در حالی استاندار سیستان و بلوچستان از سیل به‌عنوان یک نعمت یاد می‌کند و آن را نجاتگر استان از خشکسالی می‌خواند که از ۶ میلیارد مترمکعب آب جاری‌شده از باران‌های اخیر تنها یک درصد پشت سدها ذخیره و مابقی از کشور خارج شده است.       به گزارش گـنــدم خـبــر  به نقل از خبرگزاری تسنیم از زاهدان، […]

در حالی استاندار سیستان و بلوچستان از سیل به‌عنوان یک نعمت یاد می‌کند و آن را نجاتگر استان از خشکسالی می‌خواند که از ۶ میلیارد مترمکعب آب جاری‌شده از باران‌های اخیر تنها یک درصد پشت سدها ذخیره و مابقی از کشور خارج شده است.

 

 

 

به گزارش گـنــدم خـبــر  به نقل از خبرگزاری تسنیم از زاهدان، استاندار سیستان و بلوچستان در بیشتر مصاحبه‌های اخیر خود با رسانه‌ها سعی کرد به‌جای پرداختن به مشکلات هزاران نفر از مردم وحشت‌زده از سیل و بی‌خانمانی، تنها عنوان کند “کفران نعمت نکنید، سیل نعمت است و باید خدا را شکر کرد”.

 

 

علی‌اوسط هاشمی ۲ روز قبل به خبرنگار تسنیم گفته که بارندگی‌های اخیر سدهای جنوب استان را پرآب و وضعیت اضافه برداشت ۶۰۰ میلیون مترمکعبی از سفره‌های آب زیرزمینی جنوب استان را نیز جبران کرده است.

 

 

این در حالی است که مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفته که بارندگی‌های اخیر تنها ۸ درصد حجم آب سدهای استان را افزایش داده و هنوز ۵۰ درصد از حجم این سدها خالی است.

 

 

اتابک جعفری به‌دلیل اوضاع اسفناک خشکسالی و خالی بودن ظرفیت ۵۰درصدی سدهای استان از مردم سیستان و بلوچستان خواسته که در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

 

 

آمارسازی‌های استاندار دولت تدبیر به اینجا ختم نمی‌شود؛ وی در یکی از گفت‌وگوهایش با شبکه خبر و همچنین مدیر ستاد مدیریت بحران استان بارها و بارها در مصاحبه‌های متعدد از بازگشایی تمام محورهای مواصلاتی که بر اثر سیل مسدود شده خبر داده‌اند اما برخی مسئولان محلی در جنوب سیستان و بلوچستان گفته‌اند که هنوز ۲۶ مسیر روستایی به‌سبب وقوع سیلاب‌های اخیر بسته است.

 

 

به‌گفته مسئولان محلی بیشتر این مسیرها در شهرستان‌های سیل‌زده دلگان، کنارک و نیکشهر است و علاوه بر آن دو مسیر اصلی دلگان به جلگه و چاهان به زرآباد نیز به‌دلیل حوادث اخیر مسدود است.

 

 

۶ میلیارد مترمکعب آب باران از کشور خارج شد

تأسف‌بارترین آمارسازی‌های استاندار به برطرف کردن مشکل خشکسالی ۱۸ساله سیستان و بلوچستان با باران‌های اخیر بازمی‌گردد. علی‌اوسط هاشمی در این باره در گفت‌وگو با بخش خبر ساعت ۱۴ سیما طوری وانمود کرد که با سیل اخیر اکثر سفره‌های زیرزمین، چاه‌ها و ۴۰۰ قنات خشک‌شده استان احیا شده است.

 

 

 

وی همچنین گفته که “قبل از سیل، سیستان و بلوچستان با ۱۸ سال خشکسالی درگیر بوده و به‌زحمت می‌توانست آب شرب مردم را تأمین کند، اما حالا وضعیت خیلی خوب است”.

 

 

 

به‌گفته اعضای ستاد هماهنگی مدیریت بحران با باران‌های اخیر ۶ میلیارد مترمکعب آب در استان جاری شده که متأسفانه به‌گفته استاندار سیستان و بلوچستان ۸۰ میلیون مترمکعب آن پشت سدها ذخیره شده و تقریباً همه مابقی این آب‌ها یا به دریا ریخته یا از کشور خارج شده است.

 

 

 

این ۸۰ میلیون مترمکعب آب، نزدیک به یک درصد از آب دریافت شده از بارش اخیر است و متأسفانه زیرساخت‌های ذخیره آب در سیستان و بلوچستان آن‌قدر ضعیف بوده که نتوانسته این آب‌ها را مهار کند.

 

 

 

۸۰ میلیون مترمکعب آب کم‌حاصل

اما بخشی از همین آب‌های ذخیره شده پشت سدهایی قرار دارد که فاقد شبکه انتقال آب است و عملاً نمی‌توان از آن استفاده کرد. رئیس خانه کشاورز ایران در این رابطه به رسانه‌ها گفته که سد “پیشین” در شهرستان سرباز و سد “زیردان” در جنوب استان ۱۲ سال است که بهره‌برداری شده اما شبکه انتقال آب ندارد، این یعنی زمینه انتقال آب به شهروندان و کشاورزان فراهم نیست و این آب بدون استفاده است.

 

 

 

اما نکته تأسف‌بارتر را اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛ وی گفته که اگر ساخت سد “کهیر” به‌موقع به اتمام می‌رسید، با سیلاب‌های اخیر ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب پشت آن ذخیره می‌شد که متأسفانه اکنون از دست رفته است.

 

 

 

به‌گفته این مسئول، ساخت این سد در مراحل پایانی خود به سر می‌برد و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه