تاریخ : سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023

کتاب “فرصت‌های ابری”، مجموعه شعر حسین شادمهر منتشر شد

  • کد خبر : 33746
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۵۴
کتاب “فرصت‌های ابری”، مجموعه شعر حسین شادمهر منتشر شد

گندم پرس: حسین شادمهر شاعر سیستانی  در گفتگو باخبرنگارماضمن اعلام این خبر گفت : «فرصت‌های ابری» عنوان اولین مجموعه از شعرهای اینجانب است که از سوی نشر مایا منتشر شده و همزمان با برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روانه بازار کتاب شده است. حسین شادمهر در خصوص معرفی خود  و سابقه فعالیت‌های ادبی خود افزود: […]

گندم پرس: حسین شادمهر شاعر سیستانی  در گفتگو باخبرنگارماضمن اعلام این خبر گفت : «فرصت‌های ابری» عنوان اولین مجموعه از شعرهای اینجانب است که از سوی نشر مایا منتشر شده و همزمان با برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روانه بازار کتاب شده است.

IMG_20160509_074115

حسین شادمهر در خصوص معرفی خود  و سابقه فعالیت‌های ادبی خود افزود: بنده متولد سال ۱۳۵۴ در شهرستان مینودشت استان گلستان هستم. افتخار دارم که اصل و نسب من به دیار سیستان برمی‌گردد. دوران تحصیل ابتدایی تا دبیرستان را در همان شهرستان گذراندم و سپس برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع به تهران آمدم. تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک ادامه داده‌ام و اکنون نیز به عنوان مهندس صنایع و مدیر برنامه‌ریزی در یک شرکت تولیدی در تهران مشغول به کار می‌باشم.

بنده به دلیل علاقه‌ای که به شعر و ادبیات داشتم از سنین نوجوانی فعالیت در این زمینه را آغاز کردم؛ از طریق مکاتبه‌ای اشعار خود را برای اساتید شعر در تهران می‌فرستادم و از نقد آنها استفاده می‌کردم. در مسابقات شعر دانش‌آموزی و استانی مقام برگزیده را کسب کردم و بسیاری از شعرهای اینجانب در رسانه‌ها و جراید منتشر شده است. ادامه تحصیلات آکادمیک در رشته‌های مهندسی و مدیریت، هیچگاه از علاقه من به ادبیات کم نکرد؛ سعی کرده‌ام بیشتر قالب‌های شعری را بیازمایم و بیشتر شعرهای من در قالب رباعی، دوبیتی، غزل و شعر نو می‌باشد که در شش عنوان کتاب آماده انتشار می‌باشد و کتاب «فرصت‌های ابری» اولین مجموعه چاپ شده از آن می‌باشد.

وی افزود: این مجموعه شامل ۱۴۰ دوبیتی می‌باشد که در مضامین عاطفی، اجتماعی و آیینی سروده شده است. شاعر مجموعه «فرصت‌های ابری» اضافه کرد: قالب دوبیتی از قالب‌های کهن شعر پارسی می‌باشد و از دیرباز بیانگر عواطف و احساسات قشر عامه مردم بوده، زمانی که شاعران از قصیده برای مدح و ستایش درباریان  و شاهان استفاده می‌کردند؛ مردم کوچه و بازار با سرودن انواع دوبیتی‌های دلنشین حرف دل خود را منتشر می‌کردند و عمق نفوذ این اشعار آنچنان در بین مردم زیاد بوده است که سالها سینه به سینه نقل شده است. هنوز هم آوای دوبیتی‌ها و رباعی‌هایی که از زنان و مردان سیستانی در مراسم جشن عروسی و ارتحال عزیزانشان شنیده‌ام در گوش من است. قالب دوبیتی اگرچه کوتاه است اما در نهایت ایجاز، بیشترین بار معانی و زیبایی را به مخاطب منتقل می‌کند.

لازم به ذکر است، مجموعه شعر «فرصت‌های ابری»، در ایام برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات مایا قابل تهیه می‌باشد و به زودی در شبکه کتابفروشی سراسر کشور و همچنین فروش اینترنتی توزیع می‌شود. 

در پایان سه قطعه شعر از این مجموعه را که برای سرزمین سیستان سروده شده،  با هم می‌خوانیم:

مبادا وحشت و افیون ببینم              
                                              دل این مردمان را خون ببینم

خدا! پر آب باشد هیرمندش              فراوان آب در هامون ببینم

                                 ***

خدا! این ابر باران تو باشد               
                                              به بارش در بیابان تو باشد

خدایا که پرستو بازگردد                  
                                              به هامون باز مهمان تو باشد

***
تو خونگرمی، تو از اهل کویری        
                                               دل تفتیده‌ام را بادگیری

دلت گرم و بزرگ و مهربان است     
                                                مرا ای کاش، آغوشت بگیری

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=33746

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. لطفا چند تا شعر از شادمهر عقیلی هم بگذارید تا روحیه مردم شاد شود