تاریخ : سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 31 January , 2023

یک پزشک و ۱۸۰ هزار شهروند!/ از معطلی برای یک معاینه ساده تا چشم انتظاری تعیین جنسیت نوزاد

  • کد خبر : 33443
  • ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸

گندم پرس: در حالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ارتقاء زیر ساخت های بهداشتی و درمانی و افزایش امکانات و تجهیزات در اجرای موفقیت آمیز طرح تحول نظام سلامت در استان سخن می گوید که جمعیت ۱۸۰ هزار نفری شهرستان خاش باید ساعت ها چشم انتظار یک معاینه ساده باشند هر چند که از انتظار […]

گندم پرس: در حالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ارتقاء زیر ساخت های بهداشتی و درمانی و افزایش امکانات و تجهیزات در اجرای موفقیت آمیز طرح تحول نظام سلامت در استان سخن می گوید که جمعیت ۱۸۰ هزار نفری شهرستان خاش باید ساعت ها چشم انتظار یک معاینه ساده باشند هر چند که از انتظار معاینه ساده که بگذریم از معطلی مادران باردار پشت درب های سونوگرافی نمی توان سخن نگفت.
مراجعه ۱۵۰ بیمار به صورت شبانه روز به سونوگرافی خاش
رضا کرد رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) خاش در این خصوص با بیان اینکه یک پزشک سونوگرافی و رادیولوژی فعال در این شهرستان پاسخگوی خیل زیاد و پر جمعیت بیماران و مراجعان به کلینیک تخصصی و نیز بیمارستان را ندارد، عنوان کرد: این پزشک پر تلاش درخاش در لحظات مختلف شبانه روز ۱۵۰ نفر بیشتر و کمتر را ویزیت می کند و یک پزشک نمی تواند به تنهایی علاوه بر حضور در کلینیک در اورژانس بیمارستان نیز بیماران را معاینه کند.
وی با بیان اینکه از شهرهای خاش، سراوان و سیب و سوران بیماران زیادی به بیمارستان امام خمینی (ره) خاش مراجعه می کنند، اظهار داشت: جمعیت زیاد مراجعان سبب می شود که پزشک نتواند بهترین خدمات را به بیماران و نیازمندان ارائه دهد.

مراجعه ۷۰ درصدی مادران باردار برای تعیین جنسیت نوزاد
رئیس بیمارستان خاش ادامه داد: بالای ۷۰ درصد از مراجعان بخش سونوگرافی در این مرکز درمانی بانوانی هستند که برای تشخیص جنسیت فرزندان خود با پزشک ملاقات دارند و بدین سبب وقت زیادی از بیماران و فرصت واقعی خدمت پزشک را به هدر می دهند.
دکتر کرد اظهار داشت: مراجعه کنندگان در لحظات پایانی شب و بامداد روز بعد در مقابل کلینیک به صف می نشینند و طبق عادت و برنامه خود نسبت به جمع آوری دفترچه ها اقدام و آنها را تحویل کاربر می دهند و از این طریق شمار کثیری از افراد نیازمند و ساکنان نقاط روستایی و دور دست از دریافت خدمات باز می مانند.
وی گفت:حجم بالای مراجعان به بیمارستان و کلینیک تخصصی را بیماران سونوگرافی تشکیل می دهند که برای پیگیری و رفع کمبود پزشک، تسهیلاتی را به این افراد پیشنهاد دادیم اما این متخصصان از آمدن به خاش استقبال نمی کنند.
وی گفت: پیشنهاد می شود تحصیل کنندگان و متخصصان بومی خاش به شهر خود بازگردند و به همشهریان خود خدمت رسانی کنند.

حداقل ۴ متخصص سونوگرافی برای خاش نیاز است
دکتر کرد گفت:حداقل چهار متخصص سونوگرافی برای خاش نیاز است که برای حل این موضوع با حمایت دولت سهمیه ای از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ شده که امیدواریم پزشکان برای حضور در خاش تصمیم بگیرند.
وی فعال کردن بخش سونوگرافی در مطب های خصوصی و نیز درمانگاه تامین اجتماعی را از خواسته های به حق مردم خاش عنوان کرد.
روزانه صدها نفر برای درمان خود به بیمارستان امام خمینی (ره) خاش مراجعه می کنند که با توجه به موقعیت این شهرستان در مسیر کریدور محور توسعه شرق کشور و حجم بالای سوانح جاده ای و افزایش جمعیتی آن نیاز به ایجاد و راه اندازی یک بیمارستان جدید و نیز فعالیت بیمارستان تامین اجتماعی ضروری است.
با این وجود مشکلات درمانی و کمبود امکانات تنها در شهرستان خاش نیست بلکه بسیاری از شهرها و مناطق استان شاهد بسیاری از کمبود ها هستند به طوری که برخی شهروندان برای معالجه خود باید هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها صبر کنند تا بتوانند به نزد پزشک برسند./عصرهامون

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=33443
  • دیدگاه‌ها برای یک پزشک و ۱۸۰ هزار شهروند!/ از معطلی برای یک معاینه ساده تا چشم انتظاری تعیین جنسیت نوزاد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.