گندم خبر: در حالی سیستانی های از آلودگی هوا به تنگ آمده‌اند که تدبیری از سوی دولت امید به این دیار نمی رسد، نفس های سیستان بند آمده و منافع حزبی برخی هم مانع از فریاد می شود گویا عده ای مردم را فراموش کرده اند. سیستان نشینان در هفتم اسفند ۹۴ وقتی پرشور تر از […]

گندم خبردر حالی سیستانی های از آلودگی هوا به تنگ آمده‌اند که تدبیری از سوی دولت امید به این دیار نمی رسد، نفس های سیستان بند آمده و منافع حزبی برخی هم مانع از فریاد می شود گویا عده ای مردم را فراموش کرده اند.

سیستان نشینان در هفتم اسفند ۹۴ وقتی پرشور تر از همیشه پای صندوق های رای حاضر شدند و با انتخاب خود نشان دادند که ملاک انتخاب آنها افراد درد آشنا با مشکلات مردم است.

 
در هر حال سیستانی ها احمد علی کیخا و حبیب الله دهمرده را برای حل مشکلات خود برگزیدند و امید داشتند با آغاز مجلس دهم بی تابی نمایندگان خود را برای حل مشکلات سیستان ببیند.
 
انتخاب استاندار سابق سیستان و بلوچستان و معاون محیط زیست کشور نشان از هوشمندی مردم سیستان در انتخابات اسفند ۹۴ بود و نشان می داد مردم علاوه بر شناسایی مشکلات منطقه مشکل گشاها را هم یافته اند.
 
علی ای حال سهم سیستان در بهارستان ۹۵ دو نماینده کارکشته است و انتظارات مردم شمال سیستان برای باز کردن قفل مشکلات دو چندان شده است.
 
اردیبشهت ۹۵ همزمان با باز شدن درب های بهارستان به روی نمایندگان سوت آغاز طوفان های سیستان هم به صدا در آمد، البته در مجلس دهم دل سیستانی ها به واسطه حضور معاون محیط زیست قرص تر از همیشه بود تا با حضور احمد علی کیخا مشکلات زیست محیطی زیست منطقه در بوق و کرنا شود و گاهی هم با روابط دوستانه حل و فصل شود اما گویا برخی عده ای هوای ابتکار دولت را بیشتر از مردم دارند.
 
احمد علی کیخا نماینده فعلی مردم سیستان قبل از انتخابات مجلس در کسوت معاونت معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست مشغول فعالیت بود اما حال و هوای بهارستان باعث شد کیخا عطای معاونت را به لقایش ببخشد و خود را در برابر انتخاب مردم قرار داد.
 
کیخا که امروز به واسطه تک تک آرای سیستانی ها ردای نمایندگی بر تن کرده تاکنون هیچ واکنشی در خصوص آلودگی هوای آلوده ترین شهر جهان نشان نداده است به نظر می رسد دلدادگی معاون سابق محیط زیست او را از دغدغه های اصلی مردم غافل کرده است.
 
در هر حال نمی شود به معاون ابتکار چندان خورده گرفت که زیر کیخا قبل از نمایندگی مردم سیستان معاون محیط زیست بوده است و دلدادگی آن به خانم معاون گویا همچنان سر جای خودش است
 
با شروع توفان های صد و بیست روزه و اوج گرما و همچنین هجوم ریزگردها به سیستان آمار مهاجرت بی رویه بیشتر می شود و تاثیرات آب و هوایی بر اقلیم گرم و خشک منطقه ی سیستان در درجه ی اول محیط زیست منطقه را به خطر می اندازد.روند کند تحولات محیط زیست سیستان باعث شده تا شاهد اتفاقات پی در پی باشیم؛از مرگ هزاران قطعه ماهی در رودخانه های سیستان گرفته تا کاهش آب موجود سدها و به تبع افزایش خشکسالی که سبب هجوم ریزگردها شده و حال خوبی برای محیط زیست رقم نزده است و مطالبه گری بحران های منطقه؛ اسیر جهت گیری های مختلف شده است.

هدف بزرگ و تحول کوچک
بررسی اهداف هر یک از نمایندگان در روند شکل گیری افکار عمومی در طول انتخابات بسیار موثر است به عنوان مثال دکتر کیخا با بیان اینکه برآوردن توقعات دوستداران محیط زیست در مجلس دهم هدف اصلی اش است توانست بسیاری از اقشار مختلف را با هدف توسعه ی حوزه محیط زیست گرد هم آورد اما علی رغم نبود تفاوت های چشمگیر در سطح و میزان بهره مندی مردم بومی و محلی از حداقل فضای مطلوب برای زندگی تاکنون نتایجی حاصل نشد و مردم همچنان چشم انتظار خبرهای خوش از  خانه ی ملت هستند.

 
البته وابستگی نماینده سیستان در سازمان محیط زیست موجب شکل گیری حس اعتماد مردم نسبت به برآورده شدن توقعات محیط زیستی منطقه شده بود غافل از اینکه از وعده تا عمل راه طولانی و پرپیچ و خم است.

خانه ی ملت و فرصتی که از دست می رود
در نتیجه ی انتخابات، مطرح کردن مطالبه های مردمی یکی پس از دیگری سبقت گرفت و رفع موانع و تهدیدهای محیط زیست منطقه ی سیستان در راس آنها بود؛بدین معنی که مردم حقیقت نگران کننده ی حال و هوای سیستان را به خوبی درک کرده بودند و تنها راه حل موجه استفاده از پتانسیل های موجود بود تا در اوضاع بی خبری از نابه سامانی ها ی هوای سیستان نماینده ها دست به کار شوند و در قبال این بحران احساس مسئولیت کنند و مشکلات را به خانه ی ملت ارجاع دهند تا شاید برای رفع آنها اقدام شود.پدیده های جوی سیستان این روزها به اوج خود رسیده و به یقین تاثیر مستقیم محیط زیست از آنها قابل پیش بینی است.توفان هایی که روز به روز بر غلظت آلودگی منطقه می افزایند و نام سیستان را در نا به سامانی اوضاع آب و هوایی در صدر قدر می دهند.

 
مردم یک پیام برای نماینده شان دارند پیامی که ریشه در حال بد آنها و علی الخصوص کشاورزان دارد پیامی که تاثیر پذیری  نماینده شان را از منصب محیط زیستی نمی پذیرد و خواهان رسیدگی به معضلات محیط زیستی را دارد  و زمان را خیلی کوتاه تر از آن چیزی می داند که بجای اعتماد سازی مردم،منزلت آفرینی را در اولویت قرار دهد. توجه به ضرورت تامین شرایط محیط زیست مطلوب را می توان نشئت گرفته از هوای امروز سیستان دانست.هوایی که در دل تیرماه شهروندان را نگران ماندن در شهرشان کرده است./عصرهامون

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه