گندم خبر: اهتمام ویژه رهبر انقلاب به سیستان و بلوچستان و دستور ویژه ایشان به دولتمردان برای حل مشکلات منطقه باعث شده است تا کالبد دارالولایه ایران روحی تازه بگیرد.     سال گذشته رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در محضر رهبر انقلاب حاضر شدند، در این دیدار هنگامی که اسحاق جهانگیری در سخنان کوتاه […]

گندم خبر: اهتمام ویژه رهبر انقلاب به سیستان و بلوچستان و دستور ویژه ایشان به دولتمردان برای حل مشکلات منطقه باعث شده است تا کالبد دارالولایه ایران روحی تازه بگیرد.
 
 

سال گذشته رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در محضر رهبر انقلاب حاضر شدند، در این دیدار هنگامی که اسحاق جهانگیری در سخنان کوتاه خود از سفر به برخی از استان ها برای بررسی مشکلات و طرح آبیاری گفت، مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمودند: مساله آبیاری زمین ها که معاون اول رئیس جمهور پیگیر آن هستند و سفرهایی به خوزستان، ایلام و زابل داشتند که در این بین جهانگیری و در بین فرمایشات رهبر انقلاب گفت:«به زابل نرفته ام» مقام معظم رهبری نیز سریعاً در پاسخ به جهانگیری بیان داشتند: «خوب شد که گفتید پس زابل را حتما بروید.»

اهتمام ویژه رهبر انقلاب به مردم سیستان و بلوچستان و دستور ایشان به معاون اول در خصوص سفر به این منطقه در حالی از زبان شخص اول جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود که به نظر می رسد مسئولین استانی و کشوری در این خصوص دغدغه کمتری دارند.
بعد از گذشت یک سال از دستور مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس جمهور مبنی بر سفر به زابل, فرماندار زابل از اقدامات انجام شده گفت: بعد از دستور رهبری و تاکید ایشان بر نگاه ویژه دولت به منطقه سیستان معاون اول رئیس جمهور با یک هیات بلند پایه و تعدادی از وزرا به منطقه آمدند و بازدیدهایی از بخش های مختلف شمال سیستان و بلوچستان داشتند و مشکلات سیستان در بحث های مختلفی از جمله خشکسالی در این سفر مطرح شد.
ناظری در مورد  اعتبار پروژه های خشکسالی گفت: اعتبارات پروژه های ابلاغی به منابع طبیعی, محیط زیست و سازمان جنگلها جهت مهار شن های روان و ریزگردها در محدوده تالاب هامون و مناطق بحرانی تخصیص و تحویل  داده شده است.
وی در ادامه افزود: در بحث آب رسانی با لوله در ۱۶ ناحیه سیستان فعالیتهایی در حال انجام است که بزودی حدود ۲۰۰۰ هکتار در شهرستان هامون به بهره برداری خواهد رسید.
فرماندار زابل با اشاره به نیاز سرمایه گذار برای ایجاد کارخانه ها گفت: سرمایه گذار‌هایی از مجموعه های مختلف وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت به منطقه سفر کردند و بخشی از معدن آنتیموان به بهرداری رسید، کارخانه لاستیک سازی نیز با همکاری بخش خصوصی و وزارت صنعت معدن تجارت در منطقه کلنگ زنی شده است که در حال انجام کار می‌باشد.
وی در ادامه افزود: کارخانه لوله سازی جهت تکمیل پروژه آبرسانی در محدوده شهرستان نیمروز نیز در این مدت به بهره برداری رسید.
ناظری در رابطه با پروژه گازرسانی به زابل گفت: شبکه های داخلی گاز رسانی شهر در حال انجام است و خط اتصال گاز زاهدان به زابل به وزارت نفت ابلاغ شده است و در ادامه پروژه گاز ایرانشهر به زاهدان تکمیل می‌شود که امیدواریم این پروژه پایان سال آینده تکمیل و به بهره برداری برسد.
این مسئول با اشاره به پروژه ریلی منطقه سیستان گفت: پروژه راه آهن چابهار به صورت فعال از کارگاه های ریل گذاری در حال انجام است و بدنبال این هستیم که بندر چابهار را به مرز میلک متصل نماییم که تبادل کالا را از طریق ارزانترین حمل و نقل زمینی شود و امیدواریم این خط به خراسان جنوبی هم برسد.
وی درخصوص پتروشیمی منطقه سیستان گفت: طرح هایی را آماده کردیم که بعد از رسیدن گاز پروژه ها را فعال می‌کنیم.
ناظری با اشاره به پروژه آبرسانی به ۴۶هزار هکتار از اراضی دشت سیستان گفت: بهره برداری از اراضی  ۴۶هزار هکتاری بعد از ۵ سال امکان پذیر است، دستور مقام معظم رهبری برای پایان پروژه ۳ ساله بوده است که با توجه به شرایطی که پیش آمد پروژه آبرسانی ۵ ساله انجام و به صورت مرحله ایی به بهره برداری می رسد.
وی در پایان افزود: مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از ذخایر صندوق توسعه ملی با دستور مقام معظم رهبری انجام شده اما در مباحث دیگر مانند ایستگاه پمپاژ و ایستگاه انرژی نیازمند تزریق اعتبارات هستیم./عصرهامون

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه