوری از تحصیل و سواد است که آسیبهای فراوانی را نیز برای جامعه بوجود آورده است.
در حال حاضر هیچ نهاد ، ارگان و یا سازمانى ، آمار دقیق و رسمی از بی شناسنامه ها دراستان ندارد , اما آنچه در ظاهر امر پیداست اینکه بسیارند افرادی که با این مشکل بزرگ دست و پنجه نرم میکنند.

 

تلاشهای چندین ساله و بدون نتیجه جهت دریافت شناسنامه
متاسفانه علیرغم تاکیدات مسئولین استان و کشور مبنی برحل مشکل بدون شناسنامه ها این معضل وجود دارد و افرادی که در پی دریافت شناسنامه هستند , بعضا دیده میشود سالهاست که در راهروهای ادارات درحال رفت و آمد هستند و هیچ پاسخی هم دریافت نمیکنند و هر روز یک مشکل و یک بهانه جدید به مشکلاتشان افزوده میشود.

گفته میشود افراد مشکوک تابعه پس از تائید شورای محل میتوانند اقدام به تشکیل پرونده جهت دریافت شناسنامه نمایند , اما آنچه درعمل دیده میشود اینگونه نیست و گاها دیده شده است که فردی مهر و تائید دهها شورای روستا را بهمراه خود دارد اما پاسخی دریافت نمیکند و حتی برای مطرح شدن پرونده اش در شورای تامین شهرستانها باید سالها منتظر بماند.

 

فردی در شهرستان هیرمند که تمامی راه حلها را طی کرده و اندرخم یک کوچه است
برای مثال فردی در شهرستان هیرمند سالهاست که تشکیل پرونده داده , ( پرونده پیش ازاینکه این بخش به شهرستان تبدیل شود در فرمانداری زابل تشکیل شده و حال هنوز درجریان است) وی علیرغم تائید شورای محل و معتمدین طایفه خود , آزمایشات DNA را نیز انجام و آزمایشگاه نیز رابطه فامیلی وی با افرادی که دارای شناسنامه هستند را رد نکرده است , اما وی هنوز اندرخم یک کوچه است و همچنان پس از سالها منتظر.

 

بچه هاى غایب و رها شده در خیابانها
حال کسانی که سن و سالی از آنان گذشته و به این شرایط عادت کرده اند به کنار , اما کودکانی که بدون شناسنامه درخیابانها حاضرند , بیش از همه درمعرض خطرقرار دارند .
از نظر اجتماعی به این کودکان که شناسنامه ندارند و اما آزادانه در شهر حضور دارند بچه های غایب میگویند , زیرا این بچه ها در سن رفتن به مدرسه قرار دارند اما به دلیل نداشتن شناسنامه نمیتوانند به مدرسه بروند و عمر خود را درخیابانها و درمعرض صدها خطر میگذرانند.

 

مسئولین جهت حل مشکل فاقدین شناسنامه از حالت شعار خارج شوند و چارچوبی معین تعریف شود

بنظر میرسد مسئولین امر از فرمانداران محترم گرفته تا مسئولین ثبت احوال جهت حل این معضل اساسی اهتمام بیشتری داشته باشند و از حالت شعاری خارج ,  تا بیش ازاین جامعه و افرادی که ایرانی الاصل هستند از بی هویتی رنج نبرد.
بی شک اگر یک سیکل مشخص برای این افراد تعریف شود هیچگاه چنین سردرگمی های بوجود نخواهد آمد.
فرد با درخواست اولیه به شورای محل مراجعه , پس ازتائید آن به بزرگان طایفه مورد نظر مراجعه کند و تائید آنها را نیز دریافت نماید و افرادی را که با آنان نسبت فامیلی نزدیک دارد را نیز در درخواست خود معرفی نماید.
فرماندار نیز بعنوان رئیس شورای تامین که مرجع اصلی رسیدگی به این مساله محسوب میشود نیز وی را جهت انجام آزمایشات راهنمایی و پس از دریافت آزمایش , شورای تامین درخصوص وی اظهار نظر و درصورتی که وی و شناسنامه دار شدنش برای جامعه مشکلی ایجاد نمیکند این مساله صورت گیرد و شناسنامه به وی تعلق گیرد و اگر هم قرار نیست شناسنامه ای به وی تعلق گیرد , حداقل پاسخی قابل قبول ارائه شود.

لینک کوتاه : https://gandomkhabar.ir/?p=19207

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. ممنون اما درست نیست که خبر ایرنارا تحریف کنید :
  http://www7.sb.irna.ir/fa/News/8138819/

  دزد ادبی متاسفم

  • سلام درپاسخ به دوست عزیز شهروند گرامی عرض کنم برای من خواننده خبر و امثال من مهم بازتاب موضوع ومشکل ومعضلات هست حال اگر بقول شما این خبر از جای دیگر انعکاس شده خوبه که دوست عزیزم به این نکته توجه کنی که وظیفه رسانه ها اطلاع رسانی وپیگیری اخبار هست ودردنیای امروز وعصر ارتباطات درج موضوع وخبر منحصر به یک منبع ورسانه نمی باشد دوست عزیزم ما سیستانی ها به شهر گندم افتخار نموده که بازگوکننده مسائل و اخبار سیستان هست ازشما دوست گرامی انتظار داریم در ادبیات که بکار می برید رعایت ادب ونزاکت را داشته باشد . خوبه که بجای کارهای تخریبی دست در دست هم بدهیم وبا همدلی و اتحاد به فکر عمران وابادانی شهرمان باشیم شهرگندم هم در این راه زبان گویای مردم سیستان هست . یاعلی

 2. سلام چقدر بی تربیت این احمق بعد این لینکی که گذاشته خطا می زند همچون مطلبی وجود ندارد جای تشکر دارد از رسانه تحلیلی شهر گندم بابت پیگیری ودردل های مردم سیستان که حرف اول را در منطقه می زند وثابت هم می کند ان شالا که مشکل این افراد فاقدین شناسنامه که هویت ملی هرفرد می باشد برطرف شود وفرماندار هیرمندهم جوابگویی این افراد باشد

 3. همی دانند که ایرانی بدون شناسنامه وجود ندارد. همه افغانی هستند که غیر قانونی در ایران زندگی کرده و بجای پاسپورت افغانی به دنبال شناسنامه ایرانی هستند. چند هزار نفر افغانی شناسنامه ایرانی دارند. همه اینها را گروههای سیاسی که می دانند افاغنه دارای شناسنامه از چه کسانی پیروی کرده و به چه کسانی را می دهد داده‌اند. این کار در گذشته شده است. دولت بحرین نیز برای از اکثریت انداختن شیعیان به خارجی های مثل خود تابعیت بحرینی می دهد. درود بر مسئولین ثبت احوال و امنیتی منطقه کشور که امنیت ملی خود را بخطر نیانداخته و به دنبال ایجاد موصلی در ایران نیستند
  با تشکر

 4. من هم با نظر روستایی موافق هستم. بعد اجرای چندین ساله طرحهای ثبت احوال برای سرکشی روستا به روستا وخانه به خانه در تمام نقاط استان ‘ بعید به نظر می رسد که افراد بدون شناسنامه در ایران وجود داشته باشند. اینهایی که خود را ایرانی فاقد شناسنامه می دانند اکثراَ مهاجرینی هستند که بدون مجوز وارد ایران شده اند ویا فرزندان افراد مهاجر غیر ایرانی هستند که با زنان ایرانی ازدواج شرعی اما غیرقانونی وثبت نشده داشته اند.که البته این زنان نیز تا زمانیکه در قید همسری مرد خارجی باشند تابعیت همسر (خارجی ) دارند. بنابراین مشکل فاقدین شناسنامه یک مشکل برای ایرانیان نیست که به ثبت احوال مربوط باشد. این افراد بدون شناسنامه نه خودشان ‘ نه پدرشان و نه جد پدریشان ‘ هیچ کدام شناسنامه ندارند‘ و هیچ مدرکی هم برای اینکه ثابت کنند ایرانی هست ندارند. فامیلهایی که برای آزمایش معرفی می کنند بعد از بررسی معلوم می شود آنها نیز یا شناسنامه مال خودشان نیست و یا اینکه درهنگام اخذ آزمایش ‘ به جای صاحب اصلی شناسنامه فرد دیگری آزمایش داده است. از آن گذشته اصلاَ موضوع دادن شناسنامه برای بزرگ سالان جزو وظیفه ثبت احوا نیست چون مجوز آن از سوی مقامات امنیتی باید اخذ شود وبعد ثبت احوال تشکیل پرونده برای او بدهد وتازه بعد ازاین همه مراحل موضوع در شورای تامین مطرح می شود و صدور شناسنامه ویا عدم آن به ثبت احوال اعلام می شود. یعنی در حقیقت برای کسانی که 18 سال بیشتر دارند و پدر آنها شناسنامه ندارد و یا شناسنامه کسی دیگری را برای خودش استفاده می کنند ‘ اداره ثبت احوال هیچ نقشی ندارد. شما را به خدا اینقدر به این ثبت احوالی ها بندگان خدا که مظلومانه زحمت می کشند شهید و مجروح می دهند و هر روز هم مورد سرزنش قرار می گیرند گیر ندهید.