شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان، در خصوص مصاحبه حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز توضیحاتی ارسال کرد.   به گزارش گـنــدم خـبــر به نقل از خانه ملت، احتراماً با عنایت به درج مصاحبه جناب آقای دکتر دهمرده نماینده  محترم شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تحت […]

شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان، در خصوص مصاحبه حبیب الله دهمرده، نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز توضیحاتی ارسال کرد.

 

به گزارش گـنــدم خـبــر به نقل از خانه ملت، احتراماً با عنایت به درج مصاحبه جناب آقای دکتر دهمرده نماینده  محترم شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان، بحران آب در زابل ناشی از سوء مدیریت است (شماره خبر ۳۳۶۸۲۶)، خواهشمند است نسبت به درج جوابیه این شرکت به شرح ذیل اقدام لازم مبذول فرمائید.

 

باستحضار آن خبرگزاری وزین، ملت شریف ایران به ویژه شهروندان عزیز سیستانی در خصوص قطع آب در تاریخ ۹۶/۰۳/۲۳ می رساند:

 

شهرهای سیستان با جمعیتی بالغ بر ۱۶۸۰۰۰ نفر شامل شهر زابل، بنجار، محمدآباد، ادیمی و هامون شهر تحت پوشش طرح آبرسانی به شهرهای سیستان قرار دارند و نیاز آبی این شهرها در ساعت پیک مصرف ۶۰۰ لیتر بر ثانیه می‌باشد و این در حالی است که ظرفیت تأمین، تصفیه و انتقال به مقدار ۱۰۵۰ لیتر در ثانیه است. با این اوصاف در شرایط عادی از نظر تأمین دچار مشکل نخواهیم بود. اما متأسفانه در ساعت ۲۱ شب مورخ ۹۶/۳/۲۲ به دلیل حادثه در ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه آب سیستان شهروندان عزیز زابل و بنجار دچار تنش آبی گردیدند. با تمهیدات و ورود اکیپ‌های تعمیراتی مجرب، برقراری سامانه آب‌رسانی و مسیرهای جایگزین مشکل شهروندان مرتفع و در حال حاضر هیچگونه مشکلی در شهرهای فوق‌الذکر وجود ندارد.

 

شایان ذکر است به زودی با انجام تست‌های لازم و تحویل‌گیری کامل تأسیسات آبگیر سیستان ظرفیت تأمین تصفیه و انتقال به مقدار ۲۰۵۰ لیتر در ثانیه افزایش خواهد یافت. این مقدار آب مورد نیاز افق طرح یعنی سال ۱۴۱۵ می باشد.

 

در رابطه با شهر زاهدان نیز شایان ذکر است که تعداد ۱۱۱هزار مشترک تحت پوشش آب شرب در زاهدان با جمعیتی معادل ۴۷۰ هزار نفر و نیاز آبی در پیک مصرف ۱۶۰۰ لیتر بر ثانیه می باشد این در حالی است که حداکثر توان تولید آب شرب ۱۲۵۰ لیتر بر ثانیه است که با ۳۵۰ لیتر بر ثانیه کسری مواجه هستیم. این کسری با مدیریت بهینه در شبکه توزیع توانسته‌ایم مدیریت نماییم، فقط در صورت افزایش دما در ساعات اوج مصرف در بازده زمانی افطار و سحر در نقاط مرتفع شهر با افت فشار و گاهاً قطع جریان آب مواجه خواهیم بود.

 

آب تعداد ۲۳۰۰۰ مشترک با جمعیتی معادل یکصد هزار نفر از چاه‌های لب شور سطح شهر تأمین می گردد که از نظر کمی مشکلی ندارد، لکن از کیفیت مناسبی برخوردار نمی‌باشد. در این راستا جهت حل مشکل شهروندان عزیز در بخش آب شرب، مجوز احداث آب شیرین کن به ظرفیت هجده هزار مترمکعب در شبانه روز علاوه بر ظرفیت موجود شیرین‌سازی (۲۶ هزار مترمکعب در روز) اخذ گردیده، بدیهی است طرح خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان با هدف تأمین بلندمدت آب مورد نیاز شهر در دست اجرا می‌باشد که با تکمیل این پروژه مشکل دیرینه مردم شهر زاهدان به کلی مرتفع خواهد گردید.

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه