تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023

بازنگری در انتخاب می تواند ضامن آینده بهتر باشد

  • کد خبر : 42388
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
بازنگری در انتخاب می تواند ضامن آینده بهتر باشد

بنام او که بما حق اختیار داد   انتخاب حق مسلم ماست ولی نهایت تدبیر بکار رود که سر نوشت خود را به هر کَس گره نزنیم بلکه انتخاب بر مبنای برنامه ها و راهبردهای اقدام و عمل باشد که چاره گشای معضلات فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و بستر فضای باز سیاسی باشد.   گـنــدم خـبــر: […]

بنام او که بما حق اختیار داد

 

انتخاب حق مسلم ماست ولی نهایت تدبیر بکار رود که سر نوشت خود را به هر کَس گره نزنیم بلکه انتخاب بر مبنای برنامه ها و راهبردهای اقدام و عمل باشد که چاره گشای معضلات فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و بستر فضای باز سیاسی باشد.

 

گـنــدم خـبــر: بازنگری در انتخاب می تواند ضامن آینده بهتر باشد در این مقطع لازم است از تعصبات قومی و روش های سنتی و تعصبات جناحی، احساسی و حتی پرتفوی شخصی عبور کرد و ملاک انتخاب را براساس حکم عقل و تدبیر و مشورت با یکدیگر و دانش قرار دهیم.

 

شایسته ما انتخابات سنتی قرون وسطی نمی باشد خواهش بنده پرهیز از تعجیل و شتاب در تصمیم گیری است که بفرموده امام جواد؛ پشیمانی میآورد.

 

ریشه توسعه نیافتگی یک کشور را در منش های فرهنگی و انتخاب های مردم آن کشور باید جستجو کرد.

 

زمان آن رسیده است که توجه شود که هر رای متضمن مسئولیت الهی و از مضامین حق الناس می باشد.

 

به تجربه ثابت شده است که هر کجا امور به افراد کار بلد ، صالح ، صاحب تجربه و متخصص دلسوز، ارزشمدار و آگاه واگذار گردیده است شاهد پیشرفت ، رشد اقتصادی ، عمران و آبادی و ارتقای رفاه عمومی بوده ایم.

 

پس نباید راحت از کنار آن عبور کرد و در این امر مهم تسامح و تساهل بخرج داد، طبق حکم عقل و احکام باید امور را به اهلش سپرد اگر کسی با رای خود مسئولیتی را به فردی که نمی تواند آن را انجام بدهد واگذار کند نه تنها بخود خیانت کرده است بلکه آحاد جامعه را دچار خسران می کند.

 

بپذیریم که با رای ما مدیریت کشور که سرنوشت ما را ورق میزند در اختیار منتخب ما قرار خواهد گرفت تصور کنید که اگر مقدرات کشور را بفرد ناشایستی بسپاریم خود مقصریم و ما خود جور ناکارامدی منتخب را باید متحمل شویم که دیر خیلی زود عواقب آنرا خواهیم دید که دیگر پشیمانی سودی ندارد.

 

البته شاید گفته شود که کاندیدا ها از بهترین ها نیستند؛

_ اولا به صاحبان این تفکر باید گفت که انتخاب بین بد و بدتر هم یک روش هست مشروع نیست که سرنوشت مردم و مقدرات کشور را به فرد بدتر سپرد.

 

_ ثانیا به دست اندر کاران گزینش ها نیز هشدار دهیم که اگر دلسوز نظام و انقلاب هستند دروازه ورود به صحنه های سیاسی را منقبض نکنند که اگر افراد ناشایست و ناکاربلد منتخب شوند دستاورد های نظام به مخاطره میافتد و داستان قرار گرفتن بر بام درخت و اره کردن تنه آنرا تداعی می کند که موجب سقوط همه خواهد شد.

 

امیر مومنان در نامه معروف خود به مالک اشتر می فرماید:
ای مالک در انتخاب و رابطه از عمال حکومت کسانی را انتخاب کن که؛

۱_ اهل تجربه و حیائ اند
۲_ از بیوتات صالحه هستند
۳_ در اسلام پیش قدم ترند
۴_ صاحب مکارم و شرافت و سوابق نیکو هستند
۵َ_ دارای خصایل دلاور مردی و شجاعت و بخشندگی و جوانمردی هستند
۶_ حق مدار و امانت دار و عدالت گستر هستند
۷_ تلاشگر و منظم و پایبند به اصول و قواید پذیرفته جامعه هستند

 

اگر این موارد را در انتخاب خودمان رعایت کنیم قدر مسلم آینده درخشانی را ورق خواهیم زد و گر نه ذلت و خواری جامعه را در بر خواهد گرفت.
·
دکتر عباسعلی نورا _ استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان، کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی

لینک کوتاه : http://gandomkhabar.ir/?p=42388
  • دیدگاه‌ها برای بازنگری در انتخاب می تواند ضامن آینده بهتر باشد بسته هستند

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.