خانه های خالی از سکنه، بیابان زایی در مراتع سر سبز گذشته و همچنین کمبود امکانات تفریحی در سیستان همه و همه بیانگر وضعیت اسف بار حوزه سیستان است که هیچ گاه از سوی دولت در این خصوص بحث و اقدامی صورت نگرفته است.   به گزارش گندم خبر به نقل از ندای هیرمند؛ از […]

خانه های خالی از سکنه، بیابان زایی در مراتع سر سبز گذشته و همچنین کمبود امکانات تفریحی در سیستان همه و همه بیانگر وضعیت اسف بار حوزه سیستان است که هیچ گاه از سوی دولت در این خصوص بحث و اقدامی صورت نگرفته است.

 

به گزارش گندم خبر به نقل از ندای هیرمند؛ از جمله معضلات یک جامعه گسترش فقر و بیکاری در آن است که این روند با توجه به تجربه و نظر کارشناسان در نهایت موجب افزایش آمار ناهنجاری های اجتماعی و همچنین اعتیاد را در پی خواهد داشت.

شمال استان سیستان و بلوچستان محدوده ای است که نه تنها در سایه فقر به سر می برد بلکه با بکار نگرفتن خدمات دولتی در این منطقه تماماً امید زندگی در این منطقه کاهش یافته است .

خانه های خالی از سکنه، بیابان زایی در مراتع سر سبز گذشته و همچنین کمبود امکانات تفریحی در سیستان همه و همه بیانگر وضعیت اسف بار حوزه سیستان است که هیچ گاه از سوی دولت در این خصوص بحث و اقدامی صورت نگرفته است.

حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خصوص روند رو به رشد بیکار دی حوزه هیرمند گفت: بیکاری یکی از معضلات اجتماعی است که امروز گریبانگیر جوانان سیستان شده است.

وی افزود: بازارچه های مرزی تنها امید کار و کسب روزی برای مرزنشینان سیستانی است که امروزه آنها نیز به اغما فرو رفته اند و نمی توانند جوابگو تامین نیاز های مالی مردم سخت کوش سیستان باشند.

امام جمعه هیرمند تصریج کرد: هدف از بازارچه های مرزی این است که که همه ی مردم مرزنشین در آن مشارکت داشته باشند و نه اینکه افراد خاصی در آن به تجارت بپردازند: این درست است که تجار به فضای اقتصادی منطقه می توانند کمک کنند اما سود حاص از آن نمی تواند تنها به جیب یک نفر برود و باید همه ی مردم از این مرز که حق آنان است استفاده کنند.

با این وجود وعده هایی اشتغالی که در شهرستان زابل از سوی رئیس جمهور محترم کشورمان داده شده است تا کنون در سطح حوزه سیستان عملی نشد و مردم همچنان چشم انتظار، و برخی ها نیز به دلیل رسیدم کارد به اسخوان مهاجرت کرده اند.

طوفان های خشمگین سیستان امروزه رنگی جهانی به خود گرفته اما باز هم این دولت است که از قافله ابراز نگرانی کردن برای وضعیت مردم سیستان  عقب مانده است .

آمار رو به روشد دزدی، تکدی گری و همچنین حاشیه نشینی در سیستان همه نشان از آن دارد که وضعیت سیستانیان آنگونه که در گذشته بوده است نیست و تنها امید زندگی در این منطقه به یارانه ای گه گداری دیر و پس دارد بسته شده است.

یکی از ساکنان شمال شهرستان هیرمند به ندای هیرمند می گوید: افرادی را می شنناسم که به نان شب محتاج هستند و هیچ کدام از افراد خانواده توان کار و فعالیت را به دلیل کهولت سن ندارند.

وی افزود : مشخص نیست با ۴۵ هزار تومان چگونه زندگی می کنند مگر می شود یک ماه با این مقدار زنده ماند.

این در حالی است که حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی می گوید: دولت باید وضعیت زندگی در سیستان را مشاهده کند و تکلیف سیستان را یک بار برای همیشه روشن گرداند.

وی تصریح کرد: دولت وظیفه دارد به مردم خدمت کند و باید بداند که مردم در این منطقه چه می کشند ؛ دولت باید بداند که ۷۰ درصد مردم شمال شهرستان هیرمند ترک مکان نموده اند و خانه های خود را تخلیه کرده اند.

قهر دولت و طبیعت در سیستان امروزه بزرگترین معضل را برای این منطقه به ارمغان آورده است، کسانی که سالهاست از مرزهای جنوب شرق کشور پاسداری کرده اند نمیتواند حق آنان از خدمات دولت این باشد.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه