گندم پرس: اگر چه اقتصاد ایران با حجم کم تجارت خارجی و محدودیت‌های تحریم چندان تحت تأثیر تحولات اینچنینی در اقتصاد جهانی قرار نمی‌گیرد و مثلاً ناگهان بورس ایران با این تصمیم افت پیدا نمی‌کند یا مانند چین و روسیه به غیر از تضعیف قدرت سیاسی اتحادیه اروپا به این موضوع به عنوان یک فرصت جدید […]

گندم پرساگر چه اقتصاد ایران با حجم کم تجارت خارجی و محدودیت‌های تحریم چندان تحت تأثیر تحولات اینچنینی در اقتصاد جهانی قرار نمی‌گیرد و مثلاً ناگهان بورس ایران با این تصمیم افت پیدا نمی‌کند یا مانند چین و روسیه به غیر از تضعیف قدرت سیاسی اتحادیه اروپا به این موضوع به عنوان یک فرصت جدید سرمایه‌گذاری و بازاری قابل نفوذ نگاه نمی‌کند، با این حال تأثیرات محدودی از این حادثه به ما هم خواهد رسید. 

عده ای از کارشناسان بر این باورند که از منظر تجاری (و نه تمام بخش اقتصاد) می توان به تأثیر تضعیف یورو در مناسبات اشاره کرد که برای ایران مسأله مهمی است. ایران موقعیت دوگانه دارد؛ از یک طرف اقتصاد (به جز مباحث نفتی) ایران آن قدر وابسته و بزرگ نیست که تأثیر بپذیرد و از سوی دیگر به دلیل ضعف بنیان های اقتصادی اش  نسبت به اقتصادهای قدرتمند نیز می تواند بیشتر در معرض خطر باشد.

اولین اثر اقتصادی این خروج، کاهش قیمت کالاها از جمله قیمت نفت خواهد بود. با کاهش قیمت نفت و برگشت دوباره آن به حدود ۴۰ دلار، درآمدهای نفتی کشور کاهش خواهد یافت.

طبیعتا با کاهش درآمدهای نفتی در سالی که انتظار می رفت با افزایش درآمد نفت بتوان اثرات رکود اقتصادی در کشور را تخفیف داد، امیدها به کنار رفتن ابرهای رکود در اقتصاد ایران کمتر و کمتر خواهد شد.

در چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم که هرچند رفتاری هیجانی تعبیر می شود اما نگرانی ها از این است که این رفتار هیجانی به یک روند تبدیل شود و شاهد کاهش روز افزون قیمت نفت باشیم. 

اما به لحاظ سیاسی، این تصمیم سبب تقویت محور شرق شده و موجب تقویت قدرت چانه زنی ایران خواهد شد. البته نباید در ابعاد آن بزرگ نمایی کرد. جایگاه ایران بهبود پیدا خواهد کرد، اما این یک فرصت تاریخی برای ایران نیست! چرا که اثراتش بر ما بسیار کوچک تر از آن چیزی است که بعضا تصور می شود.

البته درگیر شدن قدرتهای بزرگ با مسایل و مشکلات متعدد جدید ناشی از این جدایی که احتمالا به جدایی های دیگر دامن خواهد زد، امکان یکپارچگی و تمرکز آن ها بر ایران را کمرنگ تر خواهد کرد.

برخی تحلیلگران نیز معتقدند، خروج انگلیس که بیش از هر چیز، واکنش موافقان خروج به موضوع مهاجران و پناهندگان به ویژه پناهجویان سوری بوده، اتحادیه اروپا را برای حل بحران سوریه و بازگرداندن پناهجویان به کشورشان مصمم تر خواهد کرد. در همین راستاست که اتحادیه اروپا بیش از پیش خود را نیازمند همکاری و تعامل با ایران برای حل بحران می بیند.

 طاهره هودفر

کارشناس ارشدروابط بین الملل

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه