گندم پرس: متن کامل خطبه ی دوم ۲۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ نمازجمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا ـ امام جمعه شهرستان زابل به شرح به استحضار شما شهروندان گرامی می رسانیم. حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا در ابتدا گفت: یکشنبه ۲۳خرداد۶ رمضان المبارک سالروز فرمان حضرت امام […]

گندم پرسمتن کامل خطبه ی دوم ۲۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ نمازجمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا ـ امام جمعه شهرستان زابل به شرح به استحضار شما شهروندان گرامی می رسانیم.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا در ابتدا گفت: یکشنبه ۲۳خرداد۶ رمضان المبارک سالروز فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی ( ۱۳۵۹ه ش) است ؛ همان طوری که در حمله ی نظامی نیازمند به مجاهدت ، مجاهدین و رزمنده است در حمله و هجمه ی فرهنگی و در واقع جنگ نرم ، هم نیاز به وجود رزمنده و مجاهد داریم.

وی گفت: در سال ۵۷ انقلاب کردیم و نظام کثیف طاغوت و ستم شاهی را سرنگون ساختیم و در ضمن آن و بعد از آن با جدّیت بیشتری انقلاب فرهنگـی انجام دادیم، خیلی تلاش ها انجام شد تا ساختـار فرهنگی کشور که غـرب ایجاد کرده بود و تخریب فرهنگ اصیل اسلامی را در این کشور انجام داده بوداز بین ببریم و بازسازی کنیم و خیلی کار هم هنوز مانده است.

کیخا گفت: یک زمان هجمه ی دشمن جنگ سخت و حمله ی نظامی و فتح سرزمین جغرافیایی است که در این صورت یک جهاد اصغر نیاز داریم که مردم و ملت غیور ایران نشان دادند که چگونه در جهاد اصغر می توانند مشت محکمی در دهان دشمن بزنند و زمان دیگـر هجمه ی دشمن بصورت جنگ نرم و فرهنگی است که برای این هجمه جهاد فرهنگی لازم است .

وی افزود: جنگ نرم یعنی اینکه دشمن به سرزمین دلها ، باورها و اعتقادات حمله می کند و می خواهد کاری انجام دهد که دیگر فرهنگ ناب اسلامی در ذهن فرزندان این مملکت موجود نباشد و دیگر میر حُسینی ها ، همت ها و حسین فهمیده ها در این کشور تربیت نشوند و این جنگ فرهنگی یست و ما در این جنگ هم به مجاهد نیاز داریم.

امام جمعه شهر زابل گفت: دشمن با لطایف الحیل تلاش دارد در زمینه های اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگــی و …. در کشور نفوذ کند و ما باید با هوشیاری کامل برنامه های دشمن را رصد و مهندسی معکوس انجام دهیم.

وی گفت: ما از حمله و تحریم دشمن هراسی نداریم و در بازه های زمانی با مدیریت صحیح می توانیم از تحریم ها به منزله فرصت نگاه کنیم اما آن چیزی که واقعاً ما را می ترساند بنا به فرمایش امام راحل (ره) وابستگــی فرهنگی است، مسئولین و خانواده ها این موضوع را واقعاَ جدی بگیرند و عزیزانی که قصد انجام کار خیر دارند این موضوع را جدی بگیرند .

امام جمعه زابل گفت: کار خیر فقط ساختن بیمارستان و مدرسه نیست ، کار خیر این است که خیرین بودجه های خود را سمت اشتغالزایی سوق دهند ؛ کـار فرهنگی باید با مطالعه و کار فکــری انجام گیرد و در وهله ی اول حوزه و دانشگـاه این وظیفه بر دوش آنهاست ، دشمن از راه های گوناگون ورود می کند و با یک لشکر عظیم یک حمله ی فرهنگـی وسیعی را شروع کرده است و ما باید در انجام کار فرهنگی با هم متحد باشیم و یک چشم انداز کار فرهنگی را برای هم تقسیم و به سمت آن هدف متحدانه و یکپارچه حرکت کنیم.

وی افزود: دشمن برای خانواده ها ، رواج بی بندوباری و بی حجـابی جامعه برنامه دارد ؛ برای کودک ، نوجوان و جوان مخصوصا برنامه دارد، برای رواج فسـاد جنسی در جامعه برنامه دارد.

وی گفت: یکی از برنامه های دُشمن قبح زدایی از جشن های مُختلط است می خواهد قبح اینکه زن و مرد در کنار هم شادی کنند ریخته شود این یعنــی فســاد ؛ مراسمات عروسی هایمان باید طوری باشد که هم شـادی در آن باشد و هم مسائل شـرعـی رعایت گردد ، اگـر ما در جامعه مشاهده کنیم که رقص ها وچوب بازی مُختلط که نظیر و سابقه نداشته در این سرزمین دارالولایه سیستان که به غیرت مشهور بودند ما مشاهده می کنیم جشن های برگزار می شود که زن و مرد در کنار برقصند و چوب بازی کنند به بهانه ای شادی ؛ این برای ما ننگ است .

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخاگفت: برای مُعرفی فرهنگ سیستان در تالارهای بزرگ تهران و مشهد صرف برگزاری چوب بازی و رقص و پای کـوبی مختلط راه بیندازیم کافی نیست و بگوییم این فرهنگ سیستان است که می خواهیم منتقل کنیم ، موسیقی محلی فقط یک قسمت از فرهنگ سیستان است که در مقیاس جهانی حرف برای گُفتن دارد ؛ اینکه ما گفتیم کُنسرت به سبک غــربی در این شهر اجرا نشود که جا دارد بنده از مسئول محترم ارشاد که همکاری داشتتند تشکر کنیم این است که ما برای موسیقی مان هم جایگاه و ارزش قائل هستیم ؛ موسیقی غـرب زیر ساخت های اعتقادی ما را هدف قرار داده است .

وی در ادامه گفت: فرهنگ اصیل سیستان را اگر بخواهیم در کل ایران معرفی کنیم یکی از شاخصه های سیستان دارالولایه بودن آن است ، مهد علم و تمدن و رشد است ؛ علم چندین هزار ساله دارد ، همین الان ما در بین مراجع از اهالی سیستان داریم ؛ سیستان شخصیتی به مثل شهید مطهری سیستانی دارد و اینگونه باید سیستان معرفی شود .

وی افزود: کـار فرهنگی حتما باید با مطالعه انجام گیرد و اثر ماندگار داشته باشد ، امیدواریم که یکپارچگی خودمان را از دست ندهیم و متحد باشیم ، مایی که دشمن متحد داریم می بایست بیش از تمامی ملل ها اتحاد خودمان را داشته باشیم.

کیخا در ادامه گفت: در زمینه ی کـار فرهنگی نگاه اولمان به حوزه و دانشگاه است ، در زمینه ی کـار فرهنگی نگاه ویژه مان به رسانه هاست ، رسانه های عزیز و دوستان اهل قلم ، فکر و اندیشه در این مقوله قلم بزنند و کار فرهنگی در عنواین سایت ها و تیترهاشان باشد ؛ مسئولین کشوری و لشکــری بودجه ها را به سمت کـار فـرهنگی سوق بدهند و نگذارند هدر بروند .

امام جمعه شهر زابل گفت: پنجشنبه ۲۷خرداد  ۱۰رمضان المبارک وفات حضرت خدیجه (س ) است ، اولین بانویی که به پیامبر اکرم (ص) ایمان آوردند و پشتیبان سیاسی و اقتصادی پیامبر اکرم (ص) بودند.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخاگفت: پنجشنبه ۲۷خرداد سالروز فرمان حضرت امام خمینی (ره ) مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی در  ۱۳۵۸ه.ش و روز جهاد کشاورزی است که روز جهاد و هفته جهاد کشاورزی را به همه ی جهادگران عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنیم ؛ در سیستان کارهای خوبی از طرف این اداره صورت گرفته است ؛ از مسئول طرح آبیاری ۴۶ هـزار هکتار تقاضا داریم که هر چه سریع تر طـرح پایلوت و آزمایشی این طـرح که قرار است در شهرستان هـامون اجـرا شود و با تاخیرات ویژه و گفتند که تا پایان سال ۹۴ افتتاح می شود و هنوز هم خبری از افتتاح آن نیست ان شاء الله در این زمینه هرچه سریعتر کار افتتاح این طرح را می تواند ابهامات در پیشرو را هم برطرف سازد اقداماتی انجام بگیرد و اساتید دانشگـاه و متخصصین فن سوالاتی دارند که ان شاءالله جلساتی گرفته شود و ابهامات برطرف شود.

کیخا گفت: فرهنگ پشت میز نشستن را از جامعه دور کنیم و بدانیم که شغل پیدا کردن این نیست که در اداره ی مشغول بکار شویم ، شغل وجود دارد اما باید فکر کار کند و بدانیم که کشور الان نیاز به تولید دارد و در برویم در مقوله های کشاورزی ، دامداری ، شیلات ، صنایع دستی و..  فعالیت کنیم .لزوم همکاری جامعه در جهت استفاده کالای تولید داخل را داشته باشیم ، فرهنگ استفاده از تولید داخل توسعه پیدا کند.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه شهر زابل در پایان خطبه دوم گفت: در پایان عرایضم سخنی هم با مسئول مُحترم اداره برق شهرستان زابل داشته باشیم ، با توجه به گرمای خاص سیستان ، توجه بیشتری به میزان قطع شود ؛ خیلی از مردم مُعترض هستند و از دستگاه هایی که به خـاطر نوسان برق سوخته است شکایت دارند.

وی در ادامه گفت: در همین هفته مسئول محترم اداره برق شهرستان زابل جلسه ای با اصحاب رسانه بزارید و به سوالات جامعه پاسخ بدهید که ان شاء الله ماهم در خُطبه هفته ی آینده نتیجه را به مردم عزیز ابلاغ می کنیم .

کیخا افزود: چرا با وجود شرایط ویژه آب و هوایی در سیستان و نام گذاری آن به عنوان آلوده ترین شهر جهان تخفیف در تعرفه آب و برق در سیستان صورت نمی گیرد .

امام جمعه شهر زابل گفت: چرا با وجود مشکل ریزگردها مردم سیستان به دلیل بالا بودن تعرفه آب و برق حق استفاده از اسپیلت و کولر گازی را ندارند.

وی در ادامه گفت: این قول تخفیفی که برای برق دادند در قبوض برق مشاهده نمی شود مردم ما در گفتار نمی خواهند که مشکلی حل شود می خواهند سر سفره دیده شود در قبوض برق تخفیف نمایان شود .

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه