تاریخ : شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۴۰۱ Saturday, 20 August , 2022

گذر نهر مملو از آلودگی از شهر زابل

  • کد خبر : 43691
  • ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۲
گذر نهر مملو از آلودگی از شهر زابل

داشتن محیطی پاکیزه و سالم از جمله مهم ترین حقوق شهروندی در هر جامعه به شمار می رود اما گویا این حق در شهرستان زابل نادیده گرفته شده است.   به گزارش گندم خبر به نقل از اوشیدا، وقتی بهداشت و نظافت در منطقه ای رعایت نشود به طور حتم بیماری های بسیاری از سوی […]

داشتن محیطی پاکیزه و سالم از جمله مهم ترین حقوق شهروندی در هر جامعه به شمار می رود اما گویا این حق در شهرستان زابل نادیده گرفته شده است.

 

به گزارش گندم خبر به نقل از اوشیدا، وقتی بهداشت و نظافت در منطقه ای رعایت نشود به طور حتم بیماری های بسیاری از سوی آن نشات می گیرد و عواقب خطرناکی را با خود به همراه دارد.

با نگاهی گذرا به شهر زابل می توان به خوبی عملکرد ضعیف شهرداری را در اقصی نقاط آن به چشم دید که در این راستا گذر نهری پر از آلودگی از وسط شهر را گواه این ادعا دانست.

مردم زابل اعتراضات بسیاری نسبت به وضعیت پاکیزگی شهر دارند اما گویا مسولان مربوطه نمی خواهند از خواب خوش چندین ساله خود بیدار شوند و گوشی برای شنیدن سخنان مردم داشته باشند‌.

فاضلاب های خانگی معمولا محتوی یک درصد ناخالصی هستند که این مقدار شامل عوامل آلوده کننده مختلفی است که در صورت تخلیه در محیط زیست می تواند ضمن انتشار و شیوع انواع بیماری ها، خسارات جبران ناپذیری در محیط زیست ایجاد کند و این موضوع به وضوح در نهر یاد شده دیده می شود.


شیوع بیماری های عفونی و انگلی در جامعه و مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی و انگلی در جامعه از جمله مخاطرات بهداشتی ناشی از دفع غیربهداشتی فاضلاب به شمار می روند.

عوامل بیماری زای مختلفی مانند باکتری ها، تک یاخته ها، ویروس ها و انگل ها می توانند از طریق تخلیه فاضلاب در محیط زیست، منابع آب را آلوده کرده و در نتیجه سبب شیوع بسیاری از بیماری های واگیر شوند.

از جمله بیماری های منتقله توسط میکروارگانیزم های بیماری زای موجود درفاضلاب می توان به بیماری هایی مانند هپاتیت، وبا، حصبه، شبه حصبه، مسمومیت غذایی و اسهال باسیلی اشاره کرد. 

علاوه براین، ورود اینگونه فاضلاب ها به رودخانه ها علاوه بر افزایش آلودگی میکروبی آب رودخانه سبب پیش آمدن حالتی به نام ˈمرگ رودخانهˈمی شود به آن معنا که مواد موجود در فاضلاب به ویژه مواد پاک کننده ممکن است از ترکیبات فسفره «غذای مورد نیاز جلبک ها» تشکیل شده باشد، فسفر موجود در این فاضلاب ها موجب رشد جلبک و متعاقب آن، مصرف شدید اکسیژن محلول آب و در نهایت تیرگی و بدبو شدن آب رودخانه می شود.

علاوه بر این، کف صابون مانع جذب اکسیژن توسط آب شده و عمل پالایش طبیعی رودخانه ها دچار اختلال می شود.
 


کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند فاضلاب از طریق شبکه جمع آوری فاضلاب دفع شود و در نهرها روانه نشود.

یکی از اهالی شهرستان زابل عنوان کرد: وضعیت پاکیزگی شهر بسیار اسفناک است به طوری که آلودگی در آن بیداد می کند.

اردونی گفت: وضعیت جوی های شهرستان زابل غیرقابل تحمل است به طوری که وقتی از کنار آن ها رد می شویم بوی بد آن به شدت مشام را آزار می دهد و کرم ها در آن به وضوح دیده می شود.

وی تصریح کرد: همیشه زباله ها در اطراف سطل زباله دیده می شود همچنین زمین های خالی نیز محلی برای تجمع و انباشت زباله ها مبدل شده است.

اردونی با بیان اینکه یکی از معضلات شهر زابل وجود نهر مملو از زباله در وسط شهر است، خاطرنشان کرد: عبور نهر آب از مناطق مسکونی شهر زابل، خیابان امام خمینی شمالی و در کنار عیدگاه امام رضا (ع) مشکلات زیادی را برای اهالی محل به وجود آورده است.

وی بیان کرد: مردم در مواقع خشک بودن نهر با بوی بد فاضلاب خانگی رها شده در آن و یک زباله دان بزرگ روبه رو میشوند و در زمان جاری شدن آب نیز هجوم حشرات موزی مشکلات زیادی را برای اهالی این نقطه از شهر زابل به وجود می آورد.


اردونی تاکید کرد: بوی این نهر بسیار آزاردهنده است و به طور حتم مملو از آلودگی است به طوری که اگر کودکی در آن بیفتد و یا ناخودآگاه دست خود را در آن فرو کند به طور حتم بیمار خواهد شد.


وی اظهار کرد: امیدواریم شورای شهر و شهردار جدید با به کار گرفتن توان خود و مشارکت مردم در راستای آبادانی و پاکیزگی شهر قدم بردارند تا بعد از سال ها تحولی در شهر ایجاد شود.
 

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=43691

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. زهی خیال باطل کدوم شهر کدوم ااااااابادانی زابل داره به شهر ی مدفون همچون شهر سوخته میشه نه فضای سبزی نه پیاده روهای تمیزی نه جوی آب درست درمونی ونه گوری ونه کفنی