تاریخ : شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱ Saturday, 4 February , 2023

قابل توجه مدیران محیط زیست :۶ نفر مجروح براثرحمله گراز های وحشی به کشاورزان نیکشهری

  • کد خبر : 33756
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
قابل توجه مدیران محیط زیست :۶ نفر مجروح براثرحمله گراز های وحشی به کشاورزان نیکشهری

گندم پرس : سال هاست به علت بی توجهی و فقدان قانون جامع و کامل در حوزه محیط زیست ، اراضی کشاورزی مزارع این شهربه ویژه حاشیه رودخانه کاجو به عرصه ی تاخت و تاز و جولانگاه گرازهای وحشی تبدیل شده است. این حیوانات که زیستگاه اصلی آنها حواشی رودخانه کاجو و جنگل ها است […]

گندم پرس : سال هاست به علت بی توجهی و فقدان قانون جامع و کامل در حوزه محیط زیست ، اراضی کشاورزی مزارع این شهربه ویژه حاشیه رودخانه کاجو به عرصه ی تاخت و تاز و جولانگاه گرازهای وحشی تبدیل شده است.
این حیوانات که زیستگاه اصلی آنها حواشی رودخانه کاجو و جنگل ها است با یورش دسته جمعی به مزارع، محصولات زراعی را که با زحمات طاقت فرسای کشاورزان به بار نشسته است بی رحمانه درو می کنند.
اغلب کشاورزان این منطقه به دلیل هجوم گرازهاازکشاورزی دست کشیده وتعدادی از آنان براثرمقاومت باحیوانات وحشی دچارصدمه شدند.

۶ کشاورز هیچانی زخمی شدند
روز گذشته  تعدادی گراز به زمین های کشاورزی در روستای هیچان نیکشهر در سیستان و بلوچستان حمله کردند که به گفته محمد بلوچ زهی، بخشدار مرکزی نیکشهر، حمله یک قلاده گراز به تعدادی از کشاورزان روستای هیچان  ۶ نفر مجروح شدند که بلافاصله به همراه مسئولان و تیمی از کارشناسان محیط زیست در محل حادثه حضور یافتیم تا به بررسی زوایای این حادثه بپردازیم.
وی گفت: پس از بررسی های لازم و چگونگی حمله گراز به اهالی روستای هیچان و بازدید از صحنه حادثه و همچنین برآورد خسارات وارده جانی و مالی به کشاورزان، خبر رسید که در پایین دست نخلستان گراز وحشی به یکی دیگر از اهالی روستا که در حال آب تنی در رودخانه بوده حمله و او را از ناحیه ران و پا بشدت زخمی کرده است. این مصدوم به بیمارستان محمد رسول ا… نیکشهر اعزام شد.

خسارات وارده توسط محیط زیست استان پرداخت می شود
بلوچ زهی ادامه داد: مراحل رسیدگی به مجروحان در بیمارستان انجام شده است. همچنین طی تماسی با مدیر کل محترم حفاظت از محیط زیست استان خواستار پرداخت خسارات وارده و تمامی هزینه های درمان این بیماران شدم. مدیر کل این قول را داد تا تمام هزینه ها و خسارات وارده پس از برآورد را پرداخت کند.
بخشدار مرکزی نیکشهر گفت: بنا بر اظهار نظر کارشناسان محیط زیست شهرستان این نوع حمله گرازها که منجر به زخمی شدن ۶ نفر شود، تاکنون بی سابقه بوده چون گرازها از انسان فرار می کنند. کارشناسان محیط زیست در حال بررسی حادثه هستند تا چرایی حمله کم نظیر گراز به مردم روستا را بیابند.

در تماسی که جهت پیگیری و رفع معضل حمله گراز ها با سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان داشت، وی در حال حاضر در جلسه و قادر به پاسخگویی نبود که این پایگاه خبری همچنان پیگیر برنامه های این سازمان برای رفع این معضل خواهد بود.
هر چند شهریور ماه ۹۴ بود که مدیر محیط زیست نیشکهر جهت مقابله با این معضل اقدام به حصار کشی و مقاوم سازی زمین های کشاورزی کرد اما همچنان شاهد حمله این حیوان موذی به مزارع کشاورزان هستیم.
گفتنی است هر سال گرازها با حمله به زمین های کشاورزی و باغات نیکشهر و شهرهای اطراف، خسارت های زیادی به کشاورزان وارد می کنند،‌ از جمله از ریشه دراوردن درختان تنومند انبه، مرکبات و درختان خرما. تاکنون برای رهایی از حمله گرازها به باغات و مزارع هیچگونه چاره مناسبی اندیشیده نشده است. پیش بینی می شود با توجه به خشکسالی های اخیر روز به روز دامنه خسارات بیشتر شود./عصرهامون

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=33756

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. گندم پرس چرا وقتی اطلاعات کامل نداری ، تجزیه و تحلیل می کنی ؟
    بله گرازها همیشه از انسان فرار می کنند ولی اگر شخصی به توله های ماده گراز نزدیک شود با برخورد بسیار خشن و تهاجمی ماده گراز مواجه می شود و آن شخص صدمات جبران ناپذیری متحمل می شود !
    پس کشاورزان عزیز توجه فرمایند که به توله های ماده گراز نزدیک نشوند