چهارشنبه ۰۱ شهر ۱۳۹۶

اخرین اخبار

گزارش

سیستان را دریابید، چرا که از بین رفتن آن، هویت شما را از بین خواهد برد

شهردار جدید و رئیس شورای اسلامی شهر زابل مشخص شد

استقبال و تشییع باشکوه شهدای گمنام در بنجار

صفحه اصلی>اخبار استان, سایر خبرها, سایز خبرگزاریها

تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ در ساعت ۱۳:۰۹

موافقت معاون غذا و داروی وزارت بهداشت با راه اندازی کارخانه های تولید داروی گیاهی و استحصال داروی مخدر در سیستان و بلوچستان

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان و پس از بررسی توانمندی ها و قابلیت های موجود در سیستان و بلوچستان، با راه اندازی کارخانه های تولید داروی گیاهی و استحصال داروی مخدر در استان موافقت کرد.

 

 

 

گـــنـدم خـــبـر : دکتر دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و  آموزش پزشکی که در سفر به زاهدان و در جلسه ای با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، معاون و جمعی از مدیران حوزه غذا و داروی این دانشگاه حضور یافت، گفت: با توجه به وجود دانشکده داروسازی در شمال استان و نیز رویش  ۳۵۰ گونه گیاهان دارویی منحصر به سیستان و بلوچستان، می توان با راه اندازی خط تولیدی داروهای گیاهی از ظرفیت های موجود به صورت مطلوب استفاده کرد.

 

 

 

وی همچنین در خصوص صدور مجوز راه اندازی خط تولید استحصال داروهای مخدر در استان نیز قول مساعد داد و گفت: تعدادی کارخانه با این خط تولید در کشور وجود دارد اما بر اساس برنامه ریزی های جدید، مجوز راه اندازی کارخانه های دیگری را با اینگونه محصولات به هیچ استانی در کشور به استثنای سیستان و بلوچستان و کرمان نخواهیم داد.

 

 

 

وی در بخش دیگری از سخنانش به اثرات مطلوب اجرای طرح تحول نظام سلامت در کاهش هزینه های القائی خرید اقلام داروئی پر مصرف اشاره و تصریح کرد: در ۳ سال گذشته تمامی داروهای مورد نیاز مراجعان به بیمارستان ها که تا پیش از اجرای طرح تحول، مجبور به تامین آن از داروخانه های خصوصی بودند در داخل بیمارستان تامین می شود.

 

 

 

وی تاکید کرد: این موضوع به هیچ عنوان هزینه تراشی نیست بلکه خدمت به مردم است.

 

 

 

وی همچنین گفت: اثرات مطلوب و بزرگ این طرح بر زندگی و سلامت مردم در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان مشهود و ملموس است.

 

 

 

دکتر دیناروند در ابتدای سخنانش نیز از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان حوزه ای موفق و دارای برنامه ریزی و انسجام یاد و از تلاش های مجموعه کارکنان حوزه قدردانی کرد.

 

 

 

دکتر محمودرضا میری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این جلسه گفت: تا پیش از سال ۱۳۹۳ خرید دارو بدون نیاز سنجی و نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه انجام می شد که نتیجه آن عدم توازن در توزیع و نیاز بیمارستان و در نتیجه منجربه هدر رفتن منابع می شد.

 

 

 

وی ادامه داد: در اقدامی بدیع، با راه اندازی کمیته تخصیص دارو، بیمارستان ها موظف به ارائه منظم میزان مصرف و موجودی و ارائه درخواست تهیه دارو به معاونت غذا و داروی دانشگاه شدند.

 

 

 

وی افزود: با توجه به آمار موجود هم اکنون خوشبختانه داروها بر اساس نیاز هر بیمارستان و بر اساس برنامه ریزی کارشناسی در اختیار آنان قرار می گیرد.

 

 

 

وی به ثمرات اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دارو نیز اشاره و اذعان کرد: با اجرای این طرح، مراکز عرضه داروی قاچاق از رونق افتاده اند چرا که تمامی اقلام مورد نیاز مراجعان به بخش دولتی، با صرف هزینه کم در بیمارستان ها ارائه می شود.

 

 

 

وی در پایان از توجه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و اعلام حمایت از راه اندازی کارخانه های دارویی در استان قدردانی کرد.

 

 

 

دکتر علیرضا مبارکی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه با اشاره به تلاش های تمامی کارکنان این معاونت در انجام اقدامات نظارتی که ارتباط مستقیمی با سلامت هم وطنان دارد، گفت: کسب رتبه چهارم کشوری در خصوص شاخص های هیات امنایی، رتبه دوم کشوری در زمینه اجرای موفق سامانه مدیریت داروخانه ها، تقدیرهای متوالی از جانب دستگاه های مرتبط از جمله کمیسیون مبارزه با قاچاق کالاو ارز استان نشان از این تلاش بی وقفه دارد.

 

 

 

وی همچنین ضمن ارائه گزارش کاملی از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود، افزود: با توجه به مراجعات مردم به داروخانه ها، از این مکان ها می توان برای ارائه آموزش های مرتبط با سلامت استفاده بیشتری داشت.

 

 

 

 

وی در خصوص ضرورت راه اندازی دانشکده داروسازی، تنوع گیاهان دارویی و قابلیت های بالقوه استان در تولیدات دارویی سخنانی را بیان کرد.

 

img_0820_52397

 

img_0797_52396

 

img_0801_52395

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

مطالب مرتبط

ارسال نظر ها

  ارش دریکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  دردناک بود خدا بهشون صبر بده،

  فرزاد دریکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  سلام…نیشگون محکم
  اولا تسلیت به خانواده داغ دیده…دوما وقتی همون اول مردم رو تو منگنه کوب قرار میدن و میگن رضایت نامه رو امضا کن و هیچیز از بیمار به همراه نمیگن مشخصه که پزشکان و پرسنل این استان رو با آزمایشگاه و یا اتاق تجربه شخصی اشتباه گرفتن………

  بانوی آسمانی دردوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  سلام متاسفم
  خیلی خبر دردناکی بود.
  تسلیت
  این مسائل در استان دیگه اینقدر بدیهی شده ک جای صحبت نمیزاره. فقط دارم بر خشم خودم غلبه میکنم .
  یه آدم باعرضه پیدانمیشه جلوی این کارا رو بگیره مخصوصا تو بحث پزشکی.
  ببخشید اگه نگم تو دلم میمونه “خدا لعنت کنه ……..

  چشم انتظار زاریس خوب دردوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  مسئولین اگر خواهر یا همسر یا مادرتان باشد همین رفتار را با خانواده خود میکنید ؟ آقای مسئول خواهر مادر و همسر فقط خانواده شما نیستند . . . 1 درصد فک کنید برای شما این اتفاق بیفته . در بیمارستان زابل از این بدتر هست . . .

  ناشناس درچهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  با سلام درحقیقت وضعیت مراکز بهداشتی ودرمانی در این استان بسیار اسفناک می باشد ومتاسفانه مسئولین هیچ اهمیتی به این مسئله حیاتی که به جان انسانها مربوط میباشد نمی دهند وفقط به همان حق مسئولیتی که میگیرند اکتفا میکنند.ازخداوند برای مردم این استان آرزوی سلامتی وصبر ایوب می نمایم

  نگار درپنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ گفته :

  خبرخیلی دردناکی بود منم این حادثه رو تجربه کردم عموی من به خاطریه سر درد ساده رفت اتاق عمل وسالم بیرون نیومد هیچ کسی دلش به حال ما ومردم ما نمیسوزه بیمارستان رازی شده کشتارگاه کاش فقط یک کم به فکرما ومردم بیچاره سراوان وچند کیلومتریش بودن