تاریخ : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ Friday, 19 August , 2022

دو راحل نماینده ادوار برای برون رفت از چالش بحرانی صنایع تولیدی غیرفعال در سیستان

  • کد خبر : 43162
  • ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۲:۱۱
دو راحل نماینده ادوار برای برون رفت از چالش بحرانی صنایع تولیدی غیرفعال در سیستان

عباسعلی نورا استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی و اقتصادی در صفحه شخصی خود در یادداشتی دو پیشنهاد درباره غیرفعال شدن عمده صنایع تولیدی حوزه سیستان برای برون رفت از چالش بحرانی ارائه کرد.   به گزارش گــنـــدم خــبـــر:  در یادداشت منتشر شده نماینده ادوار مردم زاهدان و زابل آمده است:   بنام صاحب خلاقیت […]

عباسعلی نورا استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی و اقتصادی در صفحه شخصی خود در یادداشتی دو پیشنهاد درباره غیرفعال شدن عمده صنایع تولیدی حوزه سیستان برای برون رفت از چالش بحرانی ارائه کرد.

 

به گزارش گــنـــدم خــبـــر:  در یادداشت منتشر شده نماینده ادوار مردم زاهدان و زابل آمده است:

 

بنام صاحب خلاقیت
امروز ۲۰ تیرماه سال ۹۶ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت به اتفاق تعدادی از نمایندگان صنایع استان و شهرک های صنعتی جهت بررسی انفعال صنایع در حوزه سیستان بازدیدی از منطقه داشتند.

 

دوستان تماس گرفتند و اذعان کردند که عمده صنایع تولیدی حوزه سیستان غیر فعال شده است و دنبال چاره اندیشی بودند که ان شاءلله با گزارش مبسوطی که جهت استحضار وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت فراهم خواهند دید نسخه مناسبی برای برون رفت از این چالش بحرانی ارائه دهند.

 

از بنده خواستند پیشنهادی را که سالها قبل مطرح کرده بودم، مطرح کنم لذا به شرح ذیل طرح مهم نمودم.

 

دو پیشنهاد از ده پیشنهاد برای برون رفت سیستان از این چالش:

۱_ ایجاد شهرک فناوری و صنعتی مشترک مرزی بین ایران و افغانستان در وسعت دو هزار هکتار (سهم هر کشور هزار هکتار) با تامین آب ، برق ، ارتباطات و دانش فنی و تکنولوژی توسط ایران، آماده سازی زیر ساخت با سرمایه مشترک دو کشور جهت احداث کارخانجات تولیدی توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی دو کشور و تامین آب توسط افغانستان و تهیه سند همکاری مورد تایید دو کشور.

 

این پیشنهاد بشدت مقبول کارشناسان اعزامی و استانی قرار گرفت و مقرر شد جهت اقدام لازم به وزیر محترم جهت اقدام لازم و در نهایت در اختیار دولت جهت تصویب پیشنهاد گردد.

 

در این راستا استدعا دارد دست اندر کاران منطقه ای بخصوص استاندار محترم و ائمه معزز جماعات و نمایندگان محترم و سازمان صنایع … و فرماندار محترم بویژه مردم شریف سیستان و صاحبان رسانه و قلم پیگیر باشند تا شاید قدمی برای سیستان فراموش شده بر داشته شود.

 

۲_ فعال کردن و آماده سازی منطقه ویژه اقتصادی سیستان و جذب سرمایه از طریق حق اقامت سرمایه گذاران خارجی در ایران با مشارکت مردم منطقه همان برنامه ای که مناطق کویری حاشیه خلیج فارس را به بهشت برین مبدل کرد. پیشنهاد دیگری بود که این پیشنهاد را هم پذیرا بودند.

 

البته بحث های دیگری هم در سایر موارد از قبیل تسهیل تجارت بین مرزین با عاملیت مردم سیستان و بهره برداری از قابلیت انرژی باد و خورشیدی آنهم با سرمایه گذاری شرکت های دولتی و عمومی و معاف شدن سیستان از سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی جهت اجازه سرمایه گذاری بخش دولتی در توسعه اقتصادی و صنعتی در سیستان از پیشنهادات دیگر بود.

 

امید است پیشنهادات بتواند برای برون رفت سیستان از چالش هایی که با آنها مواجه می باشد موثر واقع گردد.

 

دکتر عباسعلی نورا _ استاد دانشگاه
۱۹/۰۴/۹۶

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=43162

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
  1. این حرفا باید تو مجلس میگفتی خاب بودی

  2. سلام اتفاقا خودم شخصا به فرمانداری ویژه زابل مراجعه کردم و خواستار راه اندازی واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی شدم مسوولان عزیز فرمودن که منطقه ویژه شامل شهرو صنعتی رامشار نمیشه گفتم شما بفرمایید کدام مناطق را شامل میشود گفتند فقط همان تابلو منطقه ویژه است باور بفرمایید که می خواستم چند تا پارچه سبز و سفید به پایه تابلو جهت حاصل شدن مراد ببندم اگر لازم باشد من حاضرم جوابگو باشم

  3. سیستان در این ۳۸ سال از این پیشنهادات زیاد به خودش دیده !!! اگر آقایانی که در این ۳۸ سال هر کدام یک کارخانه در دوره ۴ ساله نمایندگیشان در سیستان احداث می کردند تکرار میکنم یک کارخانه نه بیشتر ، مطمئنا سیستان الان قطب صنعتی شرق کشور بود و جوانان از سایر شهرها برای کار به سیستان می آمدند!