معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان و پس از بررسی توانمندی ها و قابلیت های موجود در سیستان و بلوچستان، با راه اندازی کارخانه های تولید داروی گیاهی و استحصال داروی مخدر در استان موافقت کرد.       گـــنـدم خـــبـر : دکتر دیناروند معاون غذا و […]

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان و پس از بررسی توانمندی ها و قابلیت های موجود در سیستان و بلوچستان، با راه اندازی کارخانه های تولید داروی گیاهی و استحصال داروی مخدر در استان موافقت کرد.

 

 

 

گـــنـدم خـــبـر : دکتر دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و  آموزش پزشکی که در سفر به زاهدان و در جلسه ای با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، معاون و جمعی از مدیران حوزه غذا و داروی این دانشگاه حضور یافت، گفت: با توجه به وجود دانشکده داروسازی در شمال استان و نیز رویش  ۳۵۰ گونه گیاهان دارویی منحصر به سیستان و بلوچستان، می توان با راه اندازی خط تولیدی داروهای گیاهی از ظرفیت های موجود به صورت مطلوب استفاده کرد.

 

 

 

وی همچنین در خصوص صدور مجوز راه اندازی خط تولید استحصال داروهای مخدر در استان نیز قول مساعد داد و گفت: تعدادی کارخانه با این خط تولید در کشور وجود دارد اما بر اساس برنامه ریزی های جدید، مجوز راه اندازی کارخانه های دیگری را با اینگونه محصولات به هیچ استانی در کشور به استثنای سیستان و بلوچستان و کرمان نخواهیم داد.

 

 

 

وی در بخش دیگری از سخنانش به اثرات مطلوب اجرای طرح تحول نظام سلامت در کاهش هزینه های القائی خرید اقلام داروئی پر مصرف اشاره و تصریح کرد: در ۳ سال گذشته تمامی داروهای مورد نیاز مراجعان به بیمارستان ها که تا پیش از اجرای طرح تحول، مجبور به تامین آن از داروخانه های خصوصی بودند در داخل بیمارستان تامین می شود.

 

 

 

وی تاکید کرد: این موضوع به هیچ عنوان هزینه تراشی نیست بلکه خدمت به مردم است.

 

 

 

وی همچنین گفت: اثرات مطلوب و بزرگ این طرح بر زندگی و سلامت مردم در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان مشهود و ملموس است.

 

 

 

دکتر دیناروند در ابتدای سخنانش نیز از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان حوزه ای موفق و دارای برنامه ریزی و انسجام یاد و از تلاش های مجموعه کارکنان حوزه قدردانی کرد.

 

 

 

دکتر محمودرضا میری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این جلسه گفت: تا پیش از سال ۱۳۹۳ خرید دارو بدون نیاز سنجی و نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه انجام می شد که نتیجه آن عدم توازن در توزیع و نیاز بیمارستان و در نتیجه منجربه هدر رفتن منابع می شد.

 

 

 

وی ادامه داد: در اقدامی بدیع، با راه اندازی کمیته تخصیص دارو، بیمارستان ها موظف به ارائه منظم میزان مصرف و موجودی و ارائه درخواست تهیه دارو به معاونت غذا و داروی دانشگاه شدند.

 

 

 

وی افزود: با توجه به آمار موجود هم اکنون خوشبختانه داروها بر اساس نیاز هر بیمارستان و بر اساس برنامه ریزی کارشناسی در اختیار آنان قرار می گیرد.

 

 

 

وی به ثمرات اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دارو نیز اشاره و اذعان کرد: با اجرای این طرح، مراکز عرضه داروی قاچاق از رونق افتاده اند چرا که تمامی اقلام مورد نیاز مراجعان به بخش دولتی، با صرف هزینه کم در بیمارستان ها ارائه می شود.

 

 

 

وی در پایان از توجه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و اعلام حمایت از راه اندازی کارخانه های دارویی در استان قدردانی کرد.

 

 

 

دکتر علیرضا مبارکی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه با اشاره به تلاش های تمامی کارکنان این معاونت در انجام اقدامات نظارتی که ارتباط مستقیمی با سلامت هم وطنان دارد، گفت: کسب رتبه چهارم کشوری در خصوص شاخص های هیات امنایی، رتبه دوم کشوری در زمینه اجرای موفق سامانه مدیریت داروخانه ها، تقدیرهای متوالی از جانب دستگاه های مرتبط از جمله کمیسیون مبارزه با قاچاق کالاو ارز استان نشان از این تلاش بی وقفه دارد.

 

 

 

وی همچنین ضمن ارائه گزارش کاملی از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود، افزود: با توجه به مراجعات مردم به داروخانه ها، از این مکان ها می توان برای ارائه آموزش های مرتبط با سلامت استفاده بیشتری داشت.

 

 

 

 

وی در خصوص ضرورت راه اندازی دانشکده داروسازی، تنوع گیاهان دارویی و قابلیت های بالقوه استان در تولیدات دارویی سخنانی را بیان کرد.

 

img_0820_52397

 

img_0797_52396

 

img_0801_52395

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه