به گزارش گـــنـدم خـبـــر: همایش تجلیل از اولین امام جمعه سیستان در ۱۴۰ سال قبل در بنجار، حضرت آیت الله علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری با حضور نماینده ولی فقیه در استان ، برخی مدیران کل، مسئولین و حضور پرشور مردم در مسجد جامع شهر بنجار برگزار شد.       امام جمعه شهر […]

به گزارش گـــنـدم خـبـــر: همایش تجلیل از اولین امام جمعه سیستان در ۱۴۰ سال قبل در بنجار، حضرت آیت الله علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری با حضور نماینده ولی فقیه در استان ، برخی مدیران کل، مسئولین و حضور پرشور مردم در مسجد جامع شهر بنجار برگزار شد.

 

 

 

امام جمعه شهر بنجار: هدف همایش این است که ذهن مسولان را معطوف به مردم سیستان بعد از ۱۸ سال خشکسالی کنیم

 

امام جمعه معزز شهر بنجار ضمن خوش آمدگویی به مهمانان حاضر در همایش به سرزمین سیستان اشاره کرد و گفت: سیستان سرزمین اولین هاست و ما به غیر از مرحوم علی اکبر امام جمعه سیستانی و این شخصیت عالی مقام شخصیت های دیگری هم داریم که باید برایشان همایش ها برگزار گردد.

 

 

وی به اهداف این همایش و قدمت سیستان اشاره کرد و گفت: هدف این است که ذهن مسولان را معطوف کنیم که مردم سیستان بعد از ۱۸ سال خشکسالی نباید کوچ کنند و بروند.

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین پارسا گفت: منطقه آزاد، مرز، تالاب هامون، پاس مرزی این مسایل را مدیریت کنند و حداقل یکی دو مورد از مشکلات مردم را حل و احیا کنند تا دچار کوچ و فقر اقتصادی و مسایل و معضلات مختلف فرهنگی، اجتماعی مردم و غیره نشویم.

 

 

 

وی به برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: ایجاد ظرفیت و پتانسیل برای منطقه سیستان با برگزاری این همایش، کاهش ناهنجاری های اجتماعی، تعیین سبک زندگی اسلامی، تقویت دینی، عقلانی ،سیاسی، اخلاقی و موضوعات اجتماعی که سنگر نماز جمعه می تواند بهترین جا برای بیان آنها باشد.

 

 

فرماندار ویژه زابل: معرفی ظرفیت ها و توانمندی ها وظیفه همه ماست

 

فرماندار ویژه شهرستان زابل ضمن خوش آمد گویی به مهمانان از برگزار کنندگان این همایش تشکر کرد و گفت: وظیفه ما در هر لباس و مقامی در وهله اول این است که ظرفیت ها و قابلیت و توانمندی های فردی و اجتمای، انسانی و غیر انسانی را بخوبی معرفی و اعلام کنیم.

 

 

 

هوشنگ ناظری گفت: عده ای سعی دارند سیستان را شهر مرده ها و ارواح معرفی کنند و وظیفه ماست که با معرفی خوب و شایسته سیستان این ذهنیت را از بین ببریم.

 

 

وی بیان کرد: مفاخر و انسان های ارزشمندی داشتیم و در عصر کنونی نیز ما انسان ها و بزرگانی داریم که جا پای مفاخر گذشته می گذارند و این استعداد را منطقه به شایستگی دارد.

 

 

وی به وجود ظرفیت ها و توانمندی ها که معرف یک منطقه است اشاره کرد و گفت: در ۱۴۰ سال قبل نماز در بنجار و منطقه سیستان برگزار می شده و نماز جمعه خود پیام آور و نشان دهنده سطح آن مردم است و این موضوع را مردم بنجار حداقل در ۱۴۰ سال قبل اثبات کردنددکه در این منطقه نماز جمعه و به اقامه نماز جمعه می پرداختند و این بعنوان یک ارزش برای منطقه و توانمندی است که ثبت شده است.

 

 

 

وی به هدف از برگزاری این همایش و معطوف کردن نگاه ویژه به منطقه سیستان اشاره کرد و گفت: اگر مقام معظم رهبری نام سیستان را می برند نشان از توجه ایشان به این منطقه است و با توجه ویژه رهبری پروژه های بزرگی در سیستان اجرا شده و در حال اجرا است.

 

 

 

وی اظهار داشت: تلاش های زیادی در بخش های مختلف گاز، راه، کشاورزی، آب و خاک و بقیه موارد انجام شده است که در آینده نه چندان دور تولیدات و ارزش های خود را در منطقه نمایان می کند.

 

 

وی گریزی به جلسه شب گذشته کمیته آب با حضور معاون اول رئیس جمهور زد و گفت: استاندار در کمیته آب کشور با حضور معاون اول ریاست جمهوری و ابتکار رئیس محیط زیست، مسایل سیستان را پیگیری کردند که سریعتر به نتیجه برسد.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان: فتوای تاریخی مرحوم شیخ علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری انگلیسی ها را زمین گیر کرد

 

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: خرسندیم که به همت امام جمعه بنجار و فرماندهی سپاه در راستای تجلیل از عالم گرانقدر ،امام جمعه شریف این دیار مرحوم آیت الله شیخ علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری همایش این بزرگوار برگزار شد.

 

 

آیت الله عباسعلی سلیمانی بیان کرد: امروز در سیستان و سرزمینی پا گذاشتیم که یک روز سیلو معتبر کشور نام داشت.

 

 

وی گفت: مردان بزرگی چون امیر فاضل دانشمند و ولایت مدار یعقوب لیث ،امروز به نقطه ای توفیق حضور پیدا کردیم که نگین زیبا کشور ما قلمداد شده است ، سرزمینی که تعبیر رهبری آن را برجسته کرد ‘ تنگه ٱحد’ ، دیاری که می توانست گفت فرهنگیان عالی قدر ما ابوالقاسم فردوسی قهرمانان خود را از این دیار برگزیدند، سرزمینی که با باد می خوابند و باد بیدار می شوند.

 

 

 

وی به نشست امروز اشاره کرد و گفت: این همایش و نشست که شما سروان و عزیزان و حتی امامان جمعه اهل سنت ما حضور دارند برای بیان خاطره و یاد گذشتگان است.

 

 

 

 

وی به پیشینه و گذشته هر قوم و ملتی اشاره کرد و گفت: در پیشینه و گذشته هر قوم، نژاد، طایفه ای و هر فرد و ملتی، تاریخی ثبت شده است که بیان آن می تواند راه گشای مردم آن ملت، قوم و نژاد باشد و می تواند مبدا تحول و چراغ راه نسل های آینده قلمداد شود.

 

 

 

امام جمعه مردم زاهدان گفت: اینکه در قران کریم انبوهی از اخبار گذشتگان برای این ملت بازگو می شود از سر پر کردن اوقات فراغت نیست از سر داستان و غصه گویی نیست.

 

 

وی تاکید کرد: شما مردم فزرند امروز نیستید فرزند تاریخ هستید.

 

 

وی اظهار داشت: شمردن نیاکان افتخار آمیز از سر غرور ، تکبر و خودخواهی نیست از سر معرفت و شناخت است.

 

 

وی گفت: بزرگداشت امروز برای حفظ غرور ملی و اسالت قوم، تبار و ریشه افتخار آمیز شماست و ما باید یک منطقه را به انسان هایشان نگاه کنیم و ببینیم چقد منبع نیرو برکت زاست.

 

 

 

وی به شهید والامقام عارف، حکیم علامه شیخ مرتضی مطهری اشاره و گفت: علامه مطهری ریشه در سرزمین سیستان دارد و مردم سیستان در انقلاب حضوری مردانه و درخشش در هشت سال دفاع مقدس داشته اند.

 

 

 

وی به ریشه کهن مردم سیستان اشاره کرد و گفت: مردم سیستان خیلی ریشه قوی تاریخی و کهن دارند و نباید تند بادها شما را بلرزانند شما درخت کهن تاریخ این کشور و مرز بوم هستید، مخصوصا آیت الله شیخ علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری در زمان قاجار توانست انگلیسی ها را در کشور زمین گیر کند.

 

 

 

وی به فتوای تاریخی مرحوم شیخ علی اکبر اشاره و گفت: مرحوم شیخ علی اکبر امام جمعه سیستانی بنجاری در آن فتوای تاریخی گفت: ‘ فروش گندم به عوامل بیگانه حرام است.’ و با این فتوا انگلیسی ها را زمین گیر کرد.

 

 

 

 

وی تاکید کرد: فتوای آن عالم بزرگوار به قدری با عظمت بود که توانست به قیام اجتماعی تبدیل شود و نتوانستن روس ها و انگلیس ها از اینجا عبور کنند.

 

 

وی گفت: ما باید در کشورمان از سرمایه های خود اطلاع داشته باشیم و سیستان به افتخارات واقعی خود کمتر توجه می کند.

 

 

وی اظهار داشت: مرحوم آیت الله شیخ علی اکبر را بعنوان یک بنجاری و سیستانی می شناسیم ولی او بعنوان یک عالم و فرد بزرگ و شجاع بود و آن مرحوم آقا شیخ علی اکبر سیستانی هم سنخ علامه مجلسی ، آیت الله اراکی در ۱۴۰ سال قبل بوده است.

 

 

 

در پایان این همایش نماینده ولی فقیه در استان اعلام کرد: یکی از نوادگان مرحوم امام جمعه شیخ علی اکبر، شش هزار متر زمین برای احداث درمانگاه و اوژانس به برکت این همایش اهدا کردند.

 

 

 

 

حواشی همایش تجلیل از اولین امام جمعه سیستان:

 

 

_ رونمایی حکاکی آیه جمعه اثر هنرمند بنجاری و سیستانی رمضان نورا

img_20170103_142919

 

_ توزیع ویژه نامه همایش تجلیل از اولین امام جمعه سیستان در ۱۴۰ سال قبل در بین مهمانان حاضر در مراسم

img_20170103_153845

 

_ انتقاد یک شهروند در حین سخنرانی ناظری فرماندار زابل: جناب ناظری وقتی حضرت آقا شخصا در حضور هیئت دولت بحث سیستان را مطرح می کنند و توجه را معطوف به سیستان می کنند یعنی دولت به سیستان توجه ندارد.

 

 

 

در پایان این مراسم با حضور نماینده ولی فقیه از ائمه جماعت تشیع و تسنن حوزه سیستان تجلیل به عمل آمد.

img_20170103_143145

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه