دادستان زابل با توجه به مضرات و استفاده از مواد مخدر توهم زا در قلیان ها با تایید دانشگاه علوم پزشکی خبر از دستور پلمپ محل هایی که در آن قلیان عرضه می شود، داد.     گــنـــدم خــبـــر : آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی […]

دادستان زابل با توجه به مضرات و استفاده از مواد مخدر توهم زا در قلیان ها با تایید دانشگاه علوم پزشکی خبر از دستور پلمپ محل هایی که در آن قلیان عرضه می شود، داد.

 

 

گــنـــدم خــبـــر : آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو ندارد بلکه به دلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می‌گردد. 

 

 

مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از قبیل قیر یا دوده (سرطان زا)، منوکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین (ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است. 

 

 

در قلیان، نامرغوب بودن تنباکو، درجه حرارت بالا، تولید گاز منوکسید کربن ناشی از سوختن ناقص زغال آتشدان (احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می‌دانند در واقع از گاز منوکسید کربن می‌باشد). 

 

 

مکشهای ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماریهای ریوی، سرطانهای مختلف از جمله سرطان لب، ریه، معده و مثانه می‌گردد. 

 

 

تنباکوهای تحت عناوین میوه‌ای، عطری و اسانس دار نه تنها بی‌ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک (ترکیبات حلقه‌ای) موجود در آن‌ها در اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زایی و سمی فوق العاده‌ای پیدا می‌کنند. 

 

 

به علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف اینگونه تنباکو‌ها نسبت به تنباکوهای معممولی باعث گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آن‌ها خواهد شد.

 

 

مصرف قلیان در اماکن سربسته (مانند سفره خانه‌های سنتی، قهوه خانه‌ها و…) عوارض آن را دو چندان خواهد کرد و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد. 

 

 

همچنین استفاده از قلیان بصورت مشترک خطر انتقال بیماری‌های عفونی را نیز در پی خواهد داشت.

 

 

دادستان زابل در گفت و گو با گــنـــدم خــبـــر  بیان کرد: با توجه به مضرات و استفاده از مواد مخدر توهم زا در و قلیان ها با تایید دانشگاه علوم پزشکی دستور پلمپ محل هایی که در آن قلیان عرضه می شود صادر گردید.

 

 

وی خاطر نشان کرد: تا به حال حدود ۲۰ واحد پلمپ گردیده اند.

 

 

سرگزی خطاب به خانواده ها عنوان کرد: نسبت به حضور فرزندان خود در چنین مکانهایی حساس و از مراجعه آنان به چنین مکان هایی جدا جلوگیری نمایید.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه