گندم خبر: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در مصاحبه با یکی از رسانه های کشوری از حال خوش هامون سخن به میان آورده است و وضعیت هامون را بعد از ۱۸ سال خشکسالی خوب ارزیابی کرده است و در گوشه ای از بیاناتش مقصران اصلی خشک شدن هامون را معرفی کرده […]

گندم خبر: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در مصاحبه با یکی از رسانه های کشوری از حال خوش هامون سخن به میان آورده است و وضعیت هامون را بعد از ۱۸ سال خشکسالی خوب ارزیابی کرده است و در گوشه ای از بیاناتش مقصران اصلی خشک شدن هامون را معرفی کرده است.

وی در بخشی از سخنان خود به موضوع مرگ ماهی ها اشاره کرده است که نمی دانیم در پاسخ به این مورد چه بگوییم و در حالی که تصاویر گویایی همه چیز است.

مرگ ماهی ها

جناب مدیرکل نمی دانیم این رویا پردازی شما از کجا نشأت گرفته است و دلیل این خوب جلوه دادن ها در رسانه های کشوری چیست؟

البته ما بر این باور رسیده ایم که سلاح اغلب مدیران دولتی در استان تکذیب است و اخیرا هم شاهد تکذیب این موراد از سوی ریاست محترم محیط زیست در زابل بوده ایم.

از شما نیز گلایه ای نخواهیم داشت و نخواهیم کرد چرا که بر این باور هستیم که عامل اصلی این بیانات گزارشات ناصحیح است که به عرض شما می رسانند و از شما تقاضاداریم وقتی را بگذارید و با رسانه های سیستان ومردم راهی نقاط مختلف شوید و بعد از مشاهده، ارزیابی مجدد خود را بیان کنید.

در پایان متن مصاحبه را بدون هیچ تغییری در اختیار شما شهروندان می گذاریم تا خود این بیانات را به قضاوت بنشینید!

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تالاب‌ هامون پس از ۱۸سال شرایط بهتر و کاملا متفاوتی را تجربه می‌کند، گفت: ‌با خشک شدن این تالاب، بیماری‌های تنفسی شیوع خواهد یافت.

سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران در خصوص وضعیت کنونی تالاب هامون اظهار داشت: تالاب هامون در حال حاضر نسبت به ۱۷الی ۱۸سال گذشته به دلیل سیلاب‌های رخداده امسال و بارندگی‌های سال آبی ۹۵_۹۴، شرایط بهتر و کاملاً متفاوتی را برای اولین بار تجربه کرده است.

وی گفت: هیچ سالی در ماه‌های مرداد و شهریور تالاب هامون آب نداشته، اما در حال حاضر، امسال شاهد حضور آب در سطح تالاب هستیم.

* ورود ۶۰ میلیون متر مکعب آب به تالاب هامون

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه حقابه زیست محیطی تالاب هامون در مجموع ۶۰میلیون متر مکعب در سال است، افزود: با اینکه طی سالیان گذشته از تخصیص حقابه زیست محیطی فوق ممانعت کرده بودند، اما سال گذشته با زحمت بسیار، موفق به اخذ نصف حقابه تالاب شدیم.

محمودی ادامه داد:‌ امسال نیز با همکاری وزیر نیرو و استاندار طی دو مرحله، به میزان ۴۰میلیون متر مکعب از حقابه زیست محیطی تالاب هامون را وارد بستر این تالاب کرده‌ایم.

وی افزود: با دریافت سومین مرحله از حقابه تالاب‌ هامون، امیدواریم آب موجود در بستر آن را به بارندگی‌های سال آبی برسانیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد:‌ طبق مذاکرات انجام شده با وزارت نیرو، هر زمان شرایط آبی تالاب نامناسب باشد، جهت آبدار نگه‌داشتن سطح تالاب، بر میزان حقابه زیست محیطی آن افزوده می شود.

* عمق یک متری آب در تالاب هامون

محمودی با بیان اینکه وسعت تالاب هامون ۵۰۰هزار هکتار است و میزان آب موجود در آن معلوم نیست، گفت: آنچه مشخص شده عمق یک متری این تالاب است.

* عوامل داخلی خشک شدن تالاب هامون

وی ادامه داد: تبخیر سالانه ۵هزار متری و دمای بالاتر از ۴۰درجه در حالی در استان احساس می شود که میانگین بارندگی ۶۰میلی‌متر بوده و بادهای ۱۲۰ روزه مهمان همیشگی ما هستند، بنابراین رفته رفته آبگیر‌های کم عمق خشک می‌شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در خصوص دیگر عوامل خشک شدن برخی از قسمت‌های تالاب هامون بیان داشت:‌ تالاب هامون یک محیط بسته دارد و هیچ رودخانه‌ی فصلی یا دائمی وارد آن نمی‌شود، بنابراین بچه ماهی‌های وارد شده از طریق سیلاب با مصرف اکسیژن آب، رشد کرده و باعث خشک شدن قسمت‌هایی می‌شوند.

* هامون هیرمند آب دارد

محمودی گفت: قسمت‌های بسیاری از هامون هیرمند در اطراف کوه خواجه آب دارد.

وی بیان داشت:‌ این قسمت علاوه بر استفاده در جهت مصارف کشاورزی و دامداری به دلیل دخیل کردن مردم در حفظ و احیای تالاب هامون در خصوص بهره‌مندی از ظرفیت گردشگری نیز فعال شده است.

* تلفات پرندگان در سال ۹۵ به صفر رسید

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: بر خلاف سال‌های گذشته که در جوار تالاب هامون شاهد تلفات بسیاری از پرندگان و تخم‌هایشان بودیم، اما امسال نه تنها حتی با مرگ‌ و میر یک مورد از آنها مواجه نشدیم، بلکه شاهد جوجه‌آوری و حضور پرندگان مهاجر نیز بودیم.

محمودی ادامه داد:‌ همچنین در بحث چرخش اکولوژیکی و تولید علوفه در نیزارهای با رشد خوبی مواجه بوده‌ایم.

* گزارش تلفات ماهی‌ها کذب است

وی گفت:‌ ماهی‌های موجود در تالاب هامون به دلیل بسته بودن موقعیت این تالاب، سرنوشتی جز مصرف ندارند، امسال صیادان ما میلیون‌ها تن ماهی صید کرده‌اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: شیلات نیز از ماهی‌های خشک به عنوان مصارف جانبی برای تولید پودرهایی استفاده کرده است.

محمودی بیان داشت: تمامی ماهیان موجود در تالاب هامون درآمد خوبی برای مردم داشته است.

وی تصریح کرد: تلفات ماهی‌ها در تالاب هامون به این مشکل که بگوییم ماهی‌ها از بین رفته‌اند یا به گفته عده‌ای فاجعه زیست محیطی رخ داده، نبوده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: تلف شدن ماهی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که از آنها استفاده اقتصادی نشود، ماهی‌ها مگر چقد می‌خواهند عمر کنند؟

محمودی ادامه داد: اگر بین ۶ تا ۷ماه از آنها استفاده نشود، خود به خود می‌میرند.

وی تأکید کرد: خشک‌ شدن تالاب و دمای زیاد هوا منجر به تلف شدن اقتصادی ماهیان تالاب هامون نشده است، چرا که مردم زمانی که آب تالاب کم شده، اقدام به صید کرده و به بازار مصرف برده‌اند و یا با خشک کردن آنها به عنوان پودر فروخته‌اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: صیادان برای صید ماهیان سامان‌دهی شده و تمام جوسازی‌های انجام شده در موردتلفات ماهی‌ها همه بیجا و بی‌مورد بوده است.

* مقصران خشکی تالاب هامون

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: افغانستان با احداث سدهایی بر روی رودخانه هیرمند که در نهایت به تالاب هامون منتهی می‌شود، اجازه ورود آب را نمی‌دهد.

محمودی گفت: سدهای کجکی و کمال خوان در حال احداث، از جمله سدهایی هستند که حقابه تالاب هامون را از او دریغ کرده‌اند.

وی با بیان اینکه خشکسالی و شرایط تغییر اقلیم در بروز خشکی تالاب هامون بی‌تأثیر نبوده‌اند، تصریح کرد: نیروهای مرزبانی با ساخت دیواره‌های بزرگ (دایک مرزی) بین ایران و افغانستان دیگر مبادی ورودی آب را بسته بوده‌اند که با مطرح کردن موضوع در سطح هیئت وزیران، امسال تمامی موانع ورودی آب را گشودیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برداشت بی‌رویه و احداث چاه‌های غیر مجاز از عوامل تهدیدات تالاب نبوده، اما کشاورزی و الگوی کشت نه تنها در استان بلکه باید در کل سطح کشور اصلاح شود.

* خشکی تالاب هامون و چیره شدن طوفان‌های ۱۲۰ روزه

محمودی در خصوص تهدیدات خشک شدن تالاب هامون بیان داشت: مستعد بودن کف تالاب برای تولید ریزگرد‌ها به همراه طوفان‌های ۱۲۰ روزه شن از مهمترین تهدیدات خشک شدن تالاب هامون است، چرا که یک تالاب به لحاظ خاصیت طبیعی خود در مقابل طوفان‌های شن و بادهای ۱۲۰ روزه زابل به عنوان یک جذب کننده قوی عمل می‌کند.

وی ادامه داد:‌ بنابراین با خشک شدن تالاب، خاصیت فوق از بین رفته و طوفان‌های ۱۲۰روه بر شهر چیره خواهد شد.

* از شیوع بیماری‌های تنفسی تا مهاجرت مردم

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: از آنجاییی که زندگی تمام مردم به تالاب هامون وابسته است، بنابراین خشک شدن آن منجر به اختلال در خدمات اقتصادی و اجتماعی خواهد شد.

محمودی ادامه داد: در نهایت با شیوع بیماری‌های تنفسی و مشکلات اقتصادی، مردم مهاجرت خواهند کرد.

* ورود دستگاه دیپلماسی به بازپس گرفتن حقابه هامون

وی درباره اقدامات انجام شده برای احیای تالاب هامون گفت: طرح مدیریتی زیست‌بومی یکپارچه احیای تالاب هامون با هماهنگی فرابخشی بین دستگاه‌ها، به مدیریت صحیح آب و تأمین حقابه زیست‌محیطی آن پرداخته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: برای گرفتن حقابه تالاب‌ هامون از رودخانه هیرمند که افغانستان اقدام به احداث سد و ممانعت از ورود آب کرده، دستگاه دیپلماسی وارد عمل شده است.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه