سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضعف نظارت و بی توجهی نسبت به ساماندهی عطاری ها را در افزایش فروش داروهای غیرمجاز در این مراکز موثر دانست.       محمدنعیم امینی فرد در واکنش به اظهارات مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا ودارو مبنی بر اینکه معضل داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک […]

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضعف نظارت و بی توجهی نسبت به ساماندهی عطاری ها را در افزایش فروش داروهای غیرمجاز در این مراکز موثر دانست.

 
 
 

محمدنعیم امینی فرد در واکنش به اظهارات مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا ودارو مبنی بر اینکه معضل داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد در عطاری ها افزایش یافته است، گفت: بنابر گزارشات واصله، عطاری‌ها انواع و اقسام داروهای شیمیایی و قاچاق را با داروهایی که به ظاهر گیاهی هستند مخلوط کرده و به مردم عرضه می‌کنند بنابراین ضعف نظارت و عدم ساماندهی عطاری ها موجب شده عطاری ها با عرضه و فروش داروهای غیرمجاز سلامت شهروندان را در معرض تهدید قرار دهند.

 

 

 

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری ابلاغ آیین نامه راه اندازی داروخانه های گیاهی در کشور، ادامه داد: برای اصلاح فرهنگ استفاده از داروهای سنتی، سروسامان دادن به وضعیت طب سنتی و همچنین عطاری‌ها ضروری است به این معنی که نمونه‌های استاندارد و کلاسیکی از داروخانه‌های گیاهی در کشور تاسیس شود که بر اساس این آیین‌نامه تنها داروسازانی که تخصص‌های لازم را کسب کرده اند اجازه تاسیس داروخانه را داشته و بعد از ۱۸ سال امکان تغییر وضعیتی در احداث داروخانه شیمیایی داشته باشند.

 

 

تجویز داروهای شیمیایی در داروخانه های گیاهی ممنوع است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تجویز داروهای شیمیایی در داروخانه های گیاهی ممنوع است، تصریح کرد: تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور با اعتراض و مقاومت افرادی از جمله داروسازان روبرو بوده این در حالی است که تاسیس این داروخانه ها تاثیر زیادی در کاهش تخلفات عطاری ها دارد.

 

 

عطاری ها صلاحیت تجویز دارو را ندارند

امینی فرد با تاکید بر اینکه عطاری ها صلاحیت تجویز دارو را ندارند، تصریح کرد: هرگونه عرضه و فروش داروهای گیاهی، شیمیایی و مکمل‌های دارویی باید زیر نظر پزشک داروساز و در داروخانه های مجاز انجام گیرد؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است بر عرضه و فروش تمامی فرآورده های سلامت محور نظارت کامل داشته و با متخلفانی که با سودجویی سلامت شهروندان را در معرض خطر قرار می دهد با جدیت برخورد کند؛ البته از طرفی به دلیل آنکه مجوز فعالیت این مراکز به عهده وزارت بهداشت نیست مکانیزم های اجرایی هم دیده نشده است.

 

 

 

وی ادامه داد: اگر سازمان غذا و دارو در رابطه با برخورد و نظارت بر عملکرد عطاری ها با کمبود قوانین مواجه است نیاز است این موضوع را در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کند.

 

 

 

لزوم همکاری هماهنگ وزارت صنعت و بهداشت برای ساماندهی عطاری ها

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم همکاری هماهنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ساماندهی عطاری‌ها تاکید کرد و افزود: به صورت جدی نیاز است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین صنعت، معدن و تجارت به این موضوع ورود و اگر خلاء قانونی در این رابطه احساس می کنند آن را در قالب لایحه ای به کمیسیون بهداشت ارائه کنند.

 

 

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه تاسیس داروخانه‌های گیاهی نظارت بیشتر بر فعالیت عطاری‌ها و همچنین بهبود وضعیت طب سنتی و داروهای گیاهی را به همراه دارد با تاکید بر تعیین تکلیف تاسیس این مراکز، گفت: بر اساس ضرورت ها و مقتضیات فعلی جامعه می طلبد تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود./خانه ملت

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه