تاریخ : جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023

حذف عمدی یا سهوی عنوان بلوچستان از کتب درسی مدارس امری ناپسند است/ نامه به رئیس‌جمهور

  • کد خبر : 37236
  • ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
حذف عمدی یا سهوی عنوان بلوچستان از کتب درسی مدارس امری ناپسند است/ نامه به رئیس‌جمهور

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با انتقاد از حذف عنوان بلوچستان از کتب درسی مدارس گفت: این حذف از هر کانالی که صورت گرفته، اعم از آنکه عمدی باشد یا سهوی امری ناپسند است.     گــنــدم خــبـــر: محمد نعیم امینی‌فرد با انتقاد به حذف عنوان «بلوچستان» از کتب درسی مدارس گفت: این […]

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با انتقاد از حذف عنوان بلوچستان از کتب درسی مدارس گفت: این حذف از هر کانالی که صورت گرفته، اعم از آنکه عمدی باشد یا سهوی امری ناپسند است.

 
 

گــنــدم خــبـــر: محمد نعیم امینی‌فرد با انتقاد به حذف عنوان «بلوچستان» از کتب درسی مدارس گفت: این حذف از هر کانالی که صورت گرفته، اعم از آنکه عمدی باشد یا سهوی امری ناپسند است. بلوچ‌ها قوم اصیل ایرانی هستند که وفاداری عمیقی در همه طول تاریخ به ایران داشته اند و در مطالعه‌ای که بین ۸ قومیت در مورد وابستگی به هویت ملی انجام شده، بلوچ‌ها بالاترین میزان وابستگی را به هویت ایرانی داشته اند. بلوچ‌ها به عنوان یک قوم ایرانی در کشور ایران، پاکستان، افغانستان، عمان و زنگبار تانزانیا اقلیت قابل توجهی هستند و در همه جای دنیا بر هویت ایرانی خود اصرار کرده و همیشه هویت بلوچی خود را ذیل هویت ایرانی تعریف کردند. 

 

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی افزود: سیستان در شمال استان و همیشه جزئی از بلوچستان بوده و هویتی مشترک با بلوچستان دارد ولی حذف اخیر بلوچستان باعث نگرانی و ایجاد تنش زایی بی موردی شده است.

 

 

 سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: نیات افراد و ارگانهای مختلفی ( شرکت‌های دولتی، غیر‌دولتی و نقشه‌ها و …) که بعضا این کار را کرده‌اند مشخص نیست فقط عنوان شده که این حذف سهوی بوده و آنها متوجه این موضوع نبوده‌اند. اما مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان اعتراض کتبی را در مقاطع مختلف اعلام کرده و تذکراتی داده شد.

 

 

وی افزود: مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان در نامه‌ای به رئیس جمهور درخواست کرد تا با توجه به حساسیت‌های منطقه‌ای به صورت مصوب به کل حوزه‌های دولتی و غیر‌دولتی و ارگانهای مختلف بخشنامه ارسال شود تا حتما اسم کامل استان ذکر شده و روی این ملاحظات تاکید شود؛ استانداری سیستان‌و‌بلوچستان هم باید حساسیت ویژه‌ای داشته و نام سیستان‌و‌بلوچستان حتما در مکاتبات ذکر شود.

 

 

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس با بیان اینکه ۱۱ و نیم درصد کل کشور در استان سیستان‌و‌بلوچستان واقع شده و پهناورترین استان ایران با وسیع‌ترین مرزهای آبی و خشکی است تاکید کرد: قوم سیستانی و بلوچی سالها با مسالمت کامل با هم زندگی کرده‌اند و در خوشبینانه‌ترین حالت بدسلیقگی است که هویت یک قوم به این شکل (در کتاب‌های درسی، مکاتبات اداری، نقشه‌ها و … ) نادیده گرفته شود.

 

 

امینی‌فرد با بیان اینکه نگاه دولت و نظام به استان نگاه خوبی است گفت: مقام معظم رهبری نزدیک به دوسال از دوران تبعید خود توسط رژیم ستمشاهی را در ایرانشهر بودند و تاکید همیشگی ایشان روی وفاداری و اصالت قوم بلوچ بوده و حیف است با این همه همگرایی که قوم بلوچ دارد، چنین مسائلی باعث واگرایی‌های ناخواسته شود.

 

 

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان در پایان گفت: اخیرا مصاحبه‌ای از من منتشر شده که در آنجا مطرح شد زممکن است در آینده طرح‌هایی در نظر گرفته شود مبنی بر اینکه این استان به دو یا سه قسمت تقسیم شود و تاکید شد که نام بلوچستان حتما باید حفظ شده و اگر قرار است کار مطالعاتی در این باب انجام شود مطالعات کامل باشد و ملاحظات و حساسیت‌های قومی، منطقه‌ای و فرهنگ مردم حتما لحاظ شود؛ لذا نقل قول‌هایی که از طرف من (رئیس مجمع نمایندگان استان) مبنی بر موافقت بر حذف نام بلوچستان است را شدیدا تکذیب کرده و توصیه می‌کنم مخاطبان به اصل مصاحبه‌ مراجعه کنند چراکه متاسفانه از این مصاحبه سوءبرداشت‌هایی شده و از سوی یک عده کمپین‌های خارج نشین به آن دامن زده شده است./خانه ملت

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=37236
  • دیدگاه‌ها برای حذف عمدی یا سهوی عنوان بلوچستان از کتب درسی مدارس امری ناپسند است/ نامه به رئیس‌جمهور بسته هستند

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.