نماز عید سعید قربان شهر علی اکبر با حضور گسترده مردم متدیّن و به امامت امام جمعه ی معزّز شهر علی اکبر، حجت الاسلام اشرفیان برگزار گردید.   به گزارش گندم خبر: حجت الاسلام اشرفیان در خطبه های نماز عید قربان، ضمن تبریک عید قربان، با اشاره به آزمایش و امتحان بندگان از طرف خدا، […]

نماز عید سعید قربان شهر علی اکبر با حضور گسترده مردم متدیّن و به امامت امام جمعه ی معزّز شهر علی اکبر، حجت الاسلام اشرفیان برگزار گردید.

 

به گزارش گندم خبر: حجت الاسلام اشرفیان در خطبه های نماز عید قربان، ضمن تبریک عید قربان، با اشاره به آزمایش و امتحان بندگان از طرف خدا، گفتند: خداوند انسان ها را با اسباب مختلف امتحان می کند، انسان تا در مرحله ی آزمون قرار نگیرد جایگاه واقعی او آشکار نمی شود. وی با اشاره به حدیثی از امام علی (ع)، بیان داشتند: ای انسان ها بدانید که شما مورد سخت ترین آزمایش ها قرار می گیرید و با این آزمایش ها همانند گندم غربال می شوید.

اشرفیان در ادامه گفتند: خداوند هر قومی را که دوست بدارد مورد سختی قرار می دهد و هر کسی را که دوست تر بدارد مورد امتحان سخت تری قرار می دهد. مانند پیامبران، اولیاء الله و مردان خدا. وی با بیان اینکه امتحانات الهی لازمه ی خلقت انسان است، اظهار داشتند: خداوند انسان را با اسباب و وسایل گوناگونی امتحان می کند مانند: فقر و گرسنگی، ثروت زیاد، ترس و تهدید، خسارات مالی و جانی، با از دست دادن عزیزان، با بیماری و سلامتی، با دادن اولاد و با ندادن اولاد. ایشان در ادامه با توجه به فلسفه امتحان الهی، بیان داشتند: خداوند از ظرفیت انسان ها خبر دارد، با این حساب انسان را امتحان می کند تا استعدادهای نهفته اش آشکار شود و او باطن خود را بهتر بشناسد و مستحق پاداش الهی گردد.
ایشان افزودند: عید قربان، جشن پیروزی حضرت ابراهیم در امتحان الهی است. وقتی خداوند به حضرت ابراهیم امر کرد باید نوجوان خود را در راه خدا قربانی کند، آن حضرت بهانه نیاورد، راضی شد به امری که رضای خدا در آن بود. عید قربان جشن مهار کردن و کشتن نفس است. انسان از قربانی کردن حیوان می آموزد که نفس خود را قربانی کند، از خواسته ها، علایق مادی و نفسانی دل بکند؛ همانند امام حسین (ع) که از خانواده دل کند تا دین خدا باقی بماند. مانند شهدا که دل از این دنیا کندند و جانشان را در راه دین خدا تقدیم کردند.

اشرفیان در ادامه به احکام قربانی کردن اشاره کردند و در مورد اهمیت قربانی کردن حدیثی از حضرت علی (ع) را بیان داشتند که آن حضرت فرموده: اگر مردم فضیلت قربانی کردن را می دانستند حاضر بودند قرض بگیرند و قربانی کنند. با اولین قطره ی خونی که از قربانی می چکد، خداوند گناهان صاحب قربانی را می بخشد.

ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند که به زودی بساط خاندان آل سعود برچیده شود و شرایط حضور حجاج ایرانی در مناسک حج مهیا شود.img_20160912_103834

 

img_20160912_103908

 

img_20160912_103935

 

img_20160912_104006

 

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه