گــنــدم خـبــر: نماز جمعه ۱۶ مهر ماه ۹۵ شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه معزز شهرستان در مصلی المهدی (ع) برگزار شد.    متن خطبه های نماز جمعه شهرستان زابل؛   تقوی ملاک برتری انسانهاست نه قبیله ، نه طایفه و قومت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخاگفت: تقوی […]

گــنــدم خـبــر: نماز جمعه ۱۶ مهر ماه ۹۵ شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه معزز شهرستان در مصلی المهدی (ع) برگزار شد.

 

 متن خطبه های نماز جمعه شهرستان زابل؛

 

تقوی ملاک برتری انسانهاست نه قبیله ، نه طایفه و قومت

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخاگفت: تقوی ملاک برتری انسانهاست نه قبیله ، نه طایفه و قومت؛ در تمام امور و شئون زندگی و تمام انتخاب ها و ارزش گذاری هایمان تقوای دیگران ملاک باشد ؛ هفته ی امربه معروف و نهی از منکر است ؛ ایام دهه محرم که بخاطر قیام عاشورا چند روزی از این ایام را اختصاص داده اند به امربه معروف و نهی از منکر ، که تکلیف الهی است ؛ اول خودمان را به سمت خوبی ها سوق دهیم و از بدی ها گریزان باشیم.

 

 

تشکیل حکومت اسلامی یکی از مصداق امر به معروف و نهی منکر است

امام جمعه شهرستان زابل گفت: تشکیل حکومت اسلامی یکی از مصداق امربه معروف و نهی  منکر ایجاد بستر مناسب برای نشر معارف ، هدایت جامعه ، بستر مناسب برای بذر فطرت برای رشد و رسیدن به کمال مطلق ، بستر و فضایی است که از منکرات جلوگیری شود در مقیاسی گسترده که همه جامعه را در برگیرد ، یعنی تشکیل حکومت اسلامی با الگویی که برگرفته از فرمایش امام معصوم (ع) است و به تبع آن حفظ این نظام اسلامی از اوجب واجبات است .

 

 

همه وظیفه دارند امربه معروف و نهی منکر کنند

خطیب نماز جمعه زابل گفت: همه وظیفه دارند امربه معروف و نهی  منکر کنند ، هم مسئولین و هم افراد جامعه ؛ امربه معروف و نهی  منکر مئسولین یعنی خدمت به مردم و انجام وظایف ، درحالیکه خودشان را خادم ملت می دانند ؛ رفع فقر ، رفع بیکاری ، امانت داری و حفظ بیت المال و صرف آن در مصارف تعریف شده.

 

 

استاندار محترم ، اگـر از ظلمی که فـرماندار هیرمنـد به مرزنشینان می کند باخبر نیست ، بودنش در مَسند استانداری مصداق منکر است

وی گفت: امر به معروفِ استاندار محترم و نماینده ارشد دولت در استان یعنی عمل به وعده هایی که داده اند و نهی از منکـر آن یکی از مواردش این است که مواظب فـرماندار هیرمند باشد ؛ اگـر از ظلمی که فـرماندار هیرمنـد به مرزنشینان می کند باخبر نیست ، بودنش در مَسند استاندار صداق منکر است و اگـر با خبر است ، تکلیفش این است که نهی از منکـر کند .

 

 

جلسه ای با نمایندگـان مجلس گرفته و قسمتی از درآمد ۲۰ میلیارد تومانی مرز را به شهرستان های منطقه سیستان تخصیص و آنرا قانون کنند

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخاگفت: تکلیف این است که جلسه ای با نمایندگـان مجلس گرفته شود و قسمتی از درآمد ۲۰ میلیارد تومانی مرز را به شهرستان های منطقه سیستان تخصیص و آنرا قانون کنند تا روستایی به مثل زابل ، شکل شهر را به خودش بگیرد ؛ شهرهای دیگران ایران را مشاهده کنید ، کوچه های یک متری آنها آسفالت است … اینجا خیابانها و کوچه های محلات شهر زابل را که می بینی خاکی است .

 

همه وظیفه دارند در حد خودش امر به معروف و نهی از مکنر باشند

وی گفت: علی ای حال هر کسی وظیفه دارد در حد خودش آمر به معروف و ناهی از مکنر باشد ؛ خانواده ها و والدین با تربیت درست فرزند آمر به معروف  ناهی از منکر باشند ؛  لقمه حلال ، فراهم کردن محیط پاک و آرام معنوی  دوری از تصاویر مبتذل ، موسیقی مبتذل مواظب باشند با چه کسی معاشرت می کنند و سبک زندگی اسلامی را رعایت کنند .

 

 

امام جمعه زابل گفت: این هفته روز جهانی کودک را داریم ، شیوه ی صحیح تربیت و برخورد با کودک را یاد بگیریم و عمل کنیم ؛ کودکان مان را با مسجد ، هیئت و محافل اهل بیت (ع) آشنا کنیم تا بیمه شوند ؛ معلمین با تربیت صحیحِ دانش آموزان امربه معروف و نهی از منکـر کنند .

 

 

وی گفت: حوزه های علمیه ، دانشگاه ها ، مراکز فرهنگی با آسیب شناسی جامعه و با تحقیق و کار علمی بهترین راهها را برای نشر معارف ، رفع آسیب ها و مشکلات و معضلات فرهنگی بکار ببندنند .

 

 

وی گفت: کسبه وبازاریان امر به معروف و نهی از منکر کنند ؛ در هر مغازه ای ، در هر پاساژی ، حدیث و آیه قـرآن و یا نکـات اخـلاقـی بصورت بَنِر ، پوستـر ، نصب شود ؛ در مـوضـوع عفـاف و حجـاب و برکاتش و در موضوع بدحجابـی و اثـرات بسیار بـد فـردی واجتماعـی آن در سطح شر بن و تابلو نصب شود .

 

 

منبر ، ستون خیمه مجلس امام حسین (ع) است

امام جمعه زابل در پایان گفت: هر محله یک تابلوی مخصوص فرهنگـی داشته باشد ، مساجد بروز باشند و مردم هم وظیفه دارن به کسب معرفت ، به دانستن احـکام و تکالیف شـرعـی اهمیت بدهند و مطالعه و پای منبر بنشینند ، هم با هیئت بیرون برویم و هماز منبر اباعبدالله الحسین (ع) استفاده کنیم تا بفهمیم عزاداری یعنی چه ؛ منبر ، ستون خیمه مجلس امام حسین (ع) است و دشمن برنامه دارد که منبرها را از بین ببرد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه