گندم پرس: سرپرست  دانشگاه زابل گفت: راهبرد قطعی در حل مشکل ریزگردها در سیستان بررسی می‌شود. موسی بهلولی گفت: ارائه راهبرد قطعی در حل مشکل ریزگردها و جلوگیری از افزایش آن از طرح‌های تحقیقاتی اولویت‌دار دانشگاه زابل است. سرپرست دانشگاه زابل خاطرنشان کرد: ریزگردها میهمان ناخوانده دشت سیستان زائیده تغییرات اقلیمی و کم‌آبی هستند که این معضل […]

گندم پرسسرپرست  دانشگاه زابل گفت: راهبرد قطعی در حل مشکل ریزگردها در سیستان بررسی می‌شود.

موسی بهلولی گفت: ارائه راهبرد قطعی در حل مشکل ریزگردها و جلوگیری از افزایش آن از طرح‌های تحقیقاتی اولویت‌دار دانشگاه زابل است.

سرپرست دانشگاه زابل خاطرنشان کرد: ریزگردها میهمان ناخوانده دشت سیستان زائیده تغییرات اقلیمی و کم‌آبی هستند که این معضل مشکلات فراوانی را برای مردم منطقه ایجاد کرده است. و متاسفانه به رغم تلاش دانشمندان و محققان هنوز هم راه حل قطعی برای رفع این معضل زیست محیطی پیدا نشده است.

وی تصریح کرد: دانشگاه زابل با هدف اجرای طرح‌هایی که زمینه توسعه این شهر را فراهم می‌کند تعداد ۲۸ طرح تحقیقاتی را در دستور کار قرار داده است که ارائه راهبرد قطعی در حل مشکل ریزگردها و جلوگیری از افزایش آن یکی از این طرح‌ها است.

بهلولی با اشاره به اینکه هم‌اکنون فراخوان همکاری در این طرح‌های تحقیقاتی منتشر شده است، عنوان کرد: این نهاد آمادگی دارد تا با ارائه تسهیلات محققان را در تحقق این مهم مورد حمایت قرار دهد، متقاضیان می‌توانند با حضور در دانشگاه زابل آمادگی خود را برای همکاری اعلام کنند.

وی اظهار کرد: بررسی ظرفیت سنجی یادمان شهدای تاسوکی برای تبدیل به مرکز خدمات فرهنگی و رفاهی، راه‌های کاهش و ممانعت از انباشت شن و رسوبات در چاه‌نیمه چهارم و  مطالعه چالش‌های مربوط به حق‌آبه سیستان و دریاچه هامون از دیگر طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه زابل است.

سرپرست دانشگاه زابل گفت: مسئله توسعه انرژی‌های پاک در سیستان باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این نعمت خدادای یکی از دلایل توسعه اقتصادی کشورها شناخته شده است و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی وجود دارد./خبرگزاری مهر

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه