یکی از کشاورزان شهرستان هیرمند اقدام به کاشت گلزاری از زعفران قلابی در زمین های کشاورزی خود کرده است.     به گزارش گندم خبر به نقل از ندای هیرمند؛ در شمال استان سیستان و بلوچستان سیستان عمدتا شغل اصلی مردم کشاورزی و دامداری است که اکثر ساکنین این منطقه به این موضوع اهمیت داده […]

یکی از کشاورزان شهرستان هیرمند اقدام به کاشت گلزاری از زعفران قلابی در زمین های کشاورزی خود کرده است.

 
 

به گزارش گندم خبر به نقل از ندای هیرمند؛ در شمال استان سیستان و بلوچستان سیستان عمدتا شغل اصلی مردم کشاورزی و دامداری است که اکثر ساکنین این منطقه به این موضوع اهمیت داده و حتی با وجود شغل های دیگر به کشاوری خود می پردازند و انواع محصولات را مورد کشت قرار می دهند .

 

 

زعفران قلابی؛ نام گلی است که آن را در اصطلاح گلرنگ می گویند و در زبان عامیانه مردم به زعفران قلابی مشهور است ، این گل برای اولین بار است که توسط یکی از کشاورزان جوان سیستانی مورد کشت قرار گرفته است.

 

 

مهدی سرگلزایی ساکن روستای زمان سرگلزایی شهرستان هیرمند است که با کشت گلزاری از گل های به نام گلرنگ بیش از یک هکتار از زمین های کشاورزی خود را با این گل زیبا خوشرنگ و زیبا گردانده است.

 

 

وی در این خصوص می گوید : گلرنگ یا زعفران قلابی اکثرا به عنوان زیبایی در زمین های کشاورزی کاشت می شود و این گل ها عمدتا به خوشبویی و زیبایی معروف هستند.

 

 

 سرگلزایی تصریح کرد: در منطقه سیستان این گلها به دلیل غیر قابل مصرف بودن خیلی کم کاشت می شود و تنها سودهی آنان فروش تخم آنان است که درآمد ناچیزی عاید کشاورز می کند.

 

 

این کشاورز خاطر نشان کرد: این گلها در شب بسته  و در روشنایی روز باز می شوند و بوی بسیاری زیبایی از آنان استخراج می شود کاشت آنان در باغچه های کوچک منازل می تواند زیبایی خاصی به منازل بخشد .

 

 

وی می افزاید : نمونه دیگری از گل ها وجود دارد که به نام گلزا استفاد می شوند و در نهایت می تواند به مصرف دام درآیند اما بوی خوشایندی همانند گلرنگ ها ندارند.

 

 

سرگلزایی گفت : گلرنگ ها اصولا به رنگ های قرمز و زرد رشد می کنند ور همزمان با کشت گندم کاشت می شوند و در مدت زمان محدودی به بهره برداری می رسند.

 

 

وی با بیان اینکه پس از برداشت گلرنگ ها زمین های کشاورزی اکنون آماده کاشت گندم هستند گفت: مردم سیستان کاشت گندم را بسیار مورد اهمیت قرار می دهند و علاقه خاصی به کشت آن دارند و در فصل کاشت گندم اکثر زمین های کشاورزی انبوه  از  گندم می شود .

 

 

وی خاطر نشان کرد : سیر و پیاز  از دیگر محصولاتی است که در فصل پاییز کشت می شود و کشاورزان این استان در جهت درآمد زایی و کشت محصولات پاییزی به این نوع از محصولات روی می آورند./ندای هیرمند

 

img11191314

 

img11233912

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه